Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için 5 Telli Keman Nedir? konusunu ele alacağız.. Geleneksel olarak keman dört telli olarak günümüze gelmiştir, bu tellerin notaları Sol – Re – La – Mi. Peki ya 5 telli kemanlar? Gerçekten varlar mı? Evet var! ve çok bilinmese de iyi bir alternatif olabilir. 5 telli kemanlar, çeşitli müzikal kapıları açabilen, yeni hedefleri keşfetmenin eğlenceli bir yoludur. 

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

5 Telli Keman Nedir?

5 Telli Keman Nedir?
5 Telli Keman Nedir?

5 telli keman, kemanın normal aralığının altında ayarlanmış ekstra bir teli olan bir keman türüdür. 5 telli keman hakkında bilinmesi gereken diğer bazı gerçekler şunlardır:

🎻Daha pes bir Do dizisine sahiptir

🎻Viyola ve kemanın perde aralıklarını birleştirir

🎻 İlk olarak bluegrass müziğinde kullanıldı ancak şimdi caz, swing ve country müziklerinde de popüler. 

🎻Bu enstrümanlar, çok yönlülükleri ve aralıkları nedeniyle doğaçlama için harikadır. 

🎻Bir viyola kadar gıcırtılı gelmemesiyle bilinir. 

🎻5 telli elektrikli keman, amplifikasyonu artırmaya ve enstrümanın ses kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir .

4 Telli ve 5 Telli Keman Arasındaki Fark Nedir ?

5 Telli Keman Nedir?
5 Telli Keman Nedir?

Beşinci tel genellikle alta eklenir ve en düşük teli kemanın kardeşi olan viyoladan ödünç alır. Viyola, daha büyük ve daha düşük tonludur, ancak bir kemanla aynı şekilde tutulur. 5 telli bir kemandaki teller daha sonra Do – Sol – Re – La – Mi olur. 5 telli keman akustik veya elektrikli olabilir, ancak çoğu model elektrikli olabilir, bir genelleme yaparsak çoğu model 5 telli elektrikli keman çeşidi olur.

Kemana 5. bir telin eklenmesi, müzisyenin birden fazla türde müzik çalmak için daha geniş bir nota yelpazesine sahip olmasını sağlar. Müzisyen olarak hem kemanın hem de viyolanın tam yelpazesine sahiptir. Enstrümanın bas (düşük) tarafında daha fazla nota, daha önce mümkün olmayan durumlarda ekstra uyum sağlar. Farklı armonilere ek olarak, ikili veya üçlü tekniklerle çalmak artık daha kolay..

Sanatçı, standart keman repertuarının yanı sıra viyola için yazılmış melodik dizelere de erişebilmektedir. Bu parçalar viyola konçertolarını ve viyola için transpoze edilmiş çello müziğini içerebilir. Buna göre, 5 telli bir kemanla çalışırken, keman için basılan müzik genellikle en düşük açık tel olan bas Sol’ün altındaki notalara atıfta bulunmayacağından, viyolacılar tarafından okunan alto nota anahtarı hakkında işlevsel bir bilgiye sahip olmak yararlıdır. Bununla birlikte, viyola için müzik, bas açık C dizesinden uzanır ve bazen viyolacının tiz nota anahtarı okumasını gerektirir. Her iki nota anahtarında da müzik okuyabilmek büyük bir avantaj olacak ve 5 telin tümüne tam erişime izin verecektir.

Hangisi Tercih Edilmeli?

5 Telli Keman Nedir?
5 Telli Keman Nedir?

Her iki kemanın da nasıl çalınacağını öğrendikten sonra, en iyi 5 telli elektrikli keman ile en iyi 4 telli keman arasında pek bir fark yoktur. Ancak, 5 dizesini seçmenin daha mantıklı olabileceği bazı durumlar vardır. Aşağıdakilerden herhangi biri geçerliyse, bu tür kemanı seçmek isteyebilirsiniz:

  • Keman çalmayı seviyorsunuz, ancak alt ucun zenginliğini, üst ucun parlaklığından daha çok istiyorsanız. 
  • Belki de kemanınızla gitar soloları veya gitar tabanlı müzikler çalmayı seviyorsanız.
  • Keman şarkılarına ek olarak viyola müziği çalmaktan zevk alıyorsanız.
  • Konser çalmaktan keyif aldığınızda ve sık sık bilmediğiniz tuşlara sahip şarkılarla karşılaştığınızda keyif alıyorsanız. 
  • Bir doğaçlamacı veya besteciyseniz ve ufkunuzu genişletmek istiyorsanız.

Dezavantajları:

  • Çalması rahatsız edici olabilen daha geniş bir sapa sahiptir.
  • Yaylar arasında daha dar boşluklara sahiptir.
  • Daha az bağışlayıcı dize geçişleri var.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..