Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Vintage Kemanlar konusunu ele alacağız.. Müziği seven herkes için keman, yüzyıllardır var olan güzel bir enstrümandır. Modern keman sadece 16. yüzyıldan beri var olmasına rağmen, hala çalınabilen birçok farklı keman türü vardır. 

Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen bir keman türü de eski kemandır . Ama eski bir keman tam olarak nedir ve nasıl farklıdırlar? Hadi daha yakından bakalım.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Vintage Kemanlar

Eski Kemanlar Neden Bu Kadar Değerli?

Vintage Kemanlar
Vintage Kemanlar

Eski bir kemanın değerine birçok faktör katkıda bulunur: İlk olarak, enstrümanın yaşı var. Daha eski kemanlar tipik olarak yeni olanlardan daha kaliteli ahşaptan yapılır ve genellikle karmaşık işlemelere ve oymalara sahiptir. Ayrıca, eski kemanlardaki cila, yeni enstrümanlara göre daha koyu ve daha parlak olma eğilimindedir. 

Ek olarak, eski kemanlar genellikle yeni muadillerinden daha güçlü ve zengin bir sese sahiptir. Bu kısmen, eski bir kemanın ahşabının yerleşmek ve olgunlaşmak için zamana sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Son olarak, eski kemanların genellikle büyük bir manevi değeri vardır. Nesiller boyu müzisyenler tarafından aktarılmış veya ünlü oyunculara ait olabilirler. Nedeni ne olursa olsun, tüm bu faktörler eski kemanların değerinin yüksek olmasına katkıda bulunur.

Antika Kemanı Nasıl Tanımlarım?

Vintage Kemanlar
Vintage Kemanlar

Eski bir kemanı nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Başka yerde aramayın! Eski bir keman, en az 100 yıl önce yapılmış bir kemandır. Bu kemanlar tipik olarak daha modern muadillerine göre daha kaliteli malzemeler ve işçilikle yapılır, bu yüzden bu kadar pahalı olabilmelerinin bir nedeni de budur. Pek çok insan eski kemanların yeni kemanlardan daha zengin, daha dolgun bir sese sahip olduğuna inanır.

Eski kemanların yeni modellerden farklı olmasının birkaç temel yolu vardır . Bir kere, daha önce de belirttiğimiz gibi, genellikle daha iyi malzeme ve işçilikle yapılırlar. Bu, tipik olarak daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü oldukları anlamına gelir. 

Ek olarak, eski kemanlar genellikle onları diğerlerinden farklı kılan benzersiz işaretlere veya özelliklere sahiptir. Son olarak, çok nadir oldukları için eski kemanlar oldukça pahalı olabilir; bazen on binlerce dolara satılır!

Eski Bir Kemanın Tüyoları

Bir kemanın antika olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, yapıldığı malzemelere bakmaktır. Parçaların çoğu ladin ve akçaağaç gibi masif ağaçlardan yapılmışsa, kemanın oldukça eski olması muhtemeldir. Daha yeni kemanlar, masif ahşap enstrümanlardan daha az dolgun ve zengin ses veren daha ucuz lamine ahşaplardan yapılma eğilimindedir. Ayrıca, herhangi bir donanımın (teller, çene desteği, vb.) Fildişi’den yapılıp yapılmadığını kontrol edin – bu eski kemanlarda yaygındı, ancak fildişi daha pahalı ve bulunması zor olduğu için artık o kadar da değil. 

Bir kemanın eski olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da etiketidir. Çoğu yeni kemanın içinde yapımcının adı, tarihi ve üretim yerinin yazılı olduğu bir etiket bulunur. Etiket yoksa veya etiket boşsa, bu, kemanın etiketlerin yaygın olarak kullanılmadığı 1900’den önce yapıldığının bir işareti olabilir. Yapıcının adını çevrimiçi aramayı da deneyebilirsiniz; onlar veya işleri hakkında çok az bilgi varsa, bu, güvenilir kayıt tutmaya başlamadan önce çalıştıkları anlamına gelebilir. 

Son olarak, enstrümanı iyi dinleyin. Yumuşak bir tonu var mı? Daha eski kemanlar, zamanla biriken ve enstrümana daha koyu bir renk veren ince bir cila tabakası olan “patina” denen şeye sahip olma eğilimindedir. Bu vernik aynı zamanda kemanın sesini de etkileyerek onu yeni enstrümanlardan daha yumuşak yapar. Elbette, sesteki farkı gerçekten fark etmek için pratik ve deneyim gerekir.

Vintage Kemanlar Pahalı Mı?

Vintage Kemanlar
Vintage Kemanlar

Keman, tarihin en ünlü müzisyenlerinden bazıları tarafından kullanılan asırlık bir enstrümandır. İlk kemanlar yetenekli zanaatkarlar tarafından el yapımıydı ve her biri benzersizdi. Zamanla keman gelişti, ancak ilk günlerden kalma  el yapımı enstrümanlar koleksiyoncular tarafından hala çok değerli.

Eski bir kemanın değeri, yaşı, menşei ve durumu gibi bir dizi faktöre bağlıdır. En eski kemanlar en değerli olanlardır, ancak ilginç bir geçmişi varsa veya ünlü bir inşaatçı tarafından yapılmışsa nispeten yeni bir enstrüman bile çok para edebilir. 

Son yıllarda eski keman piyasası patladı ve bazı enstrümanlar müzayedelerde milyonlarca dolara satıldı. Popülaritedeki bu artış, fiyatlarda buna karşılık gelen bir artışa yol açarak, alıcıların bir kelepir bulmasını zorlaştırdı.

Vintage Kemanlar
Vintage Kemanlar