Bugün 1 Mayıs, İşçi ve Emekçilerin günü.. Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle birlikte 1 Mayıs’ın oluşum süreci içinde bestelenen şarkıları ele alacağız. Şarkıları ve 1 Mayısı daha iyi anlamak için bu önemli günün tarihini kısa bir şekilde ele almaya çalışalım

1890 öncesinde çalışma şartları tüm dünyada oldukça zordu. Fabrika işçileri 12 saati aşan günlük çalışma saati ile çok zor koşullar altında çalışıyorlar. Bu duruma ilk tepki 1856 yılın Avustralya’dan geldi ve işçiler yürüyüşe geçti. Bu yürüyüşten bir sonuç alınmasa dahi bir kıvılcım oluşmuştu.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar ve yürüyüşler düzenlediler. Yürüyüşlere 1 milyona yakın işçi katıldı. Bu yürüyüşler hemen hemen her yerde yapılmaya başladı. Zorlu geçen yıllar sonrasında 8 saatlik günlük çalışma sınırı kabul edildi. Bu başarının onuruna 1 Mayıs günü İşçi Bayramı olarak kabul edildi..

Yukarıda bahsettiğimiz tarihi süreçler tabii ki de çok ayrıntılı ve zorlu yılları kapsar ancak biz kısaca değinmek istedik.. Gelin şimdi şarkılardaki 1 Mayısı dinleyelim..

Şarkılardaki 1 Mayıs

Which Side Are You On?

Şarkılarla 1 Mayıs Tarihi

Şarkının adı Türkçe “Hangi Taraftasın” demek. 1931 yılında ABD’nin Kentucky eyaletindeki büyük madenci yürüyüşüne atfedilmiştir.. Amerikan şair Reece tarafından yazılmıştır..

Şarkıyı Dinlemek İçin Tıklayın..

16 Tons

Şarkılarla 1 Mayıs Tarihi

Kentucky’de gerçekleşen madenci yürüyüşünden çıkan bir diğer şarkı.. İlk olarak Merle Travis tarafından seslendirilmiştir..

Şarkıyı Dinlemek İçin Tıklayın..

9 to 5

Şarkılarla 1 Mayıs Tarihi

Yazımızın giriş paragraflarında da dillendirdiğimiz 8 saatlik çalışma kazanımı Dolly Parton’un 9 to 5 şarkısıyla bestelere dökülmüştür.. Şarkı adının Türkçe anlamı 9’dan 5’e..

Şarkıyı Dinlemek İçin Tıklayın..

L’internationale

Şarkılarla 1 Mayıs Tarihi

En meşhur işçi marşlarından biridir. Sözlerini Fransız bir işçi olan Eugene Pottier yazmış, bestesini ise yine fransız bir işçi olan Pierre De Geyter yapmıştır.. ilk kez 1888’de La Lyre des Travailleurs tarafından çalındı..

Şarkıyı Dinlemek İçin Tıklayın..

Bugünkü yazımızda 1 Mayıs’ın tarihini şarkılarda inceledik.. Tüm işçi ve emekçilerin bayramını kutlar, mutlu, huzurlu çalışma saatleri ve günleri dileriz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz..