Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şarkı Söylemek İçin Isınmak konusunu ele alacağız.. Şan ile ilgili bir önceki yazımızda ele aldığımız vokal ısınma ve egzersizde ustalaştığınızı düşünerek ikinci bölüm ile karşınızdayız! Her zaman iyi bir duruşu korumayı ve doğru nefes alma tekniklerini kullanmayı unutmayın. İki yaygın nefes alma tekniği, diyaframınızdan şarkı söylemek ve tıslayarak nefes vermektir. Şarkı söylemenizi geliştirmek için bunları nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca yüz yüze veya çevrimiçi olarak Erturgut Sanat Merkezinde ücretsiz şan dersi denemesi için kayıt olabilirsiniz.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılım için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Şarkı Söylemek İçin Isınmak

Diyaframdan Söyleyin

Şarkı Söylemek İçin Isınmak
Şarkı Söylemek İçin Isınmak

Şarkı söylerken sesinizi incitmemek için doğru nefes alma tekniklerini kullanmak hayati önem taşır. Konuşma da dahil olmak üzere günlük aktiviteler sırasında göğüsten nefes almak en yaygın olanıdır, ancak şarkı söylemek diyaframdan nefes almayı gerektirir. Doğru nefes almak sesinize daha fazla güç, daha fazla kontrol ve daha dolgun, daha anlamlı bir ton verir. Sesini zorlamamak için diyaframından şarkı söyleyin. Vücudunuz rahat ve dengeli olmalı, ağırlığınız biraz öne doğru olmalıdır.

Diyaframdan Söylemek Nedir?

Diyafram, nefes alırken ne kadar hava soluduğunuzu ve nefes verdiğinizi yöneten göğsünüz ile karnınız arasındaki bir kastır. Şarkı söylerken nefes alıp vermenin doğru yolunu anlatan bu önemli nefes tekniği için “diyaframdan şarkı söylemek” ifadesidir.

Sesiniz elbette diyaframınızdan gelmiyor. Ses, ses tellerinizin titreşimleriyle üretiliyor. Titreşimlere havanın ciğerlerinizden dışarı itilmesi neden olur. Diyaframınız, itmeyi kontrol eden şeydir ve sesinizin arkasına güç vermekten sorumludur.

Tıslama Egzersizleriyle Isının

Şarkı Söylemek İçin Isınmak
Şarkı Söylemek İçin Isınmak

Bir tıslama nefesi egzersizi, şarkı söylemeden önce sesinizi nasıl ısıtacağınızı öğrenirken başlamak için harika bir yoldur . Bu teknik, vokalistleri diyaframlarından şarkı söylemeye zorlar ve nefes kontrolünü geliştirir.

Tıslama tekniğinde nefes vermede ustalaşmak için şunları yapmak önemlidir:

  1. Dik durun ve vücudunuzu gevşetin. Bu aynı zamanda diyaframınızı gevşetecek ve yanlış şarkı söylemenizi engelleyebilecek herhangi bir gerilimi serbest bırakacaktır.
  2. Ağzınızdan nefes alın ve beşe kadar sayın. Nefes alırken havayı ciğerlerinizin derinliklerine getirin. Bir “şarkıcının nefesi” göğsünüzü şişirmemeli veya omuzlarınızı yükseltmemelidir, bunun yerine karnınız dışa doğru genişlemelidir.
  3. Nefes verin ve dokuza kadar sayın. Nefes verirken, “sııı”ya benzeyen bir tıslama sesi çıkarın. Saymayı bitirdiğinizde, ciğerlerinizdeki tüm hava dışarı atılmalıdır.

Daha fazla akciğer kapasitesi oluşturup bu egzersizle rahatladığınızda, yediye kadar nefes alıp 12’ye kadar nefes verebilirsiniz. Artık sesinizi ısıttığınıza ve diyaframınızdan nasıl nefes alacağınızı ve tıslayarak nasıl nefes vereceğinizi bildiğinize göre, şarkı söylemeye hazırsınız.

Şarkı Söyledikten Sonra Ses Nasıl Soğutulur?

Şarkı Söylemek İçin Isınmak

Vokal ısınma ve şarkı söylemeden sonra sesinizi de soğutmanız önemlidir. Isınma sırasında kullandığınız ses egzersizlerinin aynısını en yoğundan başlayıp en az yoğun olana kadar kullanabilirsiniz. Sadece uğultu vokal egzersizini kullanmak, sesinizin soğumasını ve rahatlamasını da sağlayacaktır. Bu ipuçlarını takip etmek, sesinizi güçlü tutacak ve elinizden gelenin en iyisini yapmanızı sağlayacaktır.

Vokal ısınma, herhangi bir şarkıcının pratik ve performans rutininin kritik bir parçasıdır. Bu hızlı ve kolay vokal ısınmaları, tekniğinizi geliştirecek, vokal gücünüzü ve kontrolünüzü geliştirecek ve vokal aralığınızı genişletmeye yardımcı olacaktır.

Erturgut Sanatta eğitimli vokal eğitmenlerimiz, binlerce profesyonel şarkıcının seslerini formda tutmak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için her gün kullandıkları ısınma ve diğer vokal teknikleri de dahil olmak üzere öğrencilere şarkı söylemenin tüm yönlerini öğretir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..