Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır? konusunu ele alacağız.. Bare basmak gitar çalma kariyerinin en önemli eşiklerinden biridir. Gitar eğitimi içerisinde yer alan bare basma konusu da aynı bağlamda gitar eğitiminin en kritik aşamalarından biridir. Bare basma öğrenemi aşamasında gitar çalmayı bırakan insanların sayısı oldukça fazla, başlardan imkansız görünür, gücünüz yetmez ancak pes etmediğiniz takdirde kısa sürede harika bareli akorlar basmaya başlayabilirsiniz..

Bare basmaya başlasanız dahi eğer doğru bir bare basma tekniğine sahip değilseniz bir şarkıda uzun süre bereli akorlarda dolaşmak sizin için çileye dönüşecektir. Bu yazımızda sizinle birlikte Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır? konusunu ayrıntılı olarak ele alacağız. Bir çırpına bu nedenleri şu şekilde açıklayabilir: Gitarın dengesini gövde bölgesinde tam anlamıyla sağlayamamanız, gitar klavyesinin yanlış konumda tutmanız, parmağınız perde üzerinde yanlış durması ve az ihtimalle de kas gelişimi..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?

Bare Nasıl Basılır?

Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?
Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?

Bare en basit anlamıyla gitar eşiğini işaret parmağınız ile istediğiniz yere çekmeniz demektir. Bu bağlamda işaret parmağınız basmak istediğiniz perdenin tamanını kaplayarak adeta bir kapo görevinde olmalıdır. Bare basmaya başladığınız tel artık sizin tonunuz olmuş olur (çevrim akorlar vs gibi istisnalar dışında). Kısacası bari işaret parmağınız ile bir bölgede tüm telleri kapatmanız anlamına gelir..

Bare Basarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?
Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?

İkinci paragrafımızda ele aldığımız üzere doğru kare basmanızı sağlayacak bir kaç unsur vardır. Bunlar; Gitarın dengesini gövdesinde tam anlamıyla sağlamanız, gitar klavyesinin doğru konumda tutmak, parmağınız perde üzerinde doğru durması ve kas gelişimi olarak sıralanabilir. Sizler de bari çalışırken bu unsuları göz önünde bulundurmayı ve verimli bir çalışma yapmayı unutmayın..

Neden Baş Parmak?

Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?
Bare Basarken Baş Parmak Neden Kasılır / Ağrır?

Baş parmağınızın kasılmasının, ağrımasının tabiki de bir açıklaması var. Sonuç itibari ile bari basarken işaret parmağınız ve baş parmağınız arasında bir kıskaç oluşur. Bu kıskaç mutlaka parmaklarınızda bir basınç yaratacak ve özellikle baş parmağınız baskıya maruz kalacaktır. Bunun başlarda nedeni tabiki de kaslarınız gelişim aşamasında olmalıdır, bunun üstesinden gelmek için bol bol parmak güçlendirme egzersizleri yapmanızı öneririz. Ancak uzun zamandır bu sıkıntıyı çekiyorsanız mutlaka işaret parmağınızın konumuna ve ikinci paragrafta ele aldığımız unsurları doğru yaptığınıza emin olun. Doğru bir bare basma tekniği benimsediğinizde söz konusu ağrı ve kasıntı mutlaka geçecektir..