Gitar telinizin sağlığı güzel bir ton için oldukça önemlidir. Gitar telinde uzun süreli çalımlarda veya zamanla oksitlenme ve yıpranma görülebilir. Bu durum gitar tonunuzun kötüleşmesinin yanı sıra çalımınızı da zorlaştıracaktır. Hatta biraz daha titiz düşecek olursak sağlınız için son derece önemlidir.

Akustik gitar tellerinizi değiştirirken eski telleri söktükten sonra enstrümanınıza iyi bir bakım yapmanızı tavsiye ederiz. Gövdedeki tozları rahatça silin, klavyenizi temizleyip limon yağıyla besleyebilirsiniz.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Köprüdeki Pinleri Çıkarın

Akustik Gitar Teli

İlk adım olarak akort mandallarını gevşeterek telleri mandallardan kurtarıyoruz, ardından köprüdeki pinleri çıkararak telleri geriye doğru iterek çıkardın

[Akustik gitar tellerinde telin köprüye denk gelmesi gereken kısmında yuvarlak küçük topaçlar bulunur]

Tel Seçimi

Akustik gitarınızdan telleri söktükten ve iyi bir temizlikten sonra sıra geldi tel takımına. Nasıl bir tek takmalıyız sorusuna gelince.. Piyasada çok geniş yelpazede çok çeşitli akustik gitar teli bulunmaktadır. Burada en önemli kıstas yapmak istediğiniz müzik türü.. Eğer blues yapmak istiyorsanız başka, pop çalmak istiyorsanız farklı özellikteki gitar tellerini kullanmalısınız. Ayrıca gitar tellerinde numaralar bulunmaktadır. Bize göre sizin için en iyi gitar teli zamanla ve tecrübeyle sizin karar vereceğiniz gitar telidir. Kendi tonunuzu bulana kadar çeşitli teller kullanmanızı öneririz..

Tel Takımı

Akustik Gitar Tel Değiştirme

Şimdi sıra geldi nihayet telleri takmaya. Daha önce parantez içinde belirttiğimiz gibi akustik gitar telinin bir ucunda ufak bir topaç bulunur. O ufak topaç pinlerin olduğu köprüde teli geçirdikten sonra tıkalı kalarak sabitlenmelidir. Bu bağlamda telin normal olan ucunu köprünün altından geçiriyoruz ve tel geçtikten sonra topacın köprüde sıkışmasını sağlanmalı. Ardından üzerinde pin geçirilerek tel köprüde sağlamlaştırılmalı..

Son olarak teli gitar burgularına bağlama ve akortlama işine.. Teli burgudan içeri geçirin ve biraz boşta tel bırakın.. Burada tel sarımı iki buçuk tur sarımı olacak şekilde hizalanmalıdır. Ardından saat yönünün tersine yani sizden uzağa doğru sarım başlanmalı ve akort edilmelidir..

Akustik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Akort Etmek

Bütün telleri enstrümanlar tel değişiminden sonra bir süre akort tutmaz. Bunun nedeni tellerin bir süre daha genleşmeye devam etmesidir. Teli taktıktan sonra gitarı bir süre çalın ve sık sık akort edin. Bir süre sonra akordunuz oturacaktır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!