Piyano çalmayı öğrenmek, çocukların okuldan sonra veya okul tatillerinde meşgul etmenin bir yolu değildir. Çocuklar için piyano dersleri, çocuğunuzun gelişimi için son derece faydalıdır. Çocuğunuzla piyanonun başında oturmak ise harika bir bağlanma aktivitesidir.

Piyano öğrenmek sandığınızdan daha eğlenceli olabilir! İşte bu yüzden çocuklarınıza müzik yolculuklarında rehberlik ederken yardımcı olacağınızı umduğumuz bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz…

Çocuklar için piyano eğitimi

O halde önce müzik eğitiminin çocuk gelişiminde neden önemli olduğundan biraz bahsedelim…

Piyano çalmayı öğrenmek gibi müzik eğitiminin birey üzerinde olumlu etkileri olduğu son dönem araştırmalarıyla tekrardan tescillenmiştir… Piyano çalmanın pek çok faydası arasında artan motor kontrolü, daha iyi hafıza ve dinleme becerileri, daha fazla duygusal zekâ ve gelişmiş refah bulunur…

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki (USC) bilim adamları da müzik eğitimi ile çocukların beyinlerinin daha hızlı geliştiğini keşfettiler. Araştırmacılar, müzik eğitiminin çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerindeki etkisini inceledi…

Beş yıllık çalışmanın ilk sonuçlarına göre, bir müzik programındaki çocukların işitme sistemleri, herhangi bir müzik eğitimi almayan çocuklara göre daha hızlı olgunlaşıyor veya daha duyarlı hale geliyor… Bu da müzik eğitimi almış çocukların sesi işlemede daha verimli olduğu anlamına gelir.

Peki, bu bir çocuğun genel gelişimi için ne kadar önemlidir?

Çocuklar İçin Piyano Dersleri: Piyano Öğreniminden En İyi Verimi Sağlamak

“İşime sistemi müzikle uyarılır”

Araştırmanın başyazarı Assal Habibi’nin aktardıklarına göre: Bu sistem, genel olarak ses işlemeden sorumludur. Sesi doğru bir şekilde işleme yeteneği üç ana beceride önemlidir: dil, okuma ve iletişim.

Yapılan çalışma, piyano dersleri gibi müzik eğitimi alan çocukların bu temel becerileri, herhangi bir müzik eğitimine maruz kalmayan aynı yaştaki çocuklara göre daha hızlı geliştirebildiklerine dair daha fazla kanıt gösteriyor.

Çocuklar ve piyano eğitimi

Yale Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi dersi veren Dr. Kyle Pruett şöyle diyor:

“Dilin zaman içindeki gelişimi, beynin müziği işlemeye yardımcı olan bölümlerini geliştirme eğilimindedir.”

Müzik ve dil arasında net bir ilişki olduğunu görebiliriz – çocuklar müziği ne kadar çok öğrenirse, sözlü olarak yetkin hale gelirler. Ve dil becerileri ne kadar gelişirse, müzisyenler için gerekli bir beceri olan sesi işleme konusunda o kadar iyi hale gelirler.

Ama hepsi bu kadar da değil. Araştırmalar ayrıca müzik eğitiminin çocukların mekansal-zamansal becerilerini de geliştirdiğini göstermiştir. Bu beceriler, birden çok adımı içeren sorunları çözme söz konusu olduğunda önemlidir. Müzik öğrenen çocuklar, bulmacaları daha kolay çözmelerine olanak tanıyan, birlikte ilerlemesi gereken farklı unsurları görselleştirebilirler. Bu, büyüyen her çocuk için bir artıdır!

1) Çocukları Piyano Derslerine Hazırlamak

Ebeveynler çocuklarını ilk piyano derslerine nasıl hazırlar?

Çocuklarınızın gelişimini piyano dersleriyle pekiştirmek istiyorsanız, onları hazırlamanın en iyi yollarından biri müzikle dolu bir ortam yaratmaktır. Piyano sevgisi ne de olsa müzik sevgisiyle başlar, bu yüzden çocuklarınızı kendi müziklerini yapmaları için onlara ilham verecek bir müzikle çevrelemeniz harika olur.

Çocuklar İçin Piyano Dersleri: En İyi Verim Nasıl Sağlanır?

Erturgut Sanat Merkezi, piyano çalmanın temelleri boyunca size yavaşça yol gösteren ve küçük bir çocuk tarafından kolaylıkla takip edilebilecek bazı harika başlangıç kursları sağlar.

