Tüm estetik deneyimler, özellikle sanat güçlü duygular uyandırma yeteneğine sahiptir. Çocuk zamanlarımızda, