Solfej… Eğer bir müzik öğrencisiyseniz müzik teorisi ve müzik notasyonunun kavranması çok da kolay olmayan unsurlar olmadığını da bilirsiniz… Ya da şimdiye kadar öyle biliyordunuz diyelim…

Eğitimciler için adeta tipik bir ikinci bir doğa gibi hissettiren müziği yönetmek için kullanılan belirli kurallar ve sınırlar, öğrenciler için genellikle yabancı ve korkutucu hissettirebiliyor. Ve bu oldukça doğal karşılanabilir bir durumdur.

Solfej hakkında

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Ancak unutmamak gerekir ki her müzik eğitimcisinin öğretim cephaneliğindeki güçlü bir aracı da solfejdir. Solfejin ne olduğunu, teori ve notasyon derslerinizin kalıcı olması istiyor ve yardımcı olacak yöntemler arıyorsanız, bu yazımız tam size göre. Bugün, solfeji araştırıyor ve bu harika öğretim aracının neler sunabileceğini hep birlikte tartışıyoruz.

Solfej Nedir?

Solfej, hece temelli şarkı söyleyişini tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bu sistemde, modlarda bulunan notlara ayrı ayrı heceler atanır. Öğrenciler, daha zorlu materyalleri ele almaya geçmeden önce basit ana ve küçük ölçeklerden notaların nasıl seslendirileceğini öğrenerek eğitime başlarlar. Öğrenciler solfej konusunda yeterli deneyime sahip olduklarında, kısa bir süre sonra ritimde bir nota parçasını söylemeyi içeren şarkı söyleme alıştırmalarına katılırlar.

Solfej alıştırmalarının kökleri, ibadet edenlerin Latince ilahileri öğrenmelerine yardımcı olmak için hecelerin notlara eklendiği 11. yüzyıl İtalya’sına kadar uzanmaktadır. Sistem yavaş yavaş büyüdüğünde ise müzikteki en önemli öğretim araçlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde solfej, dünyanın her yerindeki müzik sınıflarında öğretilmektedir.

Solfej, eğitimde müzisyenlere büyük faydalar sağlıyor

Solfej, hangi konuda öğreniyor olurlarsa olsunlar, öğrencilerin müzikal anlayışını büyük bir şekilde geliştirmeye yardımcı olacak bir unsurdur. Solfej ses çalışmalarıyla gerçekleşse de, bu sadece şarkıcılarda geçerli olan bir müzik aracı değildir. Her altyapı ve deneyim seviyesinden müzisyen solfej yoluyla müzikle daha güçlü bir ilişki geliştirebilir. Solfejin en büyük avantajlarından biri de öğrencilere perdeler arasındaki ilişkileri başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde öğretebilmesidir. Müzikte bulunan belirli notaları ve nota ilişkilerini anlamak ve ezberlemek herhangi bir öğrenci için zor olabilir ve bu durum doğal karşılanır. Ancak solfej, net, tekrarlayan egzersizlerle öğrenmeyi çok daha kolay hale getirir. Düzenli olarak solfej uygulayanlar, gelişmiş şarkı söyleme becerilerini kendileri üzerinde keşfedebilirler. Nota kalıplarını ve akor ilerlemelerini daha iyi kavrarlar ve gelişmiş transpozisyon becerilerinden yararlanırlar.

Klarnet veya keman gibi perdeli bir enstrüman öğrenen öğrenciler de solfejin neden bu enstrümalarda yararlı olduğunu sorabilirler. Solfej enstrümana özgü sınıflarda öğretildiğinde müzik okumaya odaklanmak için oldukça iyi bir fırsat oluşturur. Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin, müzik teorisi ve notasyonu hakkında farklı şekillerde bilgi edinmek için enstrümanlarının teknik taleplerinden uzaklaşmaları çok önemlidir.

Solfej hakkında herşey

Solfej, bir kişinin sahip olduğu en doğal enstrümanı kullanır: sesini.

Enstrümanı  veya doğru parmaklama konusunda endişelenmek yerine, bu alıştırma öğrencilerin okuma ve müzik anlama becerilerini kolayca ve koşulsuz olarak geliştirmelerini sağlar.

Solfej Öğrenmenize Yardımcı Olacak İpuçları Ve Araçlar

Solfej 101: İpuçları Ve Püf Noktaları

Düzenli olarak solfej yapın

Solfej egzersizlerini haftalık rutinlerinin düzenli bir parçası yapmayı düşünmenizde fayda var. Birkaç temel ana ve küçük ölçekli vokal egzersizi ile şarkı söylemek kadar basit bir şey bile müzik algı ve icranıza büyük fayda sağlayabilir.

Basit başlayın ve basitten karmaşığa inşa edin

Basit egzersizlerle solfeje başlamak, bunalmadan öğrenmenizi ve öğrendiklerinizi kontrol etmenizi sağlar. Büyük ve küçük ölçekler ve aralıklı egzersizler, başlamak için oldukça iyi bir aşamadır ve sağlam zemin oluşturmanıza imkân tanıyacaktır.

Çalışmak için iyi bir kitap seçebilirsiniz

Kendiniz için solfej kitapları, CD’ler ve diğer kaynakları satın almayı düşününebilirsiniz. Örneğin, zorluğu giderek artan bir egzersiz kitabı üzerinde çalışmak, öğrenimizi daha sağlam temelli kılacaktır ve tekrar etmenizi kolaylaştıracaktır.

Solfej 101: İpuçları Ve Püf Noktaları

Zamanınızı alıştırmalar ve okuma arasında bölüştürmeyi deneyin

Solfej öğreniminden en iyi şekilde yararlanmak için, sağlıklı rutin egzersizler ve işaret okuma karışımına girmeleri gerekecektir. Solfejdeki temel egzersizler öğrencileri daha önce hiç görmedikleri materyalleri söylemeye hazırlayacaktır.

Solfej, öğrenciler için inanılmaz bir müzikal fayda saylayıcıdır. İster Piyano Kursu, ister Şan Kursu ister Gitar Kursu, ister Keman Kursu, isterse de Bateri Kursu alın solfej eğitimi oldukça önemlidir.

Solfeji yeniden keşfetmeyeli uzun zaman olduysa, bazı temel egzersizler ve okuma ile evinizi eğlenceli bir eğitim alanına dönüştürebilirsiniz…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi’nde çok çeşitli sanat eğitimleri ve sanat atölyeleri gerçekleşmektedir. Erturgut Sanat’ta siz de kendinize uygun bir hobi bir uğraş bulabilirsiniz.

Eğer hangi dersi almak istediğiniz konusunda aklınız karışıksa ücretsiz deneme derslerine gelerek her alanla ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve kendinize en uygun hobiyi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Hem yetişkinlere yönelik hem de çocuklara yönelik sanat eğitimlerimize istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Eğitimlerimizde yaş sınırlaması bulunmamaktadır.