Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Hayvan Dostlarımız İçin Müzik konusunu ele alacağız.. Birçok evcil hayvan sahibi, köpeklerinin ve kedilerinin dinleme zevki için ev radyolarını bütün gün açık bırakıyor. Radyo seçenekleri değişiklik gösterir ancak bunlar evcil hayvanlarınıza hitap etmezler. Hayvanların müzikal tercihleri ​​konusunda bir otorite olan Charles Snowdon, “Evcil hayvanlarımızın bizim sevdiğimiz şeyi seveceklerini varsayma konusunda çok insani bir eğilimimiz var. İnsanlar Mozart’ı seviyorlarsa köpeklerinin Mozart’ı seveceğini varsayıyorlar. Rock müziği seviyorlarsa köpeklerinin rock’ı tercih ettiğini söylüyorlar.” diyor..

Müziğin benzersiz bir insan olgusu olduğuna dair geleneksel inanışa karşı, son zamanlarda yapılan ve devam eden araştırmalar hayvanların aslında onun için kapasitemizi paylaştığını gösteriyor. Ancak Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde hayvan psikoloğu olan Snowdon, klasik ya da rock müzikten hoşlanmak yerine, hayvanların tamamen farklı bir davul ritmine göre yürüdüklerini keşfetti. “Türlere özgü müzik” dediği şeyden hoşlanıyorlar: kendi türlerine aşina olan perdeler, tonlar ve tempolar kullanılarak özel olarak tasarlanmış melodiler keşfetti.

Hayvan Dostlarımız İçin Müzik

Müzik Kurslarımız hakkıda ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizim ile iletişime geçip ücretsiz randevu alın!!

Hayvan Dostlarımız İçin Müzik

Çoğu hayvan için, insan müziği kavranamaz, tanınmaz kategoriye girer. Bizimkinden çok farklı vokal aralıkları ve kalp atış hızları ile, kulaklarımıza göre uyarlanmış şarkıları takdir edecek şekilde algıya sahip değiller. Araştırmacılar hayvanların genellikle insan müziğine tam bir ilgisizlikle tepki verdiğini buluyor. Bu nedenle Snowdon, çellist ve besteci David Teie ile hayvan dostlarımıza uygun müzik bestelemek için çalıştı.

Snowdon ve Teie, kediler için müzik bestelemeye başladılar ve buna nasıl tepki verdiklerini incelemeye başladılar.. “Kedilerin, insan müziği yerine, onlara uygun frekans aralığında ve temposunda bestelenen müziği dinlemeyi tercih ettiğini görüyoruz.” açıklamasını yaptılar. Elde ettikleri sonuçlara göre Teie, “Music for Cats” adlı bir şirket aracılığıyla çevrimiçi olarak kedi şarkılarını (şarkı başına 1,99 ABD dolarından) satmaya başladı..

Köpekler daha zorlu bir dinleyici kitlesidir, çünkü çoğunlukla ırklar büyüklük, ses aralığı ve kalp atış hızı bakımından büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, Labradorlar veya mastiffler gibi büyük köpekler, yetişkin erkek insanlara oldukça benzeyen ses aralıklarına sahiptir. Snowdon, “Yani, frekans aralığımızdaki müziğe duyarlı olmaları mümkündür. Benim tahminim, büyük bir köpeğin insan müziğine Chihuahua gibi daha küçük bir köpeğe göre daha duyarlı olabileceğidir” dedi.

Hayvan Dostlarımız İçin Müzik

Gerçekten de, bazı köpekler insan müziğine duygusal olarak tepki veriyor gibi görünüyor. Belfast Queen’s Üniversitesi’nde psikolog olan Deborah Wells tarafından yürütülen araştırma, köpeklerin farklı türlerdeki insan müziğini ayırt edebildiğini gösteriyor. Wells, “Kendi araştırmamız, köpeklerin farklı müzik türlerine tepki olarak kesinlikle farklı davrandıklarını gösterdi, örneğin, klasik müziğe tepki olarak gevşemeyi daha çok düşündüren davranışlar ve ağır metal müziğe tepki olarak daha fazla ajitasyon düşündüren davranışlar” diye yazdı.

Evcil hayvanlarımızı memnun etmenin yeni yollarına yönelik büyük talep göz önüne alındığında, hayvan müziği alanında daha fazla ilerleme kaydedilmesi muhtemeldir. Ancak besteciler köpek, kedi ve maymun şarkılarını ne kadar iyi mükemmelleştirirse mükemmelleştirsin, hayvanlar muhtemelen onların türlerine özgü müziklerini asla insanların bizimkileri takdir ettiği kadar takdir etmeyeceklerdir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!