Vinil Plaklara Rağbet Giderek Artıyor

Dijitalleşmenin müzik endüstrisi üzerindeki etkisine rağmen, vinil plak satışları COVID-19 salgını sırasında yükselişe geçti.

Salgın nedeniyle zamanlarının çoğunu evde geçirmek zorunda kalan insanların yeni hobiler bulması, normalde sadece meraklılarının ilgisini çeken nostaljik vinil plaklara olan ilgiyi artırdı.

Salgın başladığından bu yana neredeyse bir yıl geçti ve bu süreçte diziler, filmler, kitaplar, el sanatları ve müzik adeta hayatın kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Dizi ve filmlerde kullanılan müzik sayesinde vinil plaklar olan ilgi ise artık yeniden hatırlanıyor.

Dijitalleşme Ve Nostalji

2013 yılında hayatını kaybeden Türk şarkıcı Ferdi Özbeğen, son dönemde kayıtları en popüler olan sanatçılar listesinde ilk sıraya yükseldi.

Vinil satıcıları da bu beklenmedik ilgiden oldukça memnun.

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın.

Hem internet üzerinden hem de antika pazarında plak satışı yapan esnaf, bu durumdan son derece memnun zira geçmiş yıllar ile karşılaştırıldığında özellikle pandeminin başlamasıyla vinil plak meraklılarının her geçen gün artışı ve bir neslin daha plak kültürü ile tanıştırılması söz konusu…

Dijitalleşme Karşısında Vinil

Geçmişte vinil kayıtlar çöpe atılıyorsa da onları geçmişte ya da nostaljide bırakmak artık söz konusu değil…Vinile ilgi uzun bir süredir sınırlı bir alanda kendini gösterse de özellikle film ve dizilerde işlenmesinin ve yayınlanmasının ardından vinile olan ilgi artmış ve buna bağlı olarak satışları da artış göstermiş durumda.

Dijitalleşme Hakkında

Bugünlerde daha çok eski sanatçılar talep gördüğünü de berlirtelim… Bunlar arasında Ferdi Özbeğen, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Zeki Müren ve daha pek çoğu seslerini vinillerle sevenlerine duyuruyor….Elbette bu ilgi sadece ülkemizde değil, yurtdışında da çokça rağbet görüyor.

Netflix’in Türk dizisi “Bir Başkadır” (Ethos) ‘la birlikte bu yıl Özbeğen şarkılarına olan ilginin arttığını, satışların patladığını ve sanatçının tüm plaklarını sattığını ise buradan söyleyelim…

Elbette ki Vinil satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da uyarılarımız olacak!

Dijitalleşmeye Rağmen Nostalji!

Oldukça hassas olan viniller bilhassa üzerindeki çiziklere göre değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmede sekiz, bir vinildeki en kötü durumu tanımlayan sayıdır.

Plak sektörü 1800’ler ila 1950 arası süreçte hüküm sürmüş bir kültür olarak değerlendirilse de günün ne getireceği hiç belli olmuyor değil mi?

Dijitalleşmeye Rağmen Nostalji!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!

Müzik Kursu İzmir Burada Sen Neredesin?

Müzik kursu alarak, sevdiğiniz müzik aletinde başarılı olmayı garanti ediyor, kısa sürede bir müzik aleti çalmanız için kişiye özel müzik ders programları hazırlıyor ve çalışmalarımızı bir an önce sevdiğiniz şarkıları çalmanız doğrultusunda yürüyoruz.

Her yaştan birey müzik kurslarımıza katılabilir, müzik kurslarımıza başlamadan önce müzik öğretmenlerimiz size temel bir işitme testi yapıyorlar ve sizin hangi müzik aletine daha uygun olduğunuzu analiz edip size detaylı bilgileri veriyorlar.