Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olan Slash’ın Solo Tekniği Ve İpuçlarını ele alacağız.. Yazımızda Slash’ın sololarını oluştururken kullandığı teknikleri ve armoni alt yapısını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Keyifli bir çalışma sizi bekliyor. Gitarı kapın, eğlence başlıyor..

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Slash Egzersizleri Ve Soloları

Efektler

Slash Egzersizleri Ve Soloları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Slash efekt olarak oldukça yalın bir gitarist. 70’lerin JMP Marshall amfi ve eski Les Paul gitarlarını kullanmayı tercih ediyor. Genellikle kullandığı efektler, Delay ve Wah pedalı gibi klasik efektler ve muhtemelen arada bir Chorus.

Gamlar

Slash Egzersizleri Ve Soloları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Slash çoğunlukla pentatonik ve blues majör ve minör gamlar kullanır, ancak çalışmalarında harmonik minör, phrygian dominant ve diğer teknik gamlarla birlikte majör gamları ve modlarını sıklıkla kullandığını biliyoruz.

Hızlı Gam Patlamaları

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Doğası gereği daha melodik bir blues gitaristi olan Slash, istediği zaman oldukça hızlı, pervasız geçişler yapabilir.

Tema Ve Varyasyon 

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Slash, 2 bar veya 4 bar teması çaldığını, ardından bu temanın bir varyasyonunu yaptığı ve ardından orijinal temaya geri döndüğü birkaç solosunda net bir şekilde görülür. Slash bu özelliği sayesinde ana solo hatlarında süreklilik ve akılda kalıcılığı sağlar.

Süsleyici Tonlar

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları

Bu, birçok caz ve blues müzisyeninin, anlık uyumsuzluk sağlamak ve solo hatlarının daha fazla ilgi görmesini sağlamak için kullandığı bir tekniktir. Bunu yapmanın en kolay yolu, akorun 3’üncü sesini hedef almak ve bu 3’üncü ses üstünde ve altında bir ton çalmak, ardından sonunda 3’üncü sesin kendisine dönmektir. Slash bunu sololarında çok yapıyor, soloya ilgi katmak için etkili bir teknik.

Aralıkların Kullanımı

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Bu, Slash’ın gitarda doğrusal olarak yukarı veya aşağı hareket eden melodiler oluştururken kullanmayı sevdiği, country müzik ve blues’ta yaygın olarak kullanılan bir aralıktır. Kulağa harika geliyor çünkü 2 gitarın birlikte armoni çalan sesini taklit ediyor..

Hayalet Bend

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları
Slash Egzersizleri Ve Soloları

Jimi Hendrix’in de sıklıkla uyguladığı bir tekniktir.. En basit haliyle, bir notayı basmadan büküyor, ardından notayı basıp bırakıyorsunuz. İlk notayı bend yaptığında, altındaki tele vurur ve ikisini de serbest bırakır. İnanılmaz yaratıcı ve şık!

Oblique Bend

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları

Country gitaristleri tarafından yoğun olarak kullanılan başka bir tekniktir. Slash tekniği muhteşem bir şekilde Rock müziğe yedirmiş ve harika sololar çıkarmıştır..

Double Stop Bend

Slash'in Solo Tekniği Ve İpuçları

AC/DC için işe yaradıysa, Slash için de işe yarar. Bu teknik, sololarınızı güçlendirmenin ve iki nota her zaman birden daha yüksek olduğundan ses eklemenin harika bir yoludur. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.