İyi bir ton elde etmek için gitar aksesuarlarını önemli bir zincirin halkaları gibi düşünün. Jak Kablosu ise o zincirin en önemli halkalardandır.. Bu halkaların hepsinin aynı sağlamlıkta olması gerekiyor zira tek bir halkanın zayıflığı veya kopması diğer halkaların da işe yaramasını etkileyecektir.

Elektro gitar çalıyorsanız güzel bir ses ulaşmak için bir de amfiye ihtiyacınız olacak.. Ve tabi bir de amfi ile gitarınızı bağlayacak bir kabloya.. Gitarınızdaki sesi amfiye aktaran ve sesin kalitesinde doğrudan etki olan bir kablodur.

Elektro gitar için jack

Gitar bir şekilde ses çıkarıyorsa bunun bir önemi yok şeklinde düşünmeyin. Gitarınızdan iyi bir ses almanız özellikle başlangıç seviyesinde oldukça önemlidir. Zira başlangıç seviyesinde sizi teşvik edecek her şeye ihtiyacınız var. İyi bir ses çıkışı daha verimli çalışmanızı ve gitar eğitimlerinde daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

İleri seviyelerde ise çalım tekniğinin yanında bir iyi bir tona ulaşma derdiniz olacak.. Tüm büyük gitaristlerin kendine ait bir tonu vardır. O gitaristi görmeseniz bile tonundan kim olduğunu anlayabilirsiniz.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın.

Jak Kablosu Nasıl Olmalı?

Elektro Gitar İçin Jak Kablosu Seçimi

İyi bir jak kablosu eğilme ve bükülme eğilimi olmadan sesi gitarınızdan amfinize doğru bir şekilde iletebilmeli.. Kablonun eğilmesi ve bükülmesi ses aktarıma ne gibi bir zararı olabilir diyebilirsiniz. Ancak kesinlikle çok etkisi vardır. Kablonuzda oluşacak ezilmeler be bükülmeler veri iletişiminin tam anlamıyla yapılamamasına ve gitarın tam kapasitede ses iletememesine neden olacaktır.

Gitarın yada amfinin jak girişinde de aşırı oynama ve gevşeklik olmaması gerekiyor. Bu durum gitarın sesine önemli bir gürültü ekleyecektir. Jak girişin gayet nizami olması gerekir. Jak girişlerindeki oynamalar ve gevşeklikler ses direk etki ettiği gibi üzerinde durmamanız durumunda gitarınızda ve amfinizdeki jak girişlerine uzun vadede zarar verecektir..

Jak girişinde genişlik ve gevşeklik, kabloda ezilme veya bükülme zamanla temassızlığa neden olacak ve belki de en iyi performansınızda jak sizi yarı yolda bırakacaktır.. Tabi bu aksiliğin sahnede olmaması en büyük temennimiz..

Kaliteli bir jak kablosunun iyi bakılması halinde 5 veya 6 sene ömrü olabilir..

İyi Bir Jak Ucu Nasıl Olmalı?

Elektro Gitar İçin Jak Kablosu Seçimi

Jak’ta sesi iyi aktarmada kablonun yanında jak uçununda oldukça önemli bir etkisi vardır. Jak ucunun kalitesi uçta kullanılan iletken maddenin kalitesine göre değişecektir..

Piyasada bakır uçlu, altın uçlu bir çok jak girişi bulunmaktadır. Altın kaplı jak ucunun kalitesi hala müzisyenler arasında tartışılmaktadır. Kimisi ses kalitesini etkilediğini düşünürken kimisi sadece oksitlenmeyi geciktirdiğini savunuyor. Ancak iletken çerçevesinde bakarsak iletkenliği daha fazla olan maddenin daha kaliteli olacağı aşikar..

Bu yazımızda sizlerle birlikte elektro gitar için jak kablosu seçimini inceledik. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunlar biçin Buraya Tıklayarak bize ulaşabilir ve sorularınızı direkt olarak bize yöneltebilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!