Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şan İçin Ses Egzersizleri konusunu ele alacağız. Profesyonel şarkıcılar, şarkı söylemenin fiziksel olarak ne kadar zorlayıcı olabileceğini bilirler. Sahnede şarkı söylemek ve mekanı hayata geçirmek için çok fazla dayanıklılık ve enerji gerekiyor. Bu nedenle şarkı söylemek, diğer herhangi bir fiziksel aktivite gibi, bir ısınmayı ve aynı zamanda vokal soğumayı içermelidir. Erturgut Sanat’ta, ister şarkı söyleme dersine ister gösteri provası için olsun, bu vokal ısınmalarını bir ritüel haline getiriyoruz. Bu hızlı şarkı ısınma hareketleri sadece 10 ila 20 dakika içinde yapılabilir ve herhangi bir başarılı antrenman rutininin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Sesi Neden Isıtmak Gerekir?

Seslerimizi sağlık, elimizden gelenin en iyisini yapmak ve hasara karşı korumak için ısıtırız. Sesinizi ısıtmak, daha iyi şarkı söylemenizi ve menzilinizi rahatça genişletmenizi sağlayacaktır. Şarkı söylemeden önce daima ısınmak kesinlikle gereklidir.

Sesinizi ısıtmak için kullanabileceğiniz birçok basit vokal egzersizi vardır, bu nedenle konu sesinizi nasıl ısıtacağınıza karar verirken birçok seçeneğiniz vardır. Erturgut Sanat onları daraltmanıza yardımcı olabilir. İşte şan eğitmenlerimiz tarafından kullanılan ısınma egzersizi.

Şan İçin Ses Egzersizleri

Esneme Tekniği

Şan İçin Ses Egzersizleri
Şan İçin Ses Egzersizleri

Bu hızlı vokal egzersizi için ağzınız kapalı esnemeniz (havayı çekmeniz) yeterlidir. Ardından, iç çekiyormuş gibi burnunuzdan nefes verin. Bu, sesinizi gevşetmeye ve aralığını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Vızıltı Isınmaları

Şan İçin Ses Egzersizleri
Şan İçin Ses Egzersizleri

Mırıldanmak en iyi ses ısınmalarından biridir çünkü ses tellerinizi fazla zorlamaz. Dilinizin ucunu alt ön dişlerinizin arkasına yerleştirin ve ağzınızı kapalı tutarken büyük ölçekte yukarı ve aşağı mırıldanın. Her nota “hmmm” gibi ses çıkarmalıdır – “h” sesi de dahil olmak üzere sesinizi daha az yorar.

Dudak Vızıltısı İle Vokal Isınma

Şan İçin Ses Egzersizleri

Vokal ısınmaları söz konusu olduğunda, dudak vızıltısı (ya da bazen denilen gibi dudak trili) çok basittir. Amaç, ağzınızdan ve burnunuzdan hava üflerken dudaklarınızı titreterek motorbot sesi çıkarmaktır. Adım slaytlarını da dahil edebilirsiniz.

Çene Gevşetme Isınmaları

Şan İçin Ses Egzersizleri

Şarkı söylerken, çenenizi sadece konuşurken olduğundan daha aşağı indirmek istersiniz. Parmağınızla çenenizden kulağınıza kadar çene çizginizi geriye doğru takip edin. Çeneniz ve kulağınız arasındaki o kavisli boşluk, çenenizi düşürmek istediğiniz yerdir.

Ağzınız kapalı esniyormuş gibi yapın ve çenenizin düştüğü yeri hissedin. Sadece çenenizi düşürmekten kaçının.

İki Oktav Isınma

Şan İçin Ses Egzersizleri

Bu kolay vokal ısınması için bir “eeee” veya “ohhhh” sesi çıkarın ve iki oktavlık bir aralığın kromatik notaları arasında yavaş yavaş süzülün. Yukarı kaydırın ve sonra geri aşağı kaydırın. Bu, göğüs sesinizden kafa sesinize geçiş yapacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..