Bir davulcu bir tür perküsyonisttir, ancak bir perküsyonist her zaman bir davulcu değildir!

Davulcular ile perküsyoncular arasında net bir fark yaratmak biraz zor görünebilir. Davullar bir tür vurmalı çalgıdır. Bu, her davulcunun aynı zamanda bir perküsyoncu olduğu anlamına gelir. Ancak perküsyoncu olmak, davulcu olmaya kıyasla aslında çok daha geniş bir terimi ifade eder.

Perküsyon ve Davul

Davulcunun da perküsyoncunun da tipik bir müzik topluluğunda veya bir grupta farklı rolleri ve sorumlulukları vardır. Bir davulcu genellikle davul seti olarak bilinen (oldukça tahmin edilebilir bir formatta davullar, donanımlar ve zilleri içeren) standart bir perküsyon setinde çalar. Davulcular neredeyse her zaman ellerini kullanmak yerine bagetlerle çalarlar.

Öte yandan, perküsyonist pek çok farklı perküsyon enstrümanı çalabilir, bunlardan biraz sonra bahsedeceğiz.

Perküsyoncu nedir?

Perküsyon ve Davul arasındaki farklar

Tipik bir perküsyoncu genellikle birkaç tür perküsyon enstrümanı çalar, bunlar genellikle belirli bir tür için tipiktir. Örneğin, tipik Latin perküsyoncuların kongas, timbales, bongo, marakas vb. enstrümanlar üzerinde çaldığı bilinmektedir.

Şayet daha önce biraz Brezilya müziği dinlediyseniz, muhtemelen perküsyoncuların genellikle pandeiros, cuícas, triângulos, chocalhos, matracas, xequeres gibi birden fazla enstrümanı çaldığını da fark etmişsinizdir.

Bazı vurmalı çalgılar el ile çalınırken, diğerleri bagetlerle çalınır.

Orkestraların genellikle çok çeşitli enstrümanlar çalan perküsyonistleri vardır. Çoğunlukla, çalması şaşırtıcı derecede zor bir enstrüman olan, timpanist adı verilen çok özel bir perküsyoncu türü vardır.

Davulcu nedir?

Davulcu İle Perküsyoncu Arasındaki Farklar

Vurmalı çalgıcıların aksine, davulcular neredeyse her zaman bagetlerle çalar. Davulcular pop, rock, caz vb. Gibi modern müzik türleri için oldukça tipiktir.

Bir davul seti onlarca yıl önce standartlaştırılmıştır ve çoğu durumda bir bas davul, trampet, toms, zil ve donanımdan oluşur. Bununla birlikte, her davulcunun kendi tercihleri olduğunu unutmayın. Bu tür davul seti farklı sayıda parçadan oluşabilir, bu nedenle kontrbas davulları, çoklu zil, birçok tom gibi şeyler bulabilirsiniz.

Diğer Vurmalı Çalgılar Kullanan Davulcular

Davulcuların setlerinin bir parçası olarak başka vurmalı enstrümanlar kullandığını görmek oldukça yaygındır. Ayrıca, bu vurmalı çalgılardan bazıları, bir davul setine mükemmel bir şekilde uyacak şekilde değiştirilebilir veya monte edilebilir.

Bir davul seti için tını, tef, Jam block ve çıngırak mükemmel örneklerdir, modern elektrikli davul modülleri ise hayal edebileceğiniz hemen hemen her perküsyonu taklit edebilir.

Davulcular genellikle Cajóns’u (genellikle içinde trampet bulunan bir kutu davul) taşınabilir bir performans seçeneği olarak veya sadeleştirilmiş performansları çalarken kullanırlar.

Birden Çok Perküsyoncuya Sahip Topluluklar

Grupların veya toplulukların birden fazla perküsyonistten oluşması nadir bir durum değildir. Tipik bir caz orkestrasında genellikle bir davulcu ve perküsyoncu vardır. Davulcu bir davul setinde çalarken, bir perküsyoncu çeşitli perküsyon enstrümanlarından sorumludur.

Dahası, birçok topluluk, her birinin belirli bir perküsyon enstrümanı grubundan sorumlu olduğu iki veya daha fazla perküsyoncu kullanır. Daha az tipik bir durum, bir toplulukta iki davulcuyu görmektir. Bu vakaların çoğu rock müzikle ilgilidir ve bazı örnekler The Allman Brothers ve The Eagles gibi gruplardır…

Sonuç

Bu, bir davulcu ile perküsyoncu arasındaki farkı özetliyor. Müzik söz konusu olduğunda çizgiler kolayca bulanıklaşabilir. Bazen insanlar her ikisinin de rolünü oynayabilir, ancak genellikle kendilerini bu başlıklardan biriyle özdeşleştirirler.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir