Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak konusunu ele alacağız.. Modern dijital piyanolar inanılmaz derecede sofistike kit parçalarıdır ve çoğu zaman oldukça bağımsız olduklarını düşünebilirsiniz. Sonuçta, en temel kullanım seviyesinde, onlara oturuyorsunuz, açıp piyano çalmaya başlıyorsunuz . Yine de birçok enstrümanın müzik öğrenmek ve yapmak için kendi yerleşik özelliklerini içermesine rağmen, bir dijital piyano, bir bilgisayara bağlandığında işlevsellik açısından gerçekten kanatlarını açmaya başlayacaktır. 

İster Mac, PC, ister iPad veya Android tablet gibi bir mobil cihaz olsun, dijital piyanonuzu bir bilgisayara veya başka bir harici cihaza bağlamak, piyanoda yeni özellikler açabilir ve enstrümanınızı kullanma şeklinizi çeşitli şekillerde değiştirebilir. Bu kılavuz, dijital piyanonuzu bilgisayarınıza tam olarak neden bağlamak istediğinizi, bunu gerçekten nasıl yapacağınızı ve bunun size ne yapmanızı sağladığını göstermek için burada.

Piyano Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu edinebilirsiniz..

Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak

Piyanoyu Bilgisayara Bağlamanın Avantajları

Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak
Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak

Piyanonuzdan bilgisayarınıza aktarılabilen iki ana bilgi türü MIDI ve sestir. Müzik Enstrümanı Dijital Arayüzü için kısa olan MIDI, piyano performansınızı sayılara dönüştürülmüş temsil eden bir veri akışıdır. Bu sayılar bilgisayara notaları ne zaman çaldığınızı, perde değerlerini, sürelerini ve onları ne kadar sert çaldığınızı söyler. Ses verileri ise, çalmanızın verilere dönüştürülen ve gerçek zamanlı olarak bilgisayarınıza aktarılan gerçek sesidir.

Roland Go:Piano gibi enstrümanlar söz konusu olduğunda, Bluetooth, cep telefonu gibi harici bir cihazdan piyanonun yerleşik hoparlörleri aracılığıyla müzik akışı sağlamak için kullanılır; bu, gençleri ve küçük çocukları teşvik etmenin harika bir yoludur. enstrümanı öğrenmek radyodaki şarkılara eşlik ederek çalmayı öğrenmenin modern eşdeğeri.

Bazı üreticiler, piyanonuzun veya klavyenizin özellik setini geliştiren uyumlu uygulamalar sunar. Buna iyi bir örnek , ön panelden erişilemeyen, piyanonun içinde gizli bazı dahili ayarlara erişim sağlamak için Bluetooth aracılığıyla şirketin FP başlangıç ​​dijital piyanolarına bağlanan Roland’ın Piano Partner 2 uygulamasıdır. Bu, daha önce duyulmamış ön ayarlara erişimi, efekt ayarlarının kolay kontrolünü ve çok daha fazlasını, tabletinizi enstrümanınız için geniş bir renkli dokunmatik ekrana dönüştürmeyi ve bu süreçte kullanımı çok daha kolay hale getirmeyi içerebilir.

Şimdi dijital bir piyanoyu bilgisayarınıza nasıl bağlayacağınıza bir göz atalım. Bunun için kullanılabilecek iki ana yöntem vardır; kablolu ve kablolu olmayan veya kablosuz bağlantı.

Kablolu Bağlantı

Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak
Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak

Piyanonuzun bir USB-B bağlantı noktasına sahip olacağını varsayıyoruz, çünkü bu, görev için açık ara en yaygın bağlantı noktası türüdür. Bağlantı oldukça basit:

  1. USB kablosunun kare ucunu piyanonuzun USB-B soketine takın. Bu kare şeklindeki soket genellikle ‘USB’den Host’a’ gibi bir etiketle etiketlenir.
  2. Kablonun diğer dikdörtgen (USB-A) ucunu bilgisayarınızdaki uygun bir USB bağlantı noktasına takın.

Bilgisayarınızdaki USB konektörünün türü, modeline ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Çoğu bilgisayarda hala geleneksel USB-A bağlantı noktaları bulunur, ancak yalnızca USB-C bağlantı noktalarıyla donatılmış yeni bir MacBook Pro kullanıyorsanız, dönüştürmek için özel bir USB-B – USB-C kablosuna veya bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır. USB-A fişini bir USB-C’ye takın.

Alternatif olarak, ihtiyacınız olan tek şey dijital piyanonuzdaki sesi ses olarak bilgisayarınıza kaydetmekse, enstrümanınızın ses çıkış jaklarını bilgisayara bağlı bir ses arabirimine bağlayarak piyanonuzu USB olmadan bağlamayı seçebilirsiniz. Enstrümanınızda özel sol ve sağ hat çıkışları varsa, bunun için gitar kablolarına benzer bir çift standart 6,3 mm jak kablosu kullanabilirsiniz yoksa, 3,5 mm kulaklık çıkışını ve 3,5 mm stereo fişli özel bir kabloyu kullanabilirsiniz. Bir uçta ve arabirime bağlanan uçta iki mono 6.3mm jak fişi. Bu, performansınızın sesini istediğiniz DAW’da bir ses dosyası olarak kaydetmenizi sağlayacaktır.

Kablosuz Bağlantı

Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak
Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak

Piyanonuz ve bilgisayarınız arasındaki kablosuz bağlantı, büyük olasılıkla Bluetooth aracılığıyla sağlanır. En yaygın olarak cep telefonlarında bulunan Bluetooth, esasen yüksek frekanslı radyo dalgaları üzerinden veri paylaşmak için kullanılan bir kablosuz iletişim protokolüdür. Bluetooth özellikli piyanolar, gerçek zamanlı MIDI verileri ve zaman geçtikçe ve teknoloji geliştikçe ses verilerini kablo kullanmaya gerek kalmadan göndermek için bilgisayarlar ve tabletlerle iletişim kurabilir.

Dijital piyanonuzu Bluetooth kullanarak bir bilgisayara bağlama:

  1. Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda Bluetooth’u etkinleştirin
  2. Piyanonuzda Bluetooth eşleştirme modunu etkinleştirin
  3. Bilgisayarınızdaki mevcut Bluetooth cihazları listesinden enstrümanınızı seçin.

Bunun için yöntemler, sahip olduğunuz piyanonun markasına ve modeline bağlı olarak değişecektir, ancak çoğu enstrümanın kullanıcı kılavuzu, piyanonuzu Bluetooth üzerinden bilgisayarınızla tam olarak nasıl eşleştireceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi verecektir. Yine de hatırlanması gereken bir şey var: Piyanolardaki Bluetooth ses, piyanodan Bluetooth kulaklıklara ses akışı sağlamak için tasarlanmamıştır, çünkü dönüştürme işlemindeki gecikme veya gecikme, zamanında çalmayı neredeyse imkansız hale getirecektir.

Dijital Piyanoyu Bilgisayara Bağlamak