İşte çocukları müziği sevmeye ve takdir etmeye teşvik edecek bazı harika fikirler…

👂 Birlikte müzik dinleyin

Beethoven ve Mozart gibi klasik bestecilerin eserlerinden Queen ve Beatles’ın popüler melodilerine kadar geniş bir yelpazeye sahipsiniz. Erturgut Sanat Merkezi, harika bir girişe ve başlamanıza yardımcı olacak geniş bir müzik yelpazesine sahiptir. Siz de çocuklarınızı çeşitli armoniler ve melodilerle tanıştırarak, sevdikleri sesleri keşfetmelerine yardımcı olun ve onları farklı müzikal kavramları öğrenmeye hazırlayın.

Eğer evdeki müzik egzersiz saatlerini çocuğunuz için eğlenceli kılmak istiyorsanız, biraz dans ederek dinleme seanslarınızı renklendirebilirsiniz! Müziğe geçmek, çocukların piyano çalmayı öğrenirken önemli olan bir ritim duygusu geliştirmelerine yardımcı olabilir. Yavaş veya hızlı, klasik veya pop – müziği hissedin ve vücudunuzu hareket ettirin!

🎼 Müzikle ilgili aktiviteler yapın

Çocuklarınızla yapabileceğiniz, müzik için ömür boyu takdir kazanmalarına yardımcı olabilecek tonlarca eğlenceli aktivite var. Kimin en ilgin yahut saçma şarkıyı bulabileceğini görmek için tekerlemeler söyleyebilir veya bir aile şarkısı söyleyebilirsiniz.

Ayrıca plastik bir yumurta ve biraz (pişmemiş) pirinç kullanılarak yapılan bir çalkalayıcı veya plastik kaplardan yapılmış bir set davul gibi kendi müzik aletlerinizi de yapabilirsiniz. “Şarkımı Tahmin Et”, sırayla melodiyi mırıldanarak ve melodinin adını tahmin ettiğiniz başka bir eğlenceli etkinliktir.

🎫 Canlı müzik performanslarına katılın

Çocuklar İçin Piyano Dersleri: En İyi Verim Nasıl Sağlanır?

Bir enstrüman çalmanız için size gerçekten ilham verecek bir müzisyenin canlı performans sergilediğini görmek gibisi yoktur. Çocuklarınızı canlı müzik performansları izlemeye götürmek, çalarken kendilerini görselleştirmelerine yardımcı olabilir. Hızlı bir ipucu: Ücretsiz konserler ve resitaller için şehrinizdeki etkinlik takvimine bir göz atın.

🎹 Piyano etrafında çalın

Tabii ki, çocuklarınız piyano çalmayı öğreneceklerse, ona aşina olmaları gerekir. Bu zaten her gün görüp duydukları bir şeyse, bunu, kendi kendilerine denemelerine izin verme zamanı olarak değerlendirin.

Etrafta bir piyano bulunması onlar için tamamen yeni bir şeyse, rahat olmaları için tuşlarla oynamalarına izin verin. Çocuklarınıza çok zaman geçirecekleri enstrümanı tanıdıklarında nazik bir gözetim altında rehberlik etmeyi unutmayın. Onları farklı notaları keşfetmeye teşvik edin ve müzikal yaratıcılıklarını keşfetmelerine izin verin! Fikir edinmek için pratik ipuçları hakkındaki bazı derslerimizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

2) Çocuklar İçin Piyano Derslerini ve Pratik Oturumlarını Daha Eğlenceli Hale Getirmek

Çocuğunuz ister okulda, ister kurs grup sınıfında, özel eğitmenle veya çevrimiçi olarak piyano öğreniyor olsun, piyano öğrenimini daha kolay ve daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilirsiniz.

🕰 Bir metronom kullanın

Metronom, müzik aleti çalmayı öğrenen herkes için değerli bir araçtır. Düzenli bir vuruş veya nabız göstererek öğrencilerin oynarken zaman tutmasına yardımcı olur. Tempo hızlandırılabilir veya yavaşlatılabilir. Metronomlar, bir şarkıyı ilk öğrenirken ve ritim duygusunu geliştirirken kullanmak için idealdir. Bir metronom, fiziksel bir cihaz veya uygulama biçimini alabilir.

📱 Bir piyano uygulamasıyla dersleri tamamlayın

Günümüzün teknoloji odaklı dünyasında çocuklar, balıkların suya daldığı gibi uygulama dünyasına dalabiliyor. Bir piyano uygulamasıyla öğrenmek de onları derslerini alıştırma ve hatta bir sonrakine geçme konusunda motive edebilir. Bir piyano öğrenme uygulamasının harika yanı, çocuğunuzun istediği süre boyunca pratik yapabilmesidir.

