Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Hamileler İçin Müzik: Doğmamış Bebeklere Etkisi konusunu ele alacağız.. Bilim adamları, üçüncü üç aylık dönemde, doğmamış bir bebeğin annesinin sesini, ana dilini tanıyabildiğini ve hatta sözcük kalıplarını ve tekerlemeleri hatırlamaya başladığını kanıtladılar. Bunda tabiki de müziğin de etkisi var o zaman klasik müzik dinlemek cenini gerçekten daha zeki yapar mı? 

Doğmamış bebeğinize bir de canlı müzik yaptığınızı düşünün. Bebekler hangi dönemde olursa olsun, akustik, canlı çalınan müzik seslerine daha fazla geri bildirim veririler. Ayrıca canlı, akustik müzik dinlemenin bebeklere katkısı ise araştırmacılar tarafından doğrulanmıştır. Sizler de bebeğinize canlı müzik yapabilmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!!

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Hamileler İçin Müzik: Mozart Etkisi

Hamileler İçin Müzik: Doğmamış Bebeklere Etkisi

Kalçanıza klasik müzik çalmanın çocuğunuzu daha zeki yaptığı fikri 1990’ların sonlarında popüler hale geldi ve hamile annelere beyin güçlendirici müzik satan bir endüstri yarattı. Ama gerçek şu ki, yavrularınızı daha parlak hale getireceğine dair çok az kanıt var. Efsane, psikolog Frances Rauscher’in IQ ile Mozart’ı dinlemek arasında küçük bir bağlantı bulduğu Amerikalı üniversite öğrencileri üzerindeki çalışmasından geliyor. Öğrencilerden doğmamış bebeklere geçişin nasıl yapıldığı bir tür gizemdir, ancak çocuklarımız için en iyisini yapma konusundaki doğal arzumuza bağlı olabilir.

Hamileler İçin Müzik: Doğmamış Bebeklere Etkisi

Bir annenin sesinin doğmamış çocuğu üzerindeki etkisine ilişkin çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bir anne yüksek sesle okursa, sesi doğmamış veya yeni doğmuş bebeği üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve kalp atış hızını azaltır. Bir sesteki tonlamanın işitsel öğrenmeyi şekillendirdiği, yenidoğanın annesinin sesini tanımasına ve onun için bir tercih oluşturmasına yol açtığı kanıtlanmıştır. Sesi sadece bebeğinin işitsel sisteminin gelişimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde sosyal ve duygusal gelişimini de etkiler.

Müzik Ve Beyin

Hamileler İçin Müzik: Doğmamış Bebeklere Etkisi

Klasik müziğin daha zeki bebekler yarattığına dair kanıt olmamasına rağmen, ilginç araştırmalar müziğin doğumdan önce beyin gelişiminde rol oynayabileceğini göstermiştir. Avrupadaki bir araştırmada 2013 yılında, müziğe doğmamış bebeği açığa onların beyin üzerinde uzun vadeli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yeni doğan bebeklerin, anne karnında kendilerine çalınan ‘Twinkle, Twinkle Little Star’ versiyonunu hatırlayabildiklerini ve alternatif versiyonlar çalındığında farklı tepkiler verdiklerini buldular. 

Bebeklere ninni söylemek ebeveynlere ve bakıcılara her zaman doğal gelmiştir ve rahimde müzik dinlemenin henüz tam olarak anlaşılamayan faydaları olabilir. İlginç bir araştırmada, 2014’te yapılan araştırmalar hamile kadınların hamile olmayanlara göre müziğe daha duyarlı olduğunu ve buna tepki olarak kan basıncında artış olduğunu gösteriyor.

Hamileler İçin Müzik: Doğmamış Bebeklere Etkisi

Üç aylık bebeğiniz çaldığınız müziği kesinlikle duyabilecektir. Ve ninniler gibi nazik sesler yatıştırıcı olacak şekilde tasarlanırken, doğmamış bebekler çok yüksek veya düzensiz seslerden korkar ve çok fazla gürültü stres yaratabilir. Ses düzeyinin çok yüksek olmadığından ve müzik seçiminizin oldukça melodik olduğundan emin olun.. Bebeğinizi en sevdiğiniz thrash metal parçalarıyla tanıştırmadan önce birkaç yıl daha bekleyin!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!