İskandinav ülkesi Danimarka, sürekli olarak gezegenin en mutlu ülkeleri arasında yer almakla meşgul…

Müze

Mutluluk Müzesi ise, Kopenhag’ın tarihi merkezinde konumunu aldı bile!

Küresel kaygıların arttığı bir dönemde, Kopenhag merkezli Mutluluk Araştırma Enstitüsü, duyguya adanmış bir dünyanın ilk müzesini açtı. Müze, şu anda gezegendeki en mutlu ikinci ülke unvanına sahip olan Danimarka’da bulunuyor.

“Hepimiz mutluluk arıyor gibiyiz – ama belki de yanlış yerlere bakıyoruz. Toplumlar olarak zenginleştik, ancak çoğu zaman daha mutlu olamadık,” diyor Mutluluk Müzesi. “Bu nedenle Mutluluk Araştırma Enstitüsü, mutluluğu hayata geçirebileceğimiz bir müze oluşturmaya karar verdi.”

Mutluluk Müzesi

Müze, mutluluk üzerine farklı bakış açıları sunan etkileşimli ekranlara sahip sekiz odadan oluşuyor.

14 Temmuz’da Kopenhag’da açılan 2.585 metrekarelik bir mekân mutluluk armağan etmeye çalışıyor...

Müzede mutluluğun doğası üzerine farklı teorilere adanmış sekiz oda bulunuyor. Bir ekranda, misafirlerden, kullanıcılara hayali de olsa sonsuz zevk ve acı ve ıstırap içeren gerçek dünya sağlayan bir “deneyim makinesi” arasında seçim yapmaları isteniyor. Diğer sergiler arasında dünyanın en mutlu ve en mutsuz ülkelerini tanımlayan bir harita odası, bir mutluluk laboratuvarı, mutluluk tarihine genel bir bakış ve Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerinin neden sürekli olarak dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer aldığının araştırılması yer alıyor.

Mutluluğun ölçülmesi, imkânsız değilse de, herkesin bildiği gibi bu ölçümün yapılması oldukça zordur. Merriam-Webster, ise mutluluğu “bir esenlik ve memnuniyet durumu” olarak tanımlıyor, ancak bu noktada terimler, farklı insanlar için farklı şeyleri ifade ediyor diyebiliriz.

Son yıllarda Mutluluk Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlar, mutluluğu daha sistematik bir şekilde ölçmek için çalıştılar. Bağımsız düşünce kuruluşu, belirli ülkelerdeki genel refahı belirlemek için GSYİH(Gayri Safi Yurt İçi Hasıla), işsizlik ve faiz oranlarını içeren nicel verilerin yanı sıra yaşam doyumu ve duygu gibi daha öznel ölçütlerden yararlanmaya da devam ediyor…

Mutluluk Müzesi Hakkında

Dünya Mutluluk Raporu gibi diğer mutluluk ölçütleri ise Gallup Dünya Anketi’ne dayanıyor. Bu yıl, anket yeni bir dizi parametre ekledi ve katılımcılara sosyal, kentsel ve ulusal ortamların yaşam kalitelerini nasıl etkilediğini sordu.

Müzenin temeli, ‘mutluluğu yanlış yerlerde arama eğiliminde olmamız’olarak belirtiliyor.

Mutluluk Araştırma Enstitüsü CEO’su Meik Wiking, BBC Newsround’a “Danimarkalı, Meksikalı veya Amerikalı veya Çinli olabiliriz, ancak biz her şeyden önce insanız” dedi. “Nereli olursak olalım mutluluğu besleyen şeyler aynıdır ve umarım insanlar bunu sergide görürler.”

Küresel bir salgının ortasında bir müze açmak için garip bir zaman gibi görünebilir… Los Angeles Times’tan Deborah Vankin’e göre, her altı Amerikan müzesinden biri, Covid-19 salgınının neden olduğu finansal baskılar nedeniyle kalıcı olarak kapanma riski taşıyor. Ancak Wiking’in CNN’e söylediği gibi, o ve meslektaşları müzeyi açmaya karar verdi çünkü dünyanın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyordu.

Konuklar, bulaşıcı kahkahalara yatkın olup olmadıklarını test etmek için kulaklık takmaya ve bir kahkaha dizisi dinlemeye davet ediliyor.

Müze CEO’su ekliyor, “Bu günlerde çok fazla misafir olmayabilir, ancak dünyanın biraz daha mutluluğa ihtiyacı olduğunu düşündük.”

Dünyanın İlk Mutluluk Müzesi Açıldı

Reina Gattuso, Atlas Obscura için Reina Gattuso, müzenin açılışından önce, personelin “sahiplerine neşe veren nesnelerin” bağışlanması için açık bir çağrı yaptığını yazdı. Sadece 18 başvuru kesintiyi yaptı; Listede bir badminton raketi, bir inhaler ve bağışçı Katie Diez’in merhum babasının gömleğine yapışmış olarak bulunan on yıllık bir domates tohumundan filizlenen bir dizi “rahatlık tohumu” da bulunuyordu.

Mutluluk Enstitüsü’nde araştırmacı olan Onor Hanreck Wilkinson, ise“Çok dokunaklı olduğunu düşündük” diyor.

Ve Kopenhag’a gelemeyenler için müze, web sitesinde Alman aydınlanma filozofu Immanuel Kant’ın yazılarından faydalı bir ipucu veriyor: “Mutluluğun kuralları: yapılacak bir şey, sevilecek biri, umut edilecek bir şey.”

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir