Erturgut Sanat olarak bugünkü yazımızda Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları‘nı ele alacağız.. Efekt pedalları gitar tonunuzu renklendirmenin en önemli yoludur. Pedalları sizlere geniş bir ton havuzu sunar, sizler de o ton havuzunda yüzerek karakteristik tonunlar oluşturabilirsiniz.. Gelin birlikte bu pedalları inceleyelim

Efekt pedallarının kullanımı pratik yaparak öğrenmek ve Gitar Kursu hakkında bilgi almak için Buraya Tıklayın

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 15 Efekt Pedalı

Distortion Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Distortion pedalı, gitara yeni başladıysanız veya profesyonel gitaristler arasında en popüler gitar ayak pedallarından biridir. Elektro gitarlarla en azından biraz ilgileniyorsanız, muhtemelen bunu ve yüzden fazla şarkıda duymuşsunuzdur. Alternatif rock ve heavy metal müziğini tanımlayan o ağır, agresif ses. Tartışmalı tek dezavantajı, gitarın gerçek tonunu gizlemesidir.

Neden Distortion Pedalı: Gitar tonlarınıza süreklilik cızırtı ekleyerek müziğinize anında “rock” sesi verir.

Nelerle Uyumlu: Chorus, Wah ve Delay pedallar

En İyi Distortion Pedalı: Boss DS-1 40. Yıl Dönümü Distortion Pedalı

Overdrive Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Genellikle klasik rock ve blues için kullanılır, ancak pop, funk ve country müzik için de iyidir. Distortion pedalı gibi, overdrive pedalı da çok yönlülüğü nedeniyle favoridir. Bazen distortion ile karıştırılır ancak ondan daha az kirlidir.

Neden Overdrive Pedalı: Özellikle hafif rock ve sololar için mükemmel olan daha hafif bir distorsiyon sağlayan. 

Nelerle Uyumlu: Reverb gibi Echo-y pedallar

En İyi Overdrive Pedalı: Behringer TO800 Vintage Tube Overdrive

Fuzz Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

İlk iki pedal gibi, fuzz pedalı da gitar efekt pedallarının “kirli” kategorisine girer. İmza niteliğindeki heavy metal rock sesini ürettiği ve sağduyulu vızıltı sesleri oluşturduğu için en uç etkileri sağlar.

Neden Fuzz Pedalı: Amplifikatörü bozuyormuş gibi ses çıkarmak sizin işinizse (1960’lardaki Jimi Hendrix gibi), o zaman bu pedal tam size göre

Nelerle Uyumlu: Gecikme gibi girdap efektleri

En İyi Fuzz Pedalı: Behringer Super Fuzz SF300 

Delay Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Delay Pedalı gitarınızın ses sinyallerini tam anlamıyla geciktirir. Pedal tipik olarak ses seviyesi, tekrarlanan seslerin sayısı ve zaman aralıkları üzerinde kontrol sağlar.

Neden Delay Pedalı: Deneysel sesler yaratmak ve gitar sololarınızı yumuşatmak için harika.

Nelerle Uyumlu: Fuzz, Distortion ve Phaser pedalları

En İyi Fuzz Pedalı: Behringer VD400 Vintage Analog Delay

Reverb Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Reverb pedalı bir yankı efekti yaratır, ancak ses Delay pedalından daha doğaldır. Amplifikatörlerin normalde bunu kontrol etmek için düğmeleri vardır, ancak bir reverb pedalına sahip olmak, özellikle temiz gitar tonları için daha profesyonel bir ses üretir. 

Neden Reverb Pedalı: İster bir nota ister tam bir ritim çalıyor olun, dinleyicileriniz için etkili bir şekilde bir atmosfer yaratır.

Nelerle Uyumlu: Overdrive pedalları

En İyi Reverb Pedalı:Behringer DR600 Digital Reverb

Wah Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Wah pedal efekti, pedalın her adımında yarattığı “wah” sesi nedeniyle ayırt edilmesi en kolay olanlardan biridir. Diğer pedallardan farklı olarak, daha yüksek perdeli, bariz “wah” sesi için wah pedalına manuel olarak basarsınız ve “wu” sesi için bırakırsınız.

Neden Wah Pedalı: Sesinizi daha “vokal” hale getirmek için vurgulayan tiz bas titreşimi olarak hizmet eder. Bazıları bunun özellikle unutulmaz rock soloları için yapıldığını söylüyor, ancak aynı zamanda ritimler için önemli iyileştirme ve drama da ekliyorlar.

Nelerle Uyumlu: Overdrive, Reverb ve Delay pedalları

En İyi Wah Pedalı:Behringer Hellbabe HB01 Ultimate Wah

Chorus Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Chorus pedalı, müziğinize daha dramatik bir etki kazandıran tamamlayıcı bir başka özel efekt cihazıdır. Basitçe söylemek gerekirse, arka planda diğer birçok gitarist tarafından çoğaltılıyormuş gibi, bir telin bir vuruşunu veya bir akorun tıngırdatmasını yapar.. 

Neden Chorus Pedalı: Ritimler için mükemmel olan daha kalın ve daha zengin 12 telli gitar sesi yaratır.

Nelerle Uyumlu: Kirli tonlu pedallar

En İyi Chorus Pedalı: Hartke HC33 Analog Bass Chorus

Phaser Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Phaser pedalı, gitar tonunda değiştirilebilir tepeler ve pürüzler ile farklı süpürme sesleri oluşturması dışında, chorus pedalına oldukça benzer. Pedal yüzeyindeki düğme ile seslerin hızı veya oranı da ayarlanabilir. Fazer pedalı efekti, tek bir nota veya akor art arda çalındığında en iyi şekilde fark edilir.

Neden Phaser Pedalı: Eddie Van Halen’ın 1970’lerde meşhur ettiği o uzay gemisi sesini yaratıyor

Nelerle Uyumlu: Distortion ve Delay pedalları

En İyi Phaser Pedalı:Jim Dunlop MXR Phase 90 

Flanger Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Ses, Phaser pedalına kıyasla daha kalın ve daha belirgindir. Flanger pedalı otomatik bir Wah pedalı gibi geliyor, ancak ses o kadar ileri gitmiyor.

Neden Flanger Pedalı: Modern metal, grunge ve hatta funk için mükemmel.

Nelerle Uyumlu: Kirli tonlu pedalları

En İyi Flanger Pedalı: BOSS BF-3 Flanger 

Octave Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Oktav pedalı, çalmakta olduğunuzdan bir oktav daha yüksek veya daha düşük notalar sağlar. Bu pedal tek başına size daha dolgun ve kalın bir ses verebilir ve sıra dışı gitar tonları yaratmak için de iyidir.

Neden Octave Pedalı: Ses ek olarak bir bas tonu sağlar, böylece pratik olarak iki kişilik bir grup müziği çalabilirsiniz.

Nelerle Uyumlu: Overdrive, Reverb ve Delay pedalları

En İyi Octave Pedalı: TC Electronic Sub ‘N’ Up Octaver 

Tremolo Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Bu pedal, bir tür sarsıcı, “sallanan” ses için gitarınızın sesini çok hızlı bir şekilde dalgalandırır.

Neden Tremolo Pedalı: Tremolo pedalı, bir sonraki şarkınızı ve müzik tarzınızı tanımlayabilecek benzersiz bir ses yaratır.

Nelerle Uyumlu: Kirli tonlu pedalları

En İyi Tremolo Pedalı: Behringer Ultra Tremolo UT300

Tuner Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Tuner pedalları aslında gitar ses efektleri oluşturmaz. Bununla birlikte, her gitarist için en önemli (ve muhtemelen en zorlu) görevlerden birini gerçekleştirmenize yardımcı olarak efektlerinizi ve genel sesi iyileştirir, gitar tellerinizi akort etmek gibi..

Neden Tuner Pedalı: Gitarınızı akort etmek özellikle gösterinin ortasında zor olabilir ve akort pedalı, gitarınızdan ses çıkarmanıza gerek kalmadan akort yapmanızı sağlar. 

Nelerle Uyumlu: Gitarın!

En İyi Tuner Pedalı: TC Electronic Polytune 2 

Noise Gate Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Noise Gate Pedalı çalmadığınız zamanlarda bu vızıltı ve uğultu seslerini gizlemek için özellikle yararlıdır. 

Neden Noise Gate Pedalı: Bir konuşma yaparken amfinizin içindeki arıların sesinden daha rahatsız edici bir şey yoktur.. Bunu için bu pedalı edinmeniz gerekebilir

Nelerler Uyumlu: Pedal tahtanızda birden fazla pedal

En İyi Noise Gate Pedalı: TC Electronic Sentry Multiband Noise Gate

Acoustic Pedal 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Her zaman tam metale gidiyorsanız, bu pedal sizin için olmayabilir. Bununla birlikte, çoğu elektro gitarist için, akustik olarak çalmak istedikleri ancak mevcut ekipmanlarıyla yapamayacakları zamanlar vardır. Bu pedalı kullanarak, elektro gitar sesiniz akustik bir gitar gibi ses çıkaracak şekilde değiştirilir, ancak gerçek şeye kıyasla hala belirgin şekilde simüle edilir.

Neden Acoustic Pedalı: Basit bir pedal adımıyla size akustik bir gitarın sesini verir.

Nelerle Uyumlu: Chorus, Reverb ve Delay gibi Synth pedalları

En İyi Acoustic Pedalı: Behringer V-TONE ADI21 Acoustic Amp Modeler 

Volume Pedal

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Efekt Pedalları

Ses pedalı da aslında ses efektleri oluşturmaz, ancak özellikle elleriniz çok meşgulken gitarınızın ses seviyesi üzerinde alternatif bir kontrol sağlar.

Neden Volume Pedalı: Bazen, bir şarkının ortasındaki yükselmeler ve vurgular için ses düzeyinizi ayarlamanın yanı sıra, yavaş yavaş veya yavaş yavaş geçişler sağlar.

Nelerle Uyumlu: Tüm ses efekti pedalları

En İyi Volume Pedalı: Behringer FCV100 Dual-Mode Volume/Modulation Control 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!