Cep Telefonunuzla Çarpıcı Fotoğraflar Çekmek İster Misiniz?

Mobil fotoğrafçılık kimi zaman biraz göz korkutucu görünebiliyor… Ancak birkaç basit numara ile çekmenizin asla mümkün olmadığını düşündüğünüz türden fotoğrafları bile çekebileceksiniz! O halde fotoğraflarınızı önemli ölçüde geliştirecek mobil fotoğrafçılık ipuçlarını keşfetmek için bu yazımızı okumaya devam edin…

Akıllı telefon günlerimizden önce – tabi eğer böyle bir zamanı hala hatırlayabiliyorsanız -harika bir fotoğraf çekmek, bolca emek isteyen yoğun bir süreçti. -Masaüstü bilgisayarınız için şık bir kamera ve düzenleme yazılımı satın alıp ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ciddi bir zaman ve enerji harcamanız gerekiyordu.

Mobil cihazlarımız ve onlarla birlikte gelen düzenleme uygulamaları sayesinde artık yüksek kalite fotoğraflar hiç de uzak sayılmaz…
Malzemeleri sayalım: Elinizin altındaki bir telefon, yaratıcığınız ve bir de bu yazımız… Hazırsanız işin püf noktalarını öğrenmeye başlayalım!

Çekiminizi Dengelemek İçin Kılavuz Çizgileri Kullanın

Telefon ile fotoğraf

Mobil fotoğraflarınızı iyileştirmenin en kolay ve en iyi yollarından biri kameranın kılavuz çizgilerini açmaktır. Bu, akıllı telefonunuzun kamerasının ekranında “üçler kuralı” na dayanan bir dizi çizgiyi üst üste getirir –bu bir görüntünün hem yatay hem de dikey olarak üçe bölünmesi gerektiğini böylece toplamda dokuz parçaya sahip olacağınızı söyleyen bir fotoğraf kompozisyon ilkesidir.

Bu teoriye göre, kılavuz çizgilerindeki kesişme noktalarına veya hatlar boyunca ilgi çekici noktalara görüntüyü yerleştirirseniz, fotoğrafınız daha dengeli, daha düz olacak ve izleyicilerin onunla daha doğal bir şekilde etkileşime girmesine izin verecektir.

Bir nevi ızgara plan üzerinde kompozisyon belirlemenize olanak sağlar…
Izgara çizgilerini açmak için…

iPhone: “Ayarlar” a gidin, “Fotoğraflar ve Kamera” yı seçin ve “Izgara” yı açın.
Samsung Galaxy: Kamera uygulamasını başlatın, “Ayarlar” a gidin, aşağı kaydırın ve “ızgara çizgileri” seçeneğini “açık” olarak değiştirin.

Telefon Kameranızın Odağını Ayarlayın

Telefon ve fotoğrafçılık

Günümüzün telefon kameraları otomatik olarak çerçevenizin ön planına odaklanır, ancak telefonunuzda çektiğiniz her resmin belirgin bir konusu yoktur. Kamera merceğinizin odaklanmasını istediğiniz yeri ayarlamak için kamera uygulamanızı açın ve görünümü netleştirmek istediğiniz ekrana dokunun.

Örneğin, hareket halindeki bir şeyin fotoğrafını çekiyorsanız, kameranızın bu konuyu takip etmesi ve gerektiğinde yeniden odaklanması zor olabilir. Hareketli nesnenin mümkün olduğunca fazla odaklandığından emin olmak için resmi çekmeden hemen önce telefon kameranızın odağını düzeltmek için ekrana dokunun. Ardından kamera ekranınızda kare veya dairesel bir simge görünmeli ve çekiminizin odağını o simgenin içindeki içeriğin tamamına kaydırmalıdır.

Tek Bir Konuya Odaklanın

Telefon Ayarları

En iyi fotoğrafların çoğu sadece bir ilginç konu içerir. Bu yüzden birinin fotoğrafını çekerken, çekimi yapmak için biraz zaman ayırın. Bazı profesyonel fotoğrafçılar, konunun çerçevenin tamamını doldurmaması gerektiğini ve fotoğrafın üçte ikisinin negatif alan olması gerektiğini söylüyor – bu da odağınızın yahut konunuzun daha da öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Ancak kamerayı konunuza odaklamak için akıllı telefonunuzun ekranına dokunduğunuzdan emin olun – bu, odaklandığından ve aydınlatmanın optimize edildiğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Profesyonel İpucu: Fotoğrafınızı çektikten sonra, konuyu daha da canlı hale getirmek veya konuyu doğru şekilde çerçevelemek için kırpmak için filtreleri ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Fotoğrafın parlaklığı, kontrastı ve doygunluğu da buna göre ayarlanabilir – tümünü telefonunuzdan gerçekleştirebilme imkânınız var…

Negatif Alanı Kucaklayın

Fotoğraf Kursu İzmir

“Negatif alan”, bir görüntünün nesnelerinin etrafındaki ve arasındaki alanlara atıfta bulunur ve bir fotoğrafı “iyi” den “harika” ya çıkarabilir.

Bir fotoğrafa çok fazla boş alan dâhil ettiğinizde, konunuz daha fazla öne çıkacak ve izleyicinizde daha güçlü bir tepki uyandıracaktır. Negatif alan neye benziyor peki?  Genellikle geniş bir açık gökyüzü, su, boş bir alan veya büyük bir duvardır bu alan…

Farklı Bakış Açıları Bulun

Eşsiz, beklenmedik bir açıdan fotoğraf çekmek onları daha akılda kalıcı hale getirebilir – nesnelerle derinlik veya yükseklik yanılsaması yaratma eğilimindedir. Ayrıca, çoğu mobil fotoğraf ya düz ya da kuş bakışı çekildiğinden, görüntüyü öne çıkarır.

Doğrudan yukarı doğru bir fotoğraf çekmeyi ve gökyüzü ile negatif alan olarak oynamayı deneyin. Ya da hafif bir aşağı doğru açıyla almayı deneyebilirsiniz.

Yansımalarla Oynayın

Fotoğraf Kursu

Gökyüzünün bir su kütlesine yansımasını görmenin çok huzurlu bir yanı var. Bunu görmeyi sevmemizin elbette bir nedeni var – gözlerimiz yansımalara çekiliyor. Bu yüzden fotoğraflarda onlarla oynama fırsatlarını araştırın.

Yansımaları bulabileceğiniz çok sayıda kullanıma hazır yer var – su birikintileri, daha büyük su kütleleri, aynalar, güneş gözlükleri, bardaklar ve metalik yüzeyler bunlardan sadece birkaçı.

Önde Gelen Satırları Kullanın

Bazı fotoğraflarda, izleyicinin gözünü çerçevenin belirli bir kısmına çeken bir çizgi vardır. Bunlara öncü çizgiler denir. Düz veya dairesel olabilirler – merdivenleri, bina cephelerini, tren raylarını, yolları ve hatta ormandaki bir yolu düşünün.

Öncü çizgiler, bir görüntüde derinlik hissi yaratmak için harikadır ve fotoğrafınızın kasıtlı olarak tasarlanmış görünmesini sağlayabilir – kazara gerçekten harika bir şekle denk gelmiş olsanız bile.

Simetriyi Arayın

Cep Telefonu İle Profesyonel Fotoğraf Çekmenin Sırları

Simetri, “muğlak bir uyumlu ve güzel oran ve denge duygusu” olarak tanımlanabilir. Ve simetri içeren resimler göze inanılmaz derecede hoş gelebilir – aynı zamanda bir fotoğraf oluşturmanın en basit ve en zorlayıcı yollarından biridir.

Fotoğrafçılıkta simetri genellikle birbirinin ayna görüntüsü olan iki eşit parçaya bölünebilen bir görüntü oluşturmak anlamına gelir. Bu, yansımalardan biraz farklıdır – simetri, merdiven resmine göre biraz daha “vahşi ortamda” bulunabilir…

Ve unutmayın – her şeyi mükemmel bir şekilde hizalamak için 1.ipucundaki kılavuz çizgilerini kullanın.

