Bu çerçeveler, John Lennon tarafından giyilen ilk ikonik yuvarlak gözlük çifti olabilir. (Sotheby’s)

John Lennon’un ikonik yuvarlak gözlüklerini takmayı hayal ettiğiniz oldu mu hiç? İşte size hayalinizi gerçekleştirmek için bir şans harcayacak 50.000 dolarınız olduğu sürece…

Beatles’ın dağılmasından yarım yüzyıl sonra, Sotheby’s, bir dizi özel Windsor gözlükleri de dahil olmak üzere, sevilen müzik grubuyla ilgili geniş kapsamlı bir eşya koleksiyonunu müzayedeye çıkarıyor.

Müzayedeye çıkacak 63 Lot, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’ın 1950’lerin sonunda ve 60’ların başında Liverpool’da birlikte çalmaya başlamasından ve süperstarlığa yükselişlerine kadar devam eden Beatles’ın kariyerini kapsıyor.

Beatles Müzayede

Öne çıkan öğeler arasında ise, grubun ilk single’ı “Love Me Do” nun yedi inçlik bir plak kaydı; fan kulübü haber bültenleri; posterler; ve telif hakkı beyanları bulunmakta….

30.000 £ ile 40.000 £ arasında (kabaca 38.700 $ ila 51.650 ABD Doları) satılması beklenen gözlükler, Lennon’ın bu tarzdaki ilk çifti olabilir. -Onları 1965’te kâhyası Dorothy “Dot” Jarlett’e verdi. O sırada müzisyen halka açık sahnelerde kontakt lens takıyordu; ertesi yıl sadece gözlük takmaya başladı.

Beatles’ın ilk single’ı “Love Me Do” nun imzalı bir kopyası müzayedeye çıkacak. (Sotheby’s)

Beatlemania ve The Beatles

Beatles

Lennon’un hatıralarının daha da eski bir parçası da lise yıllarına tarihlenen bir tutukluluk sayfası… 1954 not defterinden koparılmış, Beatles adayı tarafından yalnızca sekiz hafta içinde işlendiği anlaşılan 22 suçu listeliyor, bunlara “Kitap yok ve çok boşta” ve “Sınıfta sürekli aptalca davranış” da dâhil.

Sotheby’nin lotun açıklamasında belirttiği gibi, “İsyankâr bir doğa, otoriteyi hor görme, yakıcı zekâ ve karşı konulamaz bir performans arzusu, esasında rock’n roll yıldızı yapan özelliklerdir. Bu yüzden başarılı bir okul kariyeri için daha az elverişlidirler. “

Müzayedeye ayrıca Beatles’ın Muhammed Ali ile ilk karşılaşmasının duvar boyutunda bir baskısı da var. Chris Smith’in 1964 tarihli fotoğrafında, ağır siklet şampiyonu rock yıldızlarını yere seriyormuş gibi davranıyor.

Biography’den Brad Witter, fotoğraf çekimi sırasında gerçekleşen bir alışverişi anlatıyor: “Bir noktada, Ali’nin The Beatles’a” Göründüğün kadar aptal değilsin! “Dediğini söyledi Lennon,” Hayır. Ama sen! ‘Kısa bir tuhaf sessizliğin ardından tüm grup kahkaha attı.”

Beatles'ın Hatıra Hazinesi Müzayedeye Çıkıyor!

Sotheby’s satışı, Beatles’ın menajeri Brian Epstein ile ilişkili de çeşitli öğeler içermekte. Bunlar arasında 1966 dünya turu sırasında grubun yolunda gitmesini sağlamak için kullandığı bir kol saati ve müzayede evinin “Beatles dünyası ve Londra’nın” Swinging Sixties “dünyasından benzersiz bir Who’s Who sağladığını söylediği bir cep adres defteri yer alıyor.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir