Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Solak Keman Hakkında Her Şey konusunu ele alacağız.. Keman çalmayı öğrenmekle ilgileniyor, ancak solak olmanın bir avantaj mı yoksa bir sorumluluk mu olacağını merak ediyor musunuz? Yalnız değilsin. Keman çalmayı bilmek, ömür boyu avantajları olan, harika bir şekilde faydalı bir beceridir. Bununla birlikte, birçok solak insan, enstrüman üzerinde eğitilip eğitilemeyecekleri konusunda kafaları karışıktır ve solak bir kemanın bir engel mi yoksa bir yardım mı olacağını merak ederler..

Solak bir kemancı olmakla ilgili birçok farklı görüş olmasına rağmen, bu makalemiz size eğitimin dezavantajları ve avantajları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, solak bir kemanın sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Keman Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!!

Solak Kemana Genel Bakış

Solak Keman Hakkında Her Şey
Solak Keman Hakkında Her Şey

Keman geleneksel olarak sol omza yerleştirilerek, sol elle boyun dengelenerek ve sağ kolla eğilerek çalınır. Eğilme eylemi sesleri kontrol etmek için son derece önemli olduğundan, sağ elini kullanan kişiler bu görevi yerine getirmek için baskın kollarını kullanabilirler. Üretebileceğiniz müziğe göre, yayın hareketiyle karşılaştırıldığında parmaklar önemsizdir. Doğal olarak, yayı sağ elinizde bulundurmak (sağ elini kullanıyorsanız) keman çalmayı öğrenirken işinizi kolaylaştırır. Kemanın yapım şekli basitçe budur; ve uzun yıllar boyunca başka seçenek yoktu.

Ancak son zamanlarda, öğrenmek isteyen solak öğrencilere yardım etmeye daha fazla vurgu yapıldı. Çeşitli luthierler (yaylı çalgılar yapan zanaatkarlar) ve enstrüman markaları solak öğrenciler için solak keman tasarlamaya başladı. Bu, yeni başlayanlar için öğrenmeyi kolaylaştırsa da, solak bir keman çalmanın bazı ek zorlukları vardır.

Solak Keman Nedir?

Solak Keman Hakkında Her Şey
Solak Keman Hakkında Her Şey

Solak bir keman, standart bir kemanın aynadaki görüntüsüdür. Karşıt değil, bir yansımadır. Telleri ters çevirerek standart bir kemanı solak hale getiremezsiniz. Kemanlar çok özel olarak üretilmiştir. Gövdenin içinde, bir bas çubuğu (tahta bir çıta), köprünün sağ ayağının altında (sol kemanda) tellerin uzunluğunu çalıştırır. Aynı şekilde ses direği sol tarafın altında yer almaktadır. Tellerin ‘ters’ konumu, pim deliklerinin de uygun şekilde hazırlanmış olmasını gerektirir.

Bu ayna görüntüsünde solak eğilmeye izin vermek için yapılmıştır. Gövde temelde aynı kalsa da, boyun ve enstrümanın iç kısmında yapılması gereken değişiklikler onu özel kılıyor. Bu nedenle, solak bir kemana ihtiyacınız varsa, onu satın almanız veya kiralamanız gerekir, standart bir kemanı değiştiremezsiniz.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Solak Keman Hakkında Her Şey
Solak Keman Hakkında Her Şey

Belirtildiği gibi, solak iseniz, solak bir enstrümanda keman çalmayı öğrenmek başlangıç ​​eğitimini kolaylaştırabilir. Sol kolunuz baskın olduğu için, eğilme teknikleri o taraf tarafından gerçekleştirilecek ve temel olarak sadece sağ elinizi parmak için eğitmeniz gerekecek. Yıllar boyunca, solak öğrencilere tercihleri ​​ne olursa olsun geleneksel yöntemlerle öğretildi. Bununla birlikte, maksimum potansiyelinize ulaşmak için baskın olmayan kolunuzu mükemmel performans göstermesi için eğitmek zor olabilir.

Solak bir keman öğrenip öğrenmeyeceğinizi merak ediyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken şeyler şunlardır:

  • Orkestra ortamında çalmakla ilgileniyor musunuz? Solak bir keman özel bir dikkat gerektirir ve sizin çalımınızın diğerlerini etkilemeyecek şekilde konumlandırılması gerekir.
  • Parlak bir solo kariyer peşinde koşmak veya profesyonel bir grupta oynamakla ilgileniyor musunuz? Solak bir keman size virtüözlüğünüzü tam olarak geliştirme fırsatı verecektir.
  • Keman çalmayı öğrenmek, kendin için mi, kişisel tatmin kazanmak için mi yoksa bir üniversite başvurusunu tamamlamak için mi yapıyorsun?
  • Eğitmeniniz size solak bir enstrüman çalmayı öğretirken rahat hissediyor mu?

Bu soruların cevapları, hangi enstrümanı seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Esasen, keman çalmayı öğrenmek kişisel bir sorumluluk olmalı ve kendinizi rahat hissettirecek bir enstrüman seçmelisiniz. Aksi takdirde, ilerlemenizi ciddi şekilde engelleyecek bir antipati oluşturacaksınız.

İster solak olun ister sağlak olun, keman çalmayı öğrenmek zorlu bir iştir. Neredeyse tüm vücudunuzu yeni hareketler yapmak için eğitmeniz gerekiyor, bu da zaman ve çok fazla pratik gerektiriyor.

Standart bir keman ile sol eliniz doğru parmakla kolayca ilerleyecek ve enstrümanı o taraftan tutmak çok doğal bir his verecektir. Bununla birlikte, doğru teknikleri geliştirmek için eğilen kolunuzun fazla mesai yapması gerekecektir. Alternatif olarak, solak bir keman seçerseniz, tüm süreç diğer herkes için olduğu gibi yabancı görünecektir.

Her iki durumda da, keman öğrenmeyi seçmek harika bir karardır ve tüm hayatınız boyunca size fayda sağlayacak bir karardır. Bu nedenle, hangi modelin sizin için doğru olduğuna karar vermek için zaman ayırın.