*Gençler ve yetişkinler için daha uygun olmasına rağmen, küçük çocuklar da piyano uygulaması ile öğrenebilir (tabii ki yetişkinlerin rehberliğinde).

Uygulamalar hakkında seveceğiniz şeylerden biri de, bir oyuncunun notalar ve ritimlerle doğruluğu hakkında anında geri bildirim vermesidir. Bu, yanınızda bir piyano öğretmenine sahip olmak gibidir…

Bu şekilde pratik yaparak, çocuklar müzikal kavramları daha derin bir şekilde anlayabilir ve piyano çalma konusunda daha fazla güven oluşturabilirler. Ve hızlarını tespit ederek, kendi hızlarında öğrenebilirler.

3) Çocukları Devam Etmeleri İçin Motive Etmek

Bir aktivite ne kadar eğlenceli olursa olsun, çocuklar bazen ilgilerini kaybedebilir veya dikkati dağılabilir. Piyano çalmayı öğrenmek de farklı değil. En tutkulu müzisyenler bile, özellikle ilerleme kaydetmediklerini düşündüklerinde, bazen motivasyonlarının azaldığını hissedebilirler. Oysa ki inişler ve çıkışlar müzikal yolculuğun bir parçasıdır. İyi ki çocuğunuzu sonuna kadar desteklemek için oradasınız!

Bir müzik aletini öğrenirken, ara vermenin pratik kadar gerekli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Çocuğunuzun pratik yapmak için eskisi gibi aynı moral vermediğini gözlemlerseniz, biraz nefes almasına izin verin. İlgilerini korumak ve yenilemek için onlarla müzikle ilgili başka etkinlikler yapın.

Çocuğunuzun biraz dürtülmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, devam etmeleri için onu şu şekilde teşvik edebilirsiniz.

🎶 Sevdikleri şarkıları çalmalarına izin verin

Çocukları (ve yetişkinleri de!) Piyano öğrenmeye teşvik etmenin bir yolu, gerçekten sevdikleri şarkıları veya onlar için tanıdık ve anlamlı olan şarkıları çalmalarına izin vermektir. Belli bir şarkı kalbinize yakınsa, onunla daha bağlantılı hissedersiniz ve kendinizi onunla ifade etme olasılığınız daha yüksektir.

📈 İlerlemelerini takip edin

Ne kadar geliştiklerini görmek, piyano öğrenen çocuklar için harika bir motivasyon kaynağıdır.

Çocuğunuzu ilerleme takibi yoluyla motive etmenin bir başka yolu da hafta sonunda veya bir dizi dersin ardından izleyebilecekleri videolar hazırlamaktır. Çocuğunuzun her seansta oynadığı kısa video klipleri kaydedin ve ardından bu kliplere katılın.

Çocuğunuz biraz üzgün hissederse, ona yaptığınız videoları gösterin ve “Harika bir iş çıkardın!” Gibi cesaret verici sözler söyleyin. Bu parçada ne kadar iyi hale geldiğini görüyor musun? ” gibi…

💪 Örnek olun

Çocukları piyano öğrenmeye teşvik etmenin bir başka yolu da onlara yalnız olmadıklarını göstermektir. Siz Neden piyano öğrenmiyorsunuz? Onlara hata yapmanın normal olduğunu, kıkırdamanın ve tekrar denemenin sorun olmadığını gösterin. Piyano öğrenmek hiçbir zaman gerçekten çok geç değildir. Yapacağınız bu hamle sadece çocuklarınızla bağ kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aktiviteniz aynı zamanda yeni bir şeyler öğrenirken stresi atmanın harika bir yoludur!

Siz ve çocuğunuz, bireysel beceri seviyelerinize göre uyarlanmış Erturgut Sanat Merkezi Piyano dersleriyle kolayca piyano öğrenebilirsiniz. Ayrıca birlikte çalabilir ve sol el-sağ el becerinizi geliştirebilirsiniz veya sadece eğlenmek için pratik yapabilirsiniz. Evde küçük bir konser verin ve arkadaşlarınızı konserinize davet edin – bu sizi ve çocuğunuzu pratik yapmaya daha fazla motive edecektir…

Özet

Piyano çalmayı öğrenmek, çocuklar için çok sayıda fayda sağlar. Çocuklar için piyano dersleri ve diğer müzik eğitimi biçimleri, çocukların gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Müzik eğitiminden en iyi şekilde yararlanmak ise, hazırlık, destek ve teşvik etmeyi içerir. Bu ipuçlarını çocuğunuza müzikal keşif yolculuğunda rehberlik etmek için yararlı bulacağınızı umuyoruz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..