Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle Diksiyonun Temel Kuralları Nelerdir? konusunu ele alacağız.. Diksiyon, hangi sektörden, hangi sosyal statüden olursa olsun her birey için son derece önemlidir. Çünkü iletişimin olduğu her alanda diksiyon kuralları geçerlidir ve bu kurallara ne kadar bağlı kalabilir ve doğru uygularsanız o kadar saygı gören, dinlenen ve konuşması için teşvik edilen biri olursunuz. 

Düzgün konuşmak yani iyi bir diksiyona sahip olmak sosyal statünüzü arttırdığı gibi kendinize olan güveninizi ve saygınızı da arttırır. Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için diksiyonun temel kuralları hakkında kısaca bilgi vereceğiz. 

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Teknik Diksiyon Kuralları İyi Bilmek Ve Özen Göstermek 

Diksiyonun Temel Kuralları Nelerdir?

İyi bir diksiyonun temelinde, diksiyon derslerinde en önemli aşamayı oluşturan teknik kurallar yatmaktadır. Bir insan, iyi bir konuşmacı olabilmek, iyi bir diksiyona sahip olabilmek için öncelikle bu teknik kurallara hakim olmalıdır. 

Türkçeyi doğru kullanabilmek için hece ve sözcük vurgularına dikkat etmek, doğru nefes almak, konuşma pozisyonuna göre nefesi kontrol etmeyi öğrenmek, sesleri doğru boğumlamak, hece ve artikülasyon kurallarına hakim olmak gereklidir. Bu kuralları doğru uyguladığınız sürece, etkili bir konuşmacı olmanız için temelde hiçbir engel yoktur.

Jest Ve Mimiklere Dikkat Etmek

Diksiyonun Temel Kuralları Nelerdir?

İyi bir diksiyon yalnızca sözlü ifade araçları kullanılarak elde edilmez. Aynı zamanda beden dilini doğru kullanmak, gerektiği yerde anlatım biçimlerine duyguları eklemek ve mimiklerimiz ve beden dilimizle bu duyguyu daha etkili hale getirmek gereklidir.  

Doğru Tonlama Yapmak

Diksiyonun Temel Kuralları Nelerdir?

İyi bir diksiyonun en önemli öğelerinden biri de ses rengine ve anlatılmak istenen şeye bağlı olarak doğru bir tonlama yapmaktır. Bazen söylemek istediğimiz şey yazılı dilde “Evet” iken, tonlamamız onun “Hayır” ya da “Belki” anlamına gelmesini bile sağlayabilir. 

Bu nedenle iyi bir tonlama yapmak ifadenin ve diksiyonun en güçlü araçlarından biridir. 

Aynı zamanda tonlama kadar işitilebilir bir sesle konuşmak da diksiyonun vaz geçilmez bir öğesidir. Konuştuğumuzu karşı taraf rahatlıkla işitemiyor ise ya da çok yüksek sesle konuşuyorsak o halde yukarıda kuralları ne kadar iyi kullanırsak kullanalım etkili bir diksiyona sahip olduğumuzu söylemek mümkün olmaz. 

Etkili bir diksiyona sahip olmanın teknik kuralları öğrenebilebilir öğelerdir ancak bu kuralları kullanarak anlatacağız şeyin içeriği sizin bilgi birikiminizle doğru orantılıdır.Bu nedenle, bütün teknik detayların yanı sıra iyi bir kültür seviyesine sahip olmak, bilgimizi ve kelime dağarcığımızı geliştirmek de diksiyonumuzun daha etkili olması için göz ardı etmeyeceğimiz şeylerdir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!