Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak konusunu ele alacağız.. Davul dolgusu, müzik cümleleri arasındaki boşluğu dolduran kısa bir davul solosu gibi, bir şarkının bölümleri arasında kısa, doğaçlama bir geçiştir. Davul dolguları, davul çalmanın önemli bir parçasıdır ve pratik yaparak ustalaşmaları kolaydır.

Peki kaç farklı davul dolgusu vardır ve nasıl kullanılırlar hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise, davul çalarken kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü bugün, Erturgut Sanat Merkezi olarak davul çalarken davul dolgularını kullanmak için bilmeniz gerekenleri sizler için sıralıyoruz. 

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak

Davul Dolgusu Nedir 

Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak
Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak

Davul dolgusu, bir müzik parçası içindeki geçiş noktalarında gelen öne çıkan bir davul bölümüdür. Çoğu zaman, bir bölümün son ölçüsünde, örneğin bir mısranın ön koroya girmesi veya bir ön koronun bir koroya geçmesi gibi, davul dolguları meydana gelir.

Çoğu davul doldurma senaryosunda, diğer müzisyenler ya dururlar ya da oldukça basit cümleleri çalarlar, bu da davul sesinin merkez sahneye çıkmasına izin verir. Ancak tipik olarak yalnızca tek bir ölçü için. Bazı davul dolguları ikinci bir ölçüye karışabilir, ancak iki ölçünün ötesine geçtiğinizde, aslında bir mini solo çalıyorsunuz demektir.

Davul Dolgusu Çeşitleri 

Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak
Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak

Setinizin başına oturup davul dolgularını öğrenmeye başlarken, bir metronom ile pratik yaparak başlayın. Kesinlik ve tempoya odaklanın ve yalnızca temeller yerine oturduğunda süslemeler ekleyin. Aşağıdaki başlangıç davul dolgularıyla başlayın ve daha parlak dolgulara kadar ilerleyin.

Öncelikle tek bir nota ile başlayın. Evet, tek bir nota ile tam bir davul çalabilirsiniz. Sadece bir ölçünün düşük vuruşunu yapın ve bırakın sessizlik çınlasın. Hem kolay hem de güçlü bir etki yaratacaksınız. 

Daha sonrasında ise sekizli nota yapısına geçin. Bu dolgu, tam bir ölçü için sabit sekizli notalardan oluşur. Bu tambur dolgusunu oluşturma şekliniz, ölçü boyunca daha fazla tambur ve dolayısıyla daha fazla ses eklemektir. Sadece kick davulunuzla başlayın ve ardından trampet, tom-tom’lar, hi-hat, ride ve hatta crash gibi daha fazla enstrüman ekleyin.

Tek bir nota ve sekizli ölçülerden sonra on altıncı notalara geçebilirsiniz. Belki de en ikonik davul dolgusu, bir tom-tomdan diğerine hareket eden on altıncı notaların tam ölçüsüdür. On altıncı nota dolguları, Surf Rock döneminde popüler oldu ve bugün hala kullanılan bir dolgu çeşididir.

Son olarak ise sekizlik nota üçlüleri vardır. Sabit bir sekizlik nota vuruşlu müzik çalıyorsanız, sekizinci nota üçlülerine dayalı bir davul dolgusu çalarak hissi değiştirebilirsiniz. Led Zeppelin’den John Bonham bu dolguya o kadar düşkündü ki bazen “Bonham üçlüsü” olarak adlandırılır.

Bateri Çalarken Davul Dolgularını Kullanmak