Baget Seçimi

Baget

Baget

Baget

Bagetler bateride davul ve zil gruplarını çalmaya yarayan tahta veya demir gibi birçok çeşidi bulunan aletlerdir. Bateri dersi gören öğrenciler nasıl bagetle başlaması gerektiğini bilmelidir. Bagetler çalınan müziğe göre değişmektedir. Latin ya da jazz tarzı müzikler için kalın ve ağır bagetler pek kullanışlı olmaz . Bu tür müzikler için ince ve hafif bagetler tercih edilmelidir. Belli standartlarda ve markalarda bagetler vardır. Genel de kullanılan bagetler 5A ve 5B çeşitleri daha çok tercih edilir.

Baget seçimleri entrüman için sesin iyi çıkması açısından çok önemlidir. Demir

Baget

Baget

baget kullanımında ekipmana vereceği zarar nedeniyle bateri dersi ne yeni başlayanlara profesyonel müzisyenler tarafından önerilmezler. Ancak yapılacak çalışmalar pedde yapılacaksa normal bagetle birlikte demir bagette önerilir. Demir baget egzersiz aşamasında el ve bileklerin güçlenerek baget hakimiyetini sağlamada çok yardımcı olmaktadır.

Günümüzdeki bir çok firma ağaç olarak Amerikan cevizi, Japon ya da Amerikan meşesi kullanmaktadır. Bu ağaçlar ormandan özenle seçilir (üzerinde budak olmamasına dikkat edilir) ve çıtalar halinde kabaca kesilir. Daha sonra nemden arındırılmak için 2-3 hafta boyunca fırınlarda bekletilir, çünkü nemli bir baget ileride kendiliğinden yamulur ve çürümeye yüz tutar. Ocaktan çıkan bagetler özel torna makinelerinde soğuk su altında istenilen ölçülerde kesilir ve uçları özel olarak şekillendirilir. Daha sonra özel kutularda verniği atılır. Bu işlemden sonra bagetler silindirler üzerinden düzlük testinden geçerler ve düz olmayanlar atılırlar. Ardından hassas terazilerde ağırılıkları aynı olanlar birer çift haline getirilir, aynı zamanda vic firth bu noktada bagetlerin ürettiği ses perdesini de ölçerek çiftler haline sokmaktadır. Gruplanan bagetlere lazerle markaların damgaları basılır ve kılıflarına sokulur ve artık elimizde yer etmeye hazırdırlar!..

 

Baget

Baget

Bagetlerin ağaçları fiyatlarının ve ağırlıklarının belirlenmesinde çok önemli bir ölçüttür, bir müzik markette bulacağınız yerli bagetler, genelde kavak ağacından yapılmış ucuz, hafif ve dayanıksız bagetlerdir. Ancak ithal markaların kullandıkları ceviz (hickory), meşe(oak) ve benzeri ağaçlar (maple, vs.) bageti daha ağır, dayanıklı, dolayısı ile uzun ömürlü yaparlar.
Şaft: bagetin en uzun kısmıdır. Ağırlık, çap ve uzunluğu bagetin konforunu, kontrolünü, dayanıklılığını ve dinamiğini belirler.

Uç: Bagetin ucunun şekli, boyutu, ve materyali çıkan sesi ve hissiyatı etkiler.

-Uç materyali: -Ağaç: Koyu, sıcak bir ton üretir.

-Naylon: Parlak, temiz bir ton üretir.

-Bagetin ölçüleri:

Jazz, latin için : 7A, 5A, 8D

Rock, pop için: 5B

Hard rock, metal için: 2B

-Uç şekli:

Gözyaşı(tear drop): Koyu, zengin bir zil sesi

-Bidon(barrel): Kapsamlı, stüdyo için ideal

-Küçük küresel uç: Parlak ince zil sesi

-Büyük küresel uç: Kalın (fatter) bir ses

-Naylon uç: En parlak ses ve en dayanıklı uç

Bateri Dersi İzmir / Davul Dersi İzmir / İzmir Bateri Kursu / İzmir Bateri Dersi