Erturgut Sanat ailesi olarak bugünkü yazımızda son dönemlerin en önemli oluşumlarından biri olan Türkiye Caz Ağı oluşumunu ele alacağız.. Caz, ülkemizde yıllardır gelişmekte olan müzik türlerinden biridir. Türkiye önemli caz müzisyenlerine sahip olsa da dinleyicilerle buluşma aşamasında en zorlanılan müzik türlerinin başında gelmektedir.

İşte bu eksikliği kapatabilecek, caz müziğini geniş kitlelere ulaştırabilecek muhteşem bir oluşum kuruldu.. Türkiye Caz Ağı oluşumun temel amacı caz müzik üreticileri ile caz müzik dinleyicileri arasında bir ağ oluşturmak. Proje caz müziğe gönül veren herkesi heyecanlandırdı..

Türkiye Caz Ağı

Türkiye Caz Ağı kurucu üyeleri ise oluşumun kapasitesi hakkında ipucu vermektedir.. Kurucu üyelerinden bazıları: Akbank Caz Festivali, Arter, Babylon, Borusan Müzik Evi, BOVA, Bozcaada Caz Festivali, Caz Derneği, İstanbul Caz Festivali, Kültür İstanbul, Nardis, Pozitif, Salon İKSV, SunJazz Festival, The Badau, Touché, Uluslararası Nilüfer Caz Tatili, XJAZZ, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Yeniköy Caz Günleri ve Zorlu PSM..

Türkiye Caz Ağının Amacı

Temel amaç; Caz ve doğaçlama müzik yapan üreticileri bir araya getirmek, kültürel aktiviteler gerçekleştirmek, Türkiyedeki caz potansiyelini uluslararası sahneye taşımak, oluşturulan üretici toplulukları arasında bilgi ve tecrübe aktarımı sağlamak..

Yukarıda sıraladığımız amaçları göz önüne alınca caz müziğin gelişimi açısından ne kadar önemli bir oluşum olduğunu açıkça görebilirsiniz..

Türkiye Caz Ağı

Cazcılar yükseliyor..

Türkiye Caz Ağı sitesinde oluşumun temel amaçları ve faaliyetleri şu şekilde sıralanıyor..

TCA; caz ve doğaçlama müzik, sosyal ve duygusal gelişim ve toplumsal kalkınma için başlıca sağlayıcılardan biri olan kültürel diyaloğun, en önemli iletişim ve iş birliği kanalları arasında yer aldığına inanıyor.

Temel amaçları;

 • Türkiye Caz Ağı’nı caz ve doğaçlama müzik alanındaki canlı müzik icracılarını / üreticilerini bir araya getiren, uluslararası bağlantılı bir ağa dönüştürmek.
 • Caz ve doğaçlama müzik türlerinin üretimini ve gelişimini desteklemek ve ülke genelindeki erişimini artırmak.
 • Türkiye caz sahnesini uluslararası alanda desteklemek.
 • Bilgi ve deneyim alışverişinde bulunarak caz topluluklarıyla paylaşmak.
 • Uluslararası alandaki yenilikçi ve başarılı uygulamaları keşfederek Türkiye’de uygulamak.
 • Ülke içerisindeki ve uluslararası alandaki sanatçı ve kültür profesyoneli değişim programlarını destekleyerek özel projeler üretmek ve iş birlikleri oluşturmak.
 • Caz ve doğaçlama müzik çevresindeki kültürel aktivitelerin geliştirilmesi için politika üretmek ve savunuculuğunu yapmak.
 • Türkiye caz ve doğaçlama müzik sahnesinin uluslararası alanda tanınırlığını artırıcı projeler geliştirmek.
Türkiye Caz Ağı

Faaliyetler;

 • TCA üyelerinin kendi faaliyetleri arasında; konser, turne, festival gibi etkinlikler gerçekleştirmek, mekan işletmeciliği yapmak, eğitim programları tasarlamak, seyirci geliştirmek ve bu alanlarda araştırma yapmak yer alır.
 • Türkiye Caz Ağı’nın ana faaliyetlerinden birisi, 2021 yılından itibaren fiziksel olarak hayata geçecek olan ve senede bir kere düzenlenecek Türkiye Caz Konferansı ve Genel Kurulu’dur.   Üyeler Türkiye Caz Konferansı’nın düzenleneceği şehir ve mekanı, oylama yöntemiyle seçer.
 • TCA’nın faaliyetleri, üyeler tarafından seçilen Yönetim Kurulu ve üyelerin oluşturduğu çalışma grupları tarafından yürütülmektedir. Üyeler, gönüllülük esasıyla çalışır. Önümüzdeki yıllardan itibaren profesyonel personellerin koordinasyon görevini yürütmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye Caz Ağını takip edip aktivitelerinden haberdar alabilirsiniz. İnternet sitelerine ulaşmak için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..