Peki ya yetenekle ilgili tüm bildikleriniz hakkında yanılıyorsak?
Başarılı Olmak İçin Yetenek Gerekli Midir?

Çok iyi bir performans bazılarına önceden bahşedilmiş bir armağan olarak gözükse de tek başına yeterli değildir, Belli bir bedeli vardır ve bu bedel hepimiz için ulaşılabilirdir.

Kendinize meydan okumaktan vazgeçmezseniz siz de başarılı olabilirsiniz. Doğduğunuz anda konuşmamış, 2 yaşında sonat yazmamış, ilkokuldayken dünyaca ünlü bir fikir bulamamış olabilirsiniz fakat bu iyi bir müzisyen, iyi bir çizer, iyi bir konuşmacı ya da iyi bir fotoğrafçı olamayacağınız anlamına gelmiyor!

yetenek-ve-basari

Yetenek Olması Gerekenden Daha Fazla Abartılıyor!

Aslında basit bir örnekle şöyle düşünebilirsiniz, yetenek hızlı bir araba ve daha az yetenek ise daha yavaş bir araba. Hızlı araba varacağı yere daha önce varabilir ama yavaş olan araba da istediği yere varabilecektir fakat 2 arabanında istediği yere varması için yakıt gerekecektir! Hızlı da olsanız yavaş da olsanız yakıt olmadan, yani “düzenli ve disiplinli çalışma” olmadan istediğiniz yere varamazsınız.

Daha yetenekli insanlar bir şeyi daha kolay kavrayabilirler, daha kısa sürede başarılı olabilirler fakat çalışmadıktan sonra bunun bir anlamı kalmayacaktır, daha az yetenekli olan biri de istediği alanda çalışma yaptıktan sonra başarılı olacaktır!

İşin Sırrı!

Bir işin %30 u yetenekse %70 i ilgi ve düzenli çalışmadır, düzenli çalışma yapmayan hiç bir birey yetenekli de olsa başarılı olamayacaktır. Eğer sanatın her hangi bir alanında başarılı olmak istiyorsak düzenli çalışmalı ve yeteneği dert etmemeliyiz, “yetenek dediğin nedir ki?”