Tekrarlayan Kalıplara Dikkat Edin

Tekrarlayan desenler göze çok hoş gelir – çizgiler, geometrik şekiller, formlar ve renkler gibi güçlü grafik öğeler tekrar tekrar tekrarlandığında ortaya çıkarlar. Bu desenler güçlü bir görsel etki yaratabilir ve güzel, kiremitli bir zemin gibi bir şeyin fotoğrafını çekmek çarpıcı bir görüntü oluşturmak için yeterli olabilir. Diğer zamanlarda, soldaki uyumlu yangın kaçışlarında olduğu gibi, doğal olarak veya istemeden göründükleri yere göz kulak olmak daha eğlencelidir.

Renk Engelleme İle Oynayın

Tek bir nesne dışında tüm bir fotoğrafın siyah beyaz olması harika değil mi? Görünüşe göre evet, gerçekten bunun için uygulamalar var. Favorilerimizden biri, bir resmi otomatik olarak gri tonlamaya dönüştüren ve renklendirmek istediğiniz kısımları doldurmanıza izin veren bir uygulama olan Touch Color.

Renk engelleme, bir bitki veya koyu renk tonu olan başka bir şey gibi, bir fotoğrafın öne çıkmasını istediğiniz öğelerini vurgulamanıza yardımcı olabilir. Negatif alanla benzer bir hedefe ulaşır, çünkü tek bir konunun öne çıkmasına yardımcı olabilir – ancak renk engelleme ile fotoğrafın diğer öğeleri tutarlı bir görüntü için bozulmadan kalır.

Yakınlaştırmaktan Kaçının

Uzaktan bir fotoğraf çektiğinizde, yakalamaya çalıştığınız belirli bir şeyi yakınlaştırmak caziptir. Ancak yakınlaştırmamak aslında daha iyidir – bunu yapmak fotoğrafın grenli, bulanık veya pikselli görünmesine neden olabilir.

Bunun yerine, konunuza yaklaşmaya çalışın – vahşi bir hayvan değilse, bu durumda mesafenizi korumanızı tavsiye ederiz – veya fotoğrafı varsayılan bir mesafeden çekip daha sonra kırpın. Bu şekilde kaliteden ödün vermezsiniz ve daha büyük bir resmi oynamak veya optimize etmek daha kolaydır.

Küçük Ayrıntıları Yakalayın

Cep Telefonu İle Profesyonel Fotoğraf Çekmenin Sırları

“Bunlar küçük şeyler” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Bazen bu fotoğraflar için de geçerlidir. Küçük, karmaşık ve hassas ayrıntıları yakalayan yakın çekim görüntüler gerçekten ilgi çekici bir görsel içerik oluşturabilir. Boya soyma, çakıl yol veya fayans masa üstü gibi doku ve desenlere dikkat edin.

Profesyonel İpucu: Fotoğrafınızın ayrıntılarını (konservatif olarak) keskinleştirmek için en sevdiğiniz fotoğraf düzenleme uygulamasındaki “keskinleştirme” aracını kullanın. Ayrıca Camera + uygulamasını indirebilir ve The Wall Street Journal’dan Kevin Sintumuang’ın uygulamanın “gizli sosu- neredeyse her çekimde kamera yanlısı netlik katması” olarak adlandırdığı Netlik filtresini kullanabilirsiniz.

Doğal Işık Kullanın

Flaşla çekilmiş harika bir akıllı telefon fotoğrafı bulmak zor. Çoğu zaman, bir fotoğrafı aşırı pozlanmış gibi gösterir, renkleri olumsuz yönde değiştirir ve insan konularının soluk görünmesine neden olurlar. Aslında, iPhone flaşının bile bazı kusurları olduğu söyleniyor.

Hava karardıktan sonra bile bulabileceğiniz doğal ışık kaynaklarından yararlanın. Bu size, aşağıdaki ikinci resimde olduğu gibi gölgelerle oynama veya trafik ve çevredeki binalar gibi diğer ortam ışık kaynakları ile bir siluet oluşturma şansı verir.

Fotoğrafı çektikten sonra, görüntüyü çok grenli hale getirmeden biraz daha parlak hale getirip getiremeyeceğinizi görmek için favori fotoğraf düzenleme uygulamanızdaki “Pozlama” aracıyla oynayın.

Flaş Kullanıyorsanız, Bunu Yalnızca Gün İçinde Yapın

Bazen kameranızın flaşını kullanmak bir fotoğrafı iyileştirebilir – ancak bunu geceleri nadiren yapar. Karanlık çekimler, telefonunuzun flaşına karşı çok daha keskin bir kontrast ortaya çıkardığından, herhangi bir flaşın istilacı ve dengesiz görünmesine neden olabilir.

Ancak zaten iyi aydınlatılmış alanlarda flaş, ana konunuzun arkasındaki veya altındaki bazı karanlık gölgeleri yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Bir sonraki çekiminizi çerçevelerken, kaldırmak isteyebileceğiniz koyu gölgeler için yere veya dikey yüzeylere bakın. Herhangi birini görürseniz, flaşı kamera uygulamanızda manuel olarak açın. Telefonunuzun kamera flaşını “otomatik” olarak ayarlamak, telefonunuzun kurtulmak istediğiniz gölgeleri fark edeceğini garanti etmez. İşiniz bittiğinde flaşı tekrar kapatmayı unutmayın.

Aşağıda, metal bir heykelcinin iki mobil fotoğrafındaki farkı kontrol edin. Sağdaki flaş tabanlı fotoğrafta masa gölgesinin oldukça yumuşak olduğunu görebilirsiniz. Flaş, konunun gövdesinde daha fazla ayrıntı ortaya çıkarır. Bir dahaki sefere ürün fotoğrafçılığı çekerken bu farkı göz önünde bulundurun.

Mobil Bir Tripod Satın Almayı Düşünün

Mobil cihazlar hareket halindeyken herhangi bir fotoğrafı çekmeyi kolaylaştırsa da, çekim yaparken çekimin düz ve dengeli kalmasını sağlamanın hiç kolay bir yolu olmamıştır – özellikle de fotoğrafın içinde olmak ve sadece tipik bir selfie çekmek istemiyorsanız uzatılmış kolun.

Mobil tripodlar, yanınızda herhangi bir ağır ekipmanı taşımadan hızlı eller serbest çekimler için akıllı telefonunuzu monte etme özgürlüğü verir. Çoğu mobil tripod, mobil cihazınızdan biraz daha büyüktür ve herhangi bir açıya bükülebilir.

Kamera Uygulamanızın Pozlamasını Manuel Olarak Ayarlayın

Cep Telefonu İle Profesyonel Fotoğraf Çekmenin Sırları

Manuel olarak ayarlamak isteyeceğiniz bir diğer mobil kamera özelliği de pozunuzdur. Telefonunuzun kamerası açıkken ekrana dokunmak sadece merceği yeni bir konuya odaklamakla kalmaz, aynı zamanda kameranın içeri ne kadar ışık alacağını da otomatik olarak ayarlar. Bu da her zaman doğru görünmez. El ile ayarlamak en iyisidir.

Mobil kameranızın pozlamasını elle değiştirmek için kamera uygulamanızı açın ve ekrana dokunun. Lensin yeniden odaklandığını gördüğünüzde, çok küçük bir güneş simgesi ve dikey bir ölçek göreceksiniz. Işık seviyesini ayarlamak için parmağınızı bu ölçekte yavaşça yukarı ve aşağı kaydırın.

Özetler Oluşturun

Soyut fotoğraflar, tüm manzarayı bir bütün olarak ortaya çıkarmadan bir nesnenin veya bir dizi nesnenin özünü yakalamayı amaçlar. Başka bir deyişle, sıradan konulardan benzersiz, şaşırtıcı görüntüler oluşturma amacına hizmet ederler.

Bu görünüm, normalde normal bir fotoğrafın soyut bir bölümünü kırparak veya izleyiciyi – tabii ki hayranlıkla – konunun ne olabileceğini merak ettiren nesnelerin yakın çekimlerini çekerek gerçekleştirilebilir. Ve desenleri veya tekrarları olan konular, soyut fotoğrafçılık için harika adaylardır…

Candids Alın

Pozlanan fotoğraflar anılar için harika olabilir – arkadaşlarınızla, ailenizle mutlu anlar veya bir ünlüyle ara sıra karşılaşma. Ancak bazen, bir şeyler yapan insanların veya insanlarla birlikte insanların samimi çekimleri çok daha ilginç olabilir.

Bunun nedeni, samimi fotoğrafların bir anın duygusunu ve özünü daha etkili bir şekilde yakalayabilmesidir. Bu tür bir çekimi yakalamanın en iyi yollarından biri, olabildiğince çok fotoğraf çekmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz daha çok şey olacak ve en iyi fotoğraflar genellikle, tabiri caizse, tek bir anda “yıldızlar hizalandığında” ortaya çıkıyor – herkesin gözleri açık, bir kişi başını öylece yana eğiyor ve sonunda kronik olarak kapalı dudak arkadaşınızın dişleriyle gülümsemesinin bir fotoğrafı.

Geleneksel Olmayın

Kompozisyon, bir fotoğrafı harika kılan büyük bir parçalardan biridir, ancak kompozisyon yetmez bir harika olabilmesi iyi bir konu seçimiyle de alakalıdır…. En keyifli ve dikkat çekici fotoğraflardan bazıları havalı, benzersiz fikirlerden ortaya çıkıyor. Görüntüler, izleyicilerinizden duygu uyandırmada metinden daha etkilidir – bu genellikle fotoğraflarınızın bir şeyler söylemesi anlamına gelir.

Ne çektiğinize gelince, kutunun dışında düşünmeyi deneyin; izleyicileriniz havalı veya beklenmedik bir konu karşısında hoş bir sürpriz yaşayabilir.

Onları Güldür

Duygu uyandırmaktan bahsetmişken, bazen en akılda kalan fotoğraflar bizi kıkırdatandır. Parlak renkli bir tişört giyen yaşlı bir kadının “Hello! I’m Hater!” ifadesi komik çünkü beklenmedik bir şey – ve ona hayran olan bir yanımız da var. Elbette ki klasik Instagram yemek çekimleri de eğlencelidir, ancak bu bir köpeğin bakış açısından.:) İzleyicilerinizi güldürebilirseniz, muhtemelen fotoğrafınızdan keyif alacaklardır.

Telefonunuzun Lensini Temizleyin

Bir akıllı telefon kamerasını taşımak, tam teşekküllü bir foto muhabirinin kamerasına göre -koruma pahasına- daha uygun olabilir…

Telefonunuz genellikle cebinizde veya evden çıktığınızda çantanızda… tabii bu arada, cihazınızın kamera lensi her türlü toz ve tüyleri topluyor. Fotoğraf çekmeden önce bu lensi yumuşak bir mendille temizlediğinizden emin olun. Resminizi düzenlemeye başlayana kadar merceğin ne kadar kirli olduğunu söyleyemeyebilirsiniz ve çekim yapmadan önce merceğin kristal netliğinde olduğundan emin olmak sıfırdan başlamanıza engel olabilir.

Düzenlemekten Korkmayın

Akıllı telefon fotoğrafınızı oluşturmak ve çekmek, onu görsel olarak çekici hale getirmenin sadece ilk adımıdır. Fotoğraflarınızı düzenlemek bir sonraki adımdır ve bunda çok kritik bir adımdır. Filtreler, özellikle iki amaç söz konusu olduğunda değerli bir fotoğraf aracı olabilir: 1) Bir resimdeki kusurları gidermek ve 2) yiyeceklerin daha da lezzetli görünmesini sağlamak.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.