Erturgut Sanat olarak bugünkü yazımızda Slide Gitar Tekniğini ele alacağız. Genellikle Blues ve Folk müzik türlerinde kullanılan Slide Gitar Tekniği en zor teknikler arasındadır zira gitarda perde işlevini en aza indiren bir tekniktir. Bu tekniği doğru yapabilmek için öncelikle slide tekniği içeren şarkıları iyi dinlemeniz gerekir. Gelin şimdi adım adım Slide Gitar Tekniğinin ipuçlarını ele alalım..

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Slide Yüzüğünü Hangi Parmağa Takılmalı?

Eğer slide gitar performanslarını incelersek her gitaristin farklı parmaklar kullandığı görebilirsiniz.. Aslına bakarsanız olması gereken 3. parmak yani yüzük parmağıdır. Yüzük parmağı ile tam kontrol sağlayabilir ve klavyenin her köşesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Slide Gitar Tekniği

2. parmak slide yüzüğü kontrolünü attırsa da bu kontrol klavyenin dar alanında güçlü ve etkili olacaktır.. 4. parmak ise slide yüzüğünün kullanın alanını ve kontrolünü azaltırken performans esnasında diğer parmaklarını normal bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar..

Kısacası siz başlarken 3. parmak parmak yani orta parmak ile başlayın, ilerleyişinize ve kullanım rahatlığınıza göre parmağı değiştirebilirsiniz.

Slide Yüzüğünün Klavye Üzerinde Pozisyonu

Slide Gitar Tekniği

Yüzüğün klavye üzerinde pozisyonu söz konusu tekniği öğrenirken en sık yapılan hatalardan biridir. Bu önemli unsuru çözdüğünüz an tekniği hemen hemen kaptığınız an demektedir.

Özellikle başlangıç aşamasında çoğu gitarist yüzüğü perdelerin ortasında konumlar ancak bu teknik için doğru pozisyon değil. Slide sürgüsü perdenin ön ucunda olmalıdır. Tabiki bu doğru tutuşu tekniği uzun uzun tecrübe ederek edinebilirsiniz. Yüzüğü perde üzerinde sabit bırakmak yerine hafif titreşimlerle oynamak duymak istediğiniz ses sizi götürebilir..

Tellere Ne Kadar Baskı Uygulamalı?

Slide Gitar Tekniği

Unutmayın slide tekniğinde klavye ile temasa ihtiyacınız yok, temas olduğu anda istenmeyen seslere ulaşacaksınız. Baskı ayarınızı havada asılı bir ip üzerinde yüzüğünüzü kaydırıyor gibi düşünerek ayarlayabilirsiniz.. Klavyeyi unutun, teller kesinlikle klavyeye temas etmemeli.. Tele dokunmama ve teli klavyeye bastırma arasında ince bir çizgi var, o çizgiyi yakaladığınız an doğru baskıyı uyguladınız demektir.

Hangi Akort Sistemi Kullanılmalı?

Slide Gitar Tekniği

Bu seçenek tamamen sizin çalmak istediğiniz türe ve zevkinize göre şekillenebilir ancak genellikle slide gitarda açık akort sistemlerini kullanılır. Amaç tellere boş vurulduğunda bir akor ortaya çıkabilmesini sağlamak. Önerimiz öncelikle klasik akort sisteminde(Yukarıdan Aşağıya; E – A – D – G – B – E) öğrenmenizdir. Hakimiyeti arttırdıktan sonra istediğiniz akort sisteminde çalmaya başlayabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!