Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bağlamada Eşik Konumu Ve Yüksekliğinin Önemi konusunu ele alacağız.. Bağlama, Türk müziğinin en önemli enstrümanlarından biridir. Ancak tabi ki bağlama yalnızca Türk müziğinde değil, batı müziğinde de son derece önemli bir yer kaplamaktadır. Gerek çıkardığı ses gerekse de uzun yıllardan beri var olan kültürüyle bağlamanın en önemli noktalarından biri de sesin oluşumunda en önemli etkilerden birine sahip olan eşiğin konumudur. 

Biz de bu nedenle bugünkü yazımızda, bağlamada eşik konumunun önemine değineceğiz. Geleneksel olarak ve daha sonrasında gelişmeler ışığında bağlamadaki eşiğin konumu ve sese etkisi hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Eğer siz de bağlama çalmaya gönül verdiyseniz, ya da yalnızca bağlama sesini dinlemek hoşunuza gidiyor ve enstrüman hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Bağlama Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için henem bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Bağlamada Eşiğin Konumu 

Bağlamada Eşik Konumu Ve Yüksekliğinin Önemi

Yüzyıllardır bu topraklarda var olan Kopuz’un form değişimiyle ortaya çıkan bağlamada sesin üretiminde en önemli etkilerden biri eşiğin konumudur. Bu nedenle modern ve geleneksel pek çok bağlama üstadı bu konu hakkında araştırmalar yapmış ve eşiğin konumu hakkında fikirlerini ortaya koymuşlardır. 

Geleneksel olarak pek çok bağlama yapımcısı eşik konumunun form boyunun 1/5’ine denk geldiği bağlamalar üretmektedir. Ancak bu şekilde üretmenin kendi içinde bir handikapı da vardır. Eşik, formun 1/5’ine denk geldiğinde eşik yüksekliğinin fazla olması, kapak kalınlığının volüm kaygısıyla gereğinden fazla inceltilmesi ve tel boyunun 1/5 sisteminden kaynaklı uzun olmasına sebep olmaktadır. Bu da ses tahtasındaki deformasyonu hızlandırmaktadır.

Eşiğin form boyunun 1/4’ünde yer alması ise, bağlamanın daha iyi tınlamasına yardımcı olan bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Tabi ki bunun en önemli nedeni eşiğin armoni bölgesinde yer alması ve eşiğin izdüşümünün ses kutusunun en derin noktasına denk gelecek şekilde konumlanmış olmasıdır. 

Bağlamada Eşik Yüksekliğinin Önemi

Bağlamada Eşik Konumu Ve Yüksekliğinin Önemi

Bağlamada eşiğin yüksekliği, tellerin gerilimini ve buna bağlı olarak da ses tahtasına uygulanan basıncı doğrudan etkileyen bir faktördür. Bağlamada eşik yükseldikçe, eşik ile telin bağlandığı tel eşiğinin açısı artar. 

Bağlamada ortaya çıkan bu yükselen açı ses tahtasına olan basınç da arttırır. Bu durum da ses tahtasının deformasyonunu hızlandıracaktır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.