Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için 10 İkonik Gitar ve Sahipleri konusunu ele alıyor. Yazımızda gitarlar ile birlikte tabiki de gitarları ikonlaştıran gitaristleri de ele alacağız. Gitara ister yeni başlayın, isterseniz yıllardır çalıyor olun, o her zaman sizin en değerlinizden biri olacaktır. Yazımızda dünyanın en değerlisi olan gitarları ele alacağız..

Jimi Hendrix, Stratocaster’ını Monterey Pop Festivali’nde ateşe verdi ve bunu bir aşk eylemi olarak açıkladı. “Sevdiğin şeyleri feda ediyorsun, Gitarımı seviyorum.” dedi. Dünyanın en iyi gitaristleri kuşkusuz gitarlarını severler. Stevie Ray Vaughan, en sevdiği gitarını “İlk Eşi” olarak adlandıracak kadar ileri gitti. İşte onları seven müzisyenlerle sonsuza kadar bağlantılı 10 ikonik gitar.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!!

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Eric Clapton – Blackie

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Eric Clapton’ın sevilen “Blackie”si, özelleştirilmiş bir 50′ Fender Stratocaster, aslında gitaristin yetmişlerde Nashville mağazasından satın aldığı üç strat’ın parçalarından bir araya getirildi. Clapton 80’lerin ortalarında gitarı emekliye ayırdıktan sonra, gitaristin rehabilitasyon merkezi olan Crossroads’u destekleyen bir müzayedede 2004’te 959.500$’lık bir satışla rekor kırdı. 

Neil Young – Old Black

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Neil Young’ın elektro gitar parçalarının çoğu, gitaristin 1969’da takas ettiği 50’li yıllardan kalma eski Gibson Les Paul Goldtop olan “Old Black” üzerine kaydedildi. Gitar çok sayıda modifikasyona uğradı ve birçok aşınmaya, yıpranmaya dayandı.

Bruce Springsteen – Fender Esquire

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Bazen bir Telecaster olarak tanımlanan, ikonik 1975 albüm kapağı Born to Run’da Bruce Springsteen’in omzuna asılan doğal ahşap gitar ,aslında önemli değişikliklere sahip bir 50′ Fender Esquire.  

Jimmy Page – Gibson EDS-1275

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Efsane şarkı “Stairway to Heaven”ı belgelenebilir bir destan yapan unutulmaz gitar, Led Zeppelin gitaristinin çift saplı Gibson birçok taklitçi üretti.

George Harrison – Rickenbacker 12 Telli

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Beatles’ın gitar efsanesi Harrison da Gretsch çalmasıyla tanınıyordu, ancak belki de en ikonik gitarı, 1963 Rickenbacker 12 telli enstrümanıydı. Şirket sahibi gitarı gruba ilk ABD turlarında verdi ve Harrison hemen ona aşık oldu.

Paul McCartney – Hofner ‘Violin’ Bass

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Beatles’ın basçısı, sahne imajını belirleyecek keman şeklindeki bas gitarla ilk kez Almanya’nın Hamburg kentindeki grubunun çıraklık günlerinde karşılaştı. McCartney, bas gitarı simetrisi nedeniyle beğendiğini ve bu da solak çalmanın görünümünü kendi değimiyle “daha az aptal” hale getiriyordu.

B.B. King – Lucille

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Blues’un efsane ismi BB King, 1949’da Arkansas’ta yanan bir dans salonundan 30 dolarlık Gibson’ını kurtardı, yangının Lucille adında bir kadın için kavga eden iki adam tarafından başlatıldığını öğrendi. O zamandan beri çeşitli Gibson’lar ve Telecaster’lar da dahil olmak üzere gitarlarının her birinin adında kullandı. 1980’de Gibson, şirketin içi boş ve katı gövdeli ES-355 kombinasyonunun bir varyasyonu olan BB King imzalı “Lucille” modelini üretmeye başladı. 

Stevie Ray Vaughan – Fender Stratocaster

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Efsane gitarist, en sevdiği enstrümanı “Bir Numara” olarak adlandırdı. Vaughan’ın “First Wife”ı olarak da bilinen gitar, 1962 saplı 1963 Fender Strat, yıllarca sahnede kötü kullanımdan dolayı hırpalanmıştı. 

Eddie Van Halen – Frankenstrat

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Van Halen’ın gitaristi, Gibson sesini Fender görünümüyle birleştirerek kendine özgü tonunu yarattı. Gitar, Pollock benzeri boyası ile tanınır..

Jimi Hendrix – Monterey Stratocaster

10 İkonik Gitar ve Sahipleri

Gitar tanrısının Monterey Pop Festivali’ndeki çıkış performansı sırasında çaldığı rengarenk dekore edilmiş Strat, kısa ömrüyle ünlüdür: Hendrix gitarı, o ünlü gösteride ateşe verdi. Çiçek gücü tasarımının kopyaları hala popüler, John Mayer bir tanesini oynuyor.  

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!