Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Vokal İçin Ses Aralığı Nedir konusunu ele alacağız.. Vokal aralığı tablosu en yüksekten en düşüğe sıralama genellikle şu ses aralıklarını içerecektir:

  • Soprano
  • Mezzosoprano
  • Alto
  • Tenor
  • Bariton
  • Bas 

Soprano en yüksek ses aralığı, Bas ise en düşük aralıktır. Mezzo-Soprano ve Alto ortada. Her aralığın rahatça söyleyebileceği farklı bir nota seti vardır. ses aralığı tablosu sesinizin bu beş aralığın neresinde olduğunu size gösterecektir. Aralığınızı bulmanın en kolay yolu, eğitimli bir vokal koçuna danışın veya çevrimiçi bir ses testi yapın. 

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Vokal İçin Ses Aralığı Nedir

Vokal İçin Ses Aralığı Nedir
Vokal İçin Ses Aralığı Nedir

Aralığınızı öğrendikten sonra, spesifik hedefinizi hedeflemek için tasarlanmış farklı egzersizler yaparak aralığınızı genişletmeye başlayabilirsiniz. Zaman ve özveriyle, daha geniş bir ses aralığı geliştirebilir ve gizli şarkı söyleme potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Çoğu insanın konuşma sesleri göreceli olarak sınırlı saha aralığı, genellikle erkekler için yaklaşık 85 ile 255 Hz arasında ve kadınlar için 165 ile 510 Hz arasındadır. Bir kişinin ses aralığının üst ve alt sınırları, ses tellerinin gerginliği ve çevredeki vücut boşluklarının boyutu, şekli ve konumu ile belirlenir. 

Ortalama yetişkin erkek konuşma sesi 85-255 Hz aralığında, ortalama yetişkin kadın konuşma sesi ise 165-510 Hz aralığındadır. Ancak, kişiden kişiye önemli farklılıklar vardır. 

Bazı kişiler ortalamadan çok daha yüksek veya daha düşük perde aralıklarına sahiptir ve bazıları seslerini çoğunluktan ayıran benzersiz veya sıra dışı ses özelliklerine sahip olabilir. Bununla birlikte, genel olarak, çoğu insanın konuşma sesleri nispeten sınırlı bir perde aralığına girer.

Erkek Vokal Aralığı

Vokal İçin Ses Aralığı Nedir
Vokal İçin Ses Aralığı Nedir

Bulabileceğiniz birkaç farklı erkek vokal aralığı tablosu var. Bir seçenek, çevrimiçi bir tane aramak.  Hızlı bir Google araması, bir dizi sonuç ortaya çıkaracaktır, böylece ihtiyaçlarınıza uygun bir grafiği kolayca bulabilirsiniz. 

Başka bir seçenek de, bir aralık tablosu içeren bir vokal eğitim kitabı veya programı satın almaktır. Aralık tablosuna ek olarak diğer kaynaklara erişmenizi sağlayacağından, şarkı söyleme yeteneğinizi geliştirme konusunda ciddiyseniz bu harika bir seçenektir. 

Son olarak, koro yönetmeninizden veya ses öğretmeninizden aralık çizelgesinin bir kopyasını isteyebilirsiniz. Doğru ve güncel bir tablo kullandığınızdan emin olmak istiyorsanız bu en iyi seçenektir. Menzil çizelgenizi nereden edindiğiniz önemli değil, onu dikkatle incelemek ses becerilerinizi geliştirmenize ve genel şarkı söyleme yeteneğinizi geliştirin.

Kadın Vokal Aralığı

Vokal İçin Ses Aralığı Nedir
Vokal İçin Ses Aralığı Nedir

Yine, bulabileceğiniz birkaç farklı yer var. Bir seçenek, çevrimiçi bir tane aramaktır. Basit bir Google araması yaparsanız, birkaç seçenek bulacaksınız. 

Başka bir seçenek de yine bir kitap satın almaktır. Bu kitaplar tipik olarak kadın vokalistler için olanlar da dahil olmak üzere çeşitli çizelgeler içerir. 

Son olarak, şarkı söyleme öğretmeninizden her zaman en sevdikleri çizelgenin bir kopyasını isteyebilirsiniz. Grafiğinizi nereden alırsanız alın, doğru ve güncel olduğundan emin olmanız önemlidir. İsteyeceğiniz son şey, uygulamanızı eski veya yanlış bir çizelgeye dayandırmaktır!

Vokal İçin Ses Aralığı Nedir
Vokal İçin Ses Aralığı Nedir