Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Basit Keman Gamları konu alacağız.. Keman çalıyor veya yeni başlayan biri misiniz? Bu yazıda size sol majör, la majör, re majör, do majör ve mi majör ölçeklerini uygulamanız için 5 alıştırma sunuyoruz. Bir enstrüman eğitiminde gam çalışmaları önemli bir eşiktir. Bu eşeği doğru bir şekilde atlatmak için sadece gamları doğru basmak yeterli değil, aynı zamanda doğru parmaklarla ve doğru teknikle basılması gerekir..

Yapacağınız her gam çalışmasını mutlaka eğitmene doğrulatmanızı öneririz. Daha önce de belirttiğimiz üzere başarı sadece doğru basmak değildir. Aksi halde şarkı çalışmalarında veya doğaçlamalarda teknik eksikliğinden dolayı sıkıntılar yaşayabilirsiniz..

Keman Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Basit Keman Gamları

Kemanda Sol Majör Gamı

Basit Keman Gamları
Basit Keman Gamları

Öğrendiğiniz ilk gamlar, sol elin tekniği kadar müzik kulağınızın gelişimini de teşvik ettikleri için Sol majör, re majör ve la majör gamlarıdır. Sol majör ölçeğine bir göz atalım: G, A, B, C, D, E, F# (ve G) notlarını içerir. Bu nedenle anahtarda diyez bir tane var.

Çalması kolay olduğu için, klasik müzikte veya daha güncel bestelerde şüphesiz en çok kullanılan gamdır. Sol majör ölçeği bazen “halk ölçeği” olarak adlandırılır ve barok dönemde kutsama anahtarı olarak kabul edilirdi. 

Kemanda La Majör Gamı

Basit Keman Gamları
Basit Keman Gamları

A majör gamı ​​(daha doğrusu ikinci oktavı) birinci pozisyonda çalınır ve bu nedenle keman öğretmenleri tarafından yaygın olarak kullanılır ve öğrenme yöntemlerinde de bulunabilir. Enstrüman çalmayı öğrenmenin başlangıç ​​noktasıdır.

La Majör ölçeği, sol elin parmak konumlandırması üzerinde nazikçe ve sezgisel olarak çalışır.

Kemanda Re Majör Gamı

Basit Keman Gamları
Basit Keman Gamları

Re majör ölçeği ile devam edelim. Anahtarda (F ve C) iki adet diyez vardır. Örneğin, Pachelbel’in ünlü Canon’u D majör anahtarında bestelenmiştir (başlangıçta sürekli bas ile üç keman için yazılmıştır).

Kemanda Do Majör Gamı

Basit Keman Gamları
Basit Keman Gamları

Keman öğretmenleri ve öğrenme yöntemleri, La majör ölçeğinden sonra parmakların enstrümanın boynundaki belirli konumunu göstermek için Do majör ölçeğinin ilk oktavını kullanır. Do majör ölçeğini uygulamak, sol elin yerleşimini, dirseği sallamayı ve orta parmak için farklı bir parmak hareketini geliştirmenizi sağlar.

Bu ölçekteki tüm notalar doğaldır, başka bir deyişle, hiçbir nota değiştirilmez: ne diyez ne de bemol vardır. Doğrudan do’dan do’ya gidersiniz.

Kemanda Mi Majör Gamı

Mi majör ölçeği ile bitirelim. Bu anahtarın dört diyez vardır: F, C, G ve D. Mi majör anahtarında bestelenen en ünlü eserler arasında Vivaldi’nin Dört Mevsiminden Bahar , ünlü Bach Keman Konçertosu BWV1042 ve Debussy’nin Arabesklerinin ilk bölümü yer alır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!