Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Elektro Gitar Nasıl Kayıt Edilir? konusunu ele alıyor.. Elektro gitarlar, Rock, Caz, R&B ve Country kayıtlarında en sık izlenen enstrümanlardan bazılarıdır. Ne yaptığınızı biliyorsanız, kaydetmeleri de oldukça kolaydır.

Elektro gitarı izlemek için en az üç ve ideal olarak dört parça donanıma ihtiyacınız olacak:

  • Mikrofon 
  • Preamp Amfi (isteğe bağlı) 
  • Dijital Ses Dönüştürücü (DAC) 
  • Bir Kayıt Cihazı (tipik olarak bir kişisel bilgisayar) 

Elektro Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Elektro Gitar Nasıl Kayıt Edilir?

Elektro Gitar Nasıl Kayıt Edilir?
Elektro Gitar Nasıl Kayıt Edilir?

Mikrofon 

Mikrofonlar, elektro gitarları kaydetmek için özel bir bekleme modu vardır: Shure SM57. Bu, hemen hemen her ses düzeyini işleyebilen dinamik bir mikrofondur. Çoğu canlı mühendis, bir gitar amplifikatörünü bir mekanın PA sistemine beslemek için kullanır. Bazı stüdyo mühendisleri, elektro gitar kaydederken geniş diyaframlı kondansatörlü mikrofonları tercih eder ve amplifikatörünüzü makul bir ses seviyesine ayarladığınız sürece, bunlar da harika çalışır. Mavi Mikrofonlar Bluebird SL ve Audio Technica AT4040 nispeten uygun fiyatlı kondansatörlerdir ve ölçeği büyütmek istiyorsanız, her şeyi yapan AMG C414 mikrofonunu düşünün. 


Amfi

Profesyonel ses mühendisleri, mikrofonlarını, hoş bir “sıcaklık” için ince analog distortion seviyeleri ekleyen bir preamplifikatör ile beslemeyi severler. Preamp kullanmadan da kurtulabilirsiniz, ancak bütçeniz varsa, yapabileceklerini çabucak takdir edeceksiniz. ART ProMPA II, uygun şekilde kullanıldığında çok daha pahalıya mal olabilecek bir preamplifikatördür. Universal Audio SOLO/610, ART’den yaklaşık üç kat daha pahalıdır ve iki yerine yalnızca bir girişe sahiptir, ancak harika bir ses üretir. UA SOLO/610, preamp’ların pahalı dünyasında aslında uygun fiyatlı olarak kabul edilir. 


Dijital Ses Dönüştürücü

Ses sinyaliniz preamp’ınızdan (bazen sadece “pre” olarak kısaltılır) geçtikten sonra, bilgisayarınızda kullanılmak üzere dijital bir sinyale dönüştürülmeye hazırdır. Bunun için bir dijital ses dönüştürücüye ihtiyacınız olacak. Focusrite Scarlett 2i2 nispeten ucuzdur ve işi halleder. Unutmayın, “sesinizi” bu cihazdan almıyorsunuz; mikrofonlarınız ve preamp’larınız bunun için var. Daha fazla ses girişine ihtiyacınız varsa, Tascam Celesonic US-20×20’yi düşünün. Tascam, manyetik bant çağından beri ses endüstrisi lideri olmuştur. 


Kayıt Cihazı

Son olarak, dijital ses dönüştürücünüzü bir kayıt cihazına bağlamak isteyeceksiniz. Neredeyse her durumda, bu kişisel bir bilgisayar olacak, ancak iPad veya herhangi bir sayıda akıllı telefon gibi daha küçük cihazlarda kayıt yapma eğilimi artıyor. Dijital ses dönüştürücüler, bir bilgisayara bağlanmak için USB çıkışlarını kullanır. Bilgisayara geçtiğinizde, ses parçalarınızı gerçekten kaydetmek, sıralamak ve düzenlemek için dijital ses iş istasyonu (DAW) olarak bilinen yazılımı kullanacaksınız.

Ekipmanınızı kurduktan sonra kayda başlamak kolaydır. Mikrofonunuzu elektro gitar amplifikatörünüzün ızgara bezinden yaklaşık üç inç uzağa yerleştirin ve hoparlörünüzün ortasına ortalandığından emin olun. DAW yazılımınızda (Logic, Pro Tools, Garageband, vb.), ses sinyalinizin asla zirve yapmadığından emin olun (bu, yeşil veya sarı yerine kırmızı yanıp sönen bir odyometre ile gösterilir).

Mikrofonunuz doğru şekilde yerleştirilmişse ve sinyaliniz kabul edilebilir bir ses seviyesinde geliyorsa, elektro gitar kaydetmeye hazırsınız demektir. Bir ev stüdyosunda izlemesi daha kolay enstrümanlardan biridir.

Kayıt Yaparken Unutmayın

Elektro Gitar Nasıl Kayıt Edilir?

Genel bir kayıt kuralı olarak, kayıt aletleriyle ilgili bu özdeyişi hatırlayın: Şarkınız için kullanmak isteyeceğiniz mümkün olan en temiz sinyali kaydettiğinizden emin olun. 

  • Düzenleme/miksleme işlemi sırasında her zaman temiz bir elektro gitar parçası alabilir ve distortion ekleyebilirsiniz. 
  • Bozuk bir parça kaydederseniz, miks yaparken bu bozulmadan kurtulmanın bir yolu yoktur. 
  • Bu nedenle, şüpheye düştüğünüzde, saf, temiz bir sinyal (bazen “kuru” sinyal olarak adlandırılır) alın ve efektlerinizi daha sonra ekleyin. Aksi takdirde, dikkatinizi dağıtacak kadar gürültülü olan bazı parçalarda takılıp kalabilirsiniz.

Ses sinyalleriniz duyulabilir olduğu ve yanlışlıkla pik yapmadığı (istenmeyen bozulmaya yol açmadığı) sürece, kaydettiğiniz parçalarla neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Ve bu, mis aşamasında çok eğlenceli olabilir!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!