Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Davul Nasıl Akort Edilir? konusunu ele alacağız.. Davul akortuyla ilgili site ve forumlarda akortun nasıl olması gerektiği üzerine bir çok farklı bilgiler olduğunu göreceksinizdir. Öncelikle şunu net olarak belirtelim, yazımızda görüş belirtmek yerine kesinleşmiş bilgileri ele alacağız..

Bateri Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. Ayrınca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için bize ulaşın ve randevu olun..

Hazırsanız tüm ayrıntılarıyla davulu akort etmeyi ele alınız..

Doğru Davul Akortlama Nedir Ve Neden Önemlidir?

Davul forumlarını bir kurcalarsanız, şu ya da bu tom’u akort etmenin “doğru” yolu hakkında tartışmalarla karşılaşacaksınızdır. Aslına bakarsanız, bir davulu akort etmenin doğru bir yolu yoktur; doğru yol, davulcu ve tercih ettiği müzik türüne en uygun olandır. 

Davulun kalitesi doğru ve kolay akort edilebilmesini de sağlamaktadır. Baterinin akortunu göz ardı ederseniz deriyi daha hızlı kaybedebilir ve müzik türlerine uyum sağlayamayarak motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz..

Davul Nasıl Akort Edilir?

Akortlamaya Hazırlama

Davul Nasıl Akort Edilir?

İlk olarak davul kafasını hazır etmeniz gerekiyor. Derinin bağlı olduğu kafa kısmını kasnaktan ayırarak deriye daha iyi müdahale etmeyi sağlayın.. Çoğu modern davul iki kafa ile donatılmıştır: meyilli (üst) ve rezonans (alt). Bu makalenin amaçları doğrultusunda, meyilli tarafla başlayacağız. Kullanılmayan rezonans kafasını çıkarın veya dizinizde veya halı kaplı bir yüzeyde susturun.

Baş ve karşı kasnak serbestçe dönene kadar tüm gergi çubuklarını düzeltin; çubuklar gevşek olmalı, ancak yine de yuvalarına vidalanmalıdır. Tüm gergi çubukları ortalanana ve dik konuma gelene kadar kasnağı ileri geri çevirin. Bu size mükemmel bir davula giden yolda en az direnci verecektir.

Kafanın Oturtulması

Davulun kafa kısmını kafanıza göre vidalamamanız gerekiyor. Doğru açıda vidalama gerçekleşme deri büyük zarar görecektir. Aşağıdaki görseldeki gibi vidaları sıkmanız durumunda bir sıkıntı olmayacaktır..

Davul Nasıl Akort Edilir?
Davul Nasıl Akort Edilir?
Davul Nasıl Akort Edilir?

Bu işlemi, tüm germe çubukları eşit şekilde gerdirilene ve kafanın perdesi kabuğun rezonans perdesine çok yakın olana kadar tekrarlayın. Yumuşak bir bez kullanarak kırışıklıkları düzenli olarak düzeltin ve kafayı uygun şekilde oturtmak için hafif baskı uygulayın.

İnce Ayar

Davul Nasıl Akort Edilir?

Derinin rezonans frekansına yaklaştığınızda, ince ayar yapmaya başlama zamanı. Öncelikle derinin tam merkezine bir baskı uygulayın.. Bu baskıyı bagetin sap kısmıyla yapabilirsiniz. Derinin merkezine baskı uyguladınız, şimdi tüm akort mandallarının 2 cm deri kısmına doğru bagetle vurarak her açıda aynı ses aldığınıza emin olun. Aynı sesi alamadığınız açıdaki akort mandallarını sıkarak bu işi kolaylıkla sonlandırabilirsiniz..

Kontrol

Burada baz almanız gereken tek unsur kesinlikle müzik zevkinizdir. Deriyi ayarladıktan sonra istediğiniz sesi alamıyorsanız deriyi gerin yada gevşetin. Hayal ettiğiniz sese ulaşana kadar devam.. Unutmayın doğru sonucu ancak tecrübe ve deneme yanılma ile ulaşabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.