Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler konusunu ele alacağız.. Fotoğrafçılık hakkında bu ince nüanslara hakim olarak hem makinenize hakim olabilirsiniz hem de fotoğrafçılığı içselleştirebilirsiniz..

Fotoğrafçılık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Fotoğrafçılık Hakkında İlk Duyacağınız Bilgiler

Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler
Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

📸 “Fotoğraf” kelimesi, ışıkla çizmek anlamına gelen Yunanca kökenlidir. Fotoğraf kelimesinin bilinen en eski kullanımı, bildiğimiz şekliyle 1839’da astronom Sir John Herschel tarafından yapılmıştır.

📸 Şimdiye kadar çekilen ilk fotoğraf, Joseph Nicéphore Niépce adlı bir Fransız bilim adamı tarafından çekilmiştir. Görüntüyü 1826’da bir camera obscura ile yakaladı. Ünlü görüntünün yakalanması, kamera için gereken uzun pozlama nedeniyle sekiz saat sürdü. Görüntü, tarihçiler onu yeniden keşfetmeden önce yaklaşık 50 yıl boyunca kayboldu.

📸 1800’lerde fotoğrafın en popüler konularından bazıları cesetlerdi. OK Corral’daki silahlı çatışmalarda ölen Clanton’lar ve McLaury’ler gibi birçok ünlü kişi, ölümlerinden sonra ünlü bir şekilde fotoğraflandı. Ancak kendilerini ölümden sonra model olarak bulanlar sadece ünlüler değildi; Sıradan insanlar da genellikle ölümden sonra fotoğraflandı.

📸 Kodak şirketi, 1888’de George Eastman tarafından kuruldu. Sorulduğunda Eastman, “Kodak” kelimesinin arkasında hiçbir anlam taşımadığını iddia etti. K harfinin “güçlü, keskin bir harf” gibi göründüğünü söyledi.

📸 Şimdiye kadar satılan en pahalı kamera , çığır açan Leica A için 1923 prototipi olan Leica 0-Serisi kameraydı. Viyana’da müzayedede satıldı.

📸 Fotoğrafların geliştirilmesinde kullanılan kimyasallar cıva, gümüş nitrat, küllü su ve daha fazlasını içeriyordu. Bu kimyasallar son derece tehlikeliydi ve birçok fotoğrafçı kimyasallara maruz kalmanın neden olduğu hastalıklar nedeniyle işlerine ara vermek zorunda kaldı. Zamanla, bu kimyasallar ve metallerle uzun süreli temas, deliliğe ve hatta ölüme yol açabilir. Dijital çağdan önce fotoğrafçılık ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir işti!

📸 Tehlikeli olan sadece gelişmekte olan çözümdeki kimyasallar değildi. İlk flaş tozu bileşenleri, görüntüler için flaş oluşturmak üzere karıştırılan Potasyum klorür ve alüminyumu içeriyordu. Bunların yanlış karıştırılması ve amaçlanandan daha şiddetli bir şekilde patlaması nadir değildi.

📸 İlk dijital kamera 1975 yılında Steve Sasson tarafından icat edildi. Sasson, o sırada Kodak için çalışıyordu ve icadı bir sır olarak saklaması emredildi.

Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler
Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

📸 Bu ilk dijital kamera yalnızca 0,01 Megapikseldi ve inanılmaz bir 8 pound (3,6 kg) ağırlığındaydı. Görüntüyü teybe kaydetmesi kameranın 20 saniyesini aldı.

📸 Dijital kameraların devralınmasından önce, ABD hükümeti Sovyetler Birliği’nin fotoğraflarını gizlice çekiyordu. Bunu başarmak için, her biri kameralarıyla birlikte yaklaşık 60 mil film içeren 20 uydu fırlattılar. Film kullanıldığında, uydudan atıldı ve Dünya’ya geri düştü.

📸 20. yüzyılın en ünlü görüntülerinden biri olan “Afgan Kızı” 1984’te çekildi ve 1985’te National Geographic’te yayınlandı. Ancak görüntüdeki kız, kendisine gösterilene kadar dünyaca ünlü olduğunu bilmiyordu. 2002 yılında kendi fotoğrafı.

📸 1987’de Knoll kardeşler ImagePro adlı bir yazılım parçası geliştirdiler. Adobe tarafından satın alındı ​​ve şu anda Photoshop olarak bildiğimiz şeyi oluşturmak için kullanıldı. Photoshop’un 1. Sürümü 19 Şubat 1990’da piyasaya sürüldü ve Macintosh’a özeldi.

📸 Tarihte en çok görüntülenen fotoğraf, Windows XP’nin varsayılan duvar kağıdıdır.

📸 Son olarak, f-stop’un insan gözü eşdeğeri aydınlık koşullarda f/8,3 ve karanlık koşullarda f/2’dir.

Fotoğrafçılık Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler