Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yazarken Yapılan Hatalar konusunu ele alacağız.. İster bir öykü yaratıyor olun ister bir roman, tiyatro metni ya da senaryo, yazarken uymanız gereken ve eğer dikkat etmezseniz yazınızı finale götürmenizi ve başarılı bir eser ortaya koymanızı engelleyecek durumlar vardır. Bu durumlardan bazıları öykünüzün olay dizisinden bazıları karakterlerden ya da mesajınızdan kaynaklanıyor olabilir. Peki yazarken en sık yapılan hataları merak ediyor musunuz? 

Eğer cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda yaratıcı yazarlıkla ilgilenen ve ortaya bir eser çıkarmayı hayal eden herkes için yazarken en sık yapılan hataları ele aldık.

Yazarlık Kursu hakkından ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alın!!

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Yazarken Yapılan Hatalar

Olay Dizisini Tamamlamamak 

Yazarken Yapılan Hatalar

Bir yaratıcı kurguyu var eden en önemli şeylerden biri olaylardır. Çünkü olaylar okuyucu ya da izleyici için takip edilmesi gereken, çatışmayı, karakterlerin devinimini ve ana fikri ortaya koyan en önemli noktadır. Aynı zamanda olayların varlığı bir yazıyı düşünce yazısından çıkarıp kurgusal bir yazı haline getirir.

Fakat yazmaya henüz başlamadan kurgunuzda hangi olayların yaşanacağını, hangi olayların hangi olaylara bağlanacağını düşünmezseniz ve bunları sıralı bir hale getirmezseniz hikayeniz rotası belli olmayan bir yelkenli gibi savrulmaya başlar. Ve tabi ki finalde istediğiniz yere ulaşmanız 

Karakterleri Yeterince Yapılandırmamak     

Yazarken Yapılan Hatalar

Karakterler yaratıcı yazarlığın ya da daha açık haliyle kurgusal olan tüm türlerin olmazsa olmazıdır. Karakterler okuyucunun ya da izleyicinin kendini yerlerine koyduğu, onlarla birlikte düşündüğü ve onlarla birlikte hissettiği, gerçeklik algısının yaratıldığı önemli bir noktadır. 

Bu nedenle bir yaratıcı yazıda eğer karakterler yeterince yapılandırılmazsa okuyucu ya da izleyici kendini karakterle özdeşleştiremez, onun kararlarına ya da yaşadığı çatışmalara inanamaz ve böylece olaydan kopmuş olur. 

Hem olayların takip edilmesi için hem de aslında verilmek istenen mesajın verilebilmesi için yaratıcı yazıdaki tüm karakterler yeterince iyi kurgulanmış olmalıdır. 

Ana Fikri Ve Mesajı Başından Belirlememek

Yazarken Yapılan Hatalar

Bir yazıda yapılabilecek belki de en büyük hata ne söyleyeceğine, yazının okuyucu ya da izleyici için ne önereceğine en başından karar vermemektir. Çünkü ne söyleyeceğimizi bilmezsek finale varmamız ve sözün tamamlandığını fark etmemiz de imkansızdır. 

İyi ve etkili bir kurgusal yazı için en önemli şey doğru mesajı vermesidir. Tabi ki doğru mesaj yazara göre değişir ancak yazar bu doğruyu henüz yazıya başlamadan belirlemezse finalde söylediği şey söylemek istediği şey olmayabilir de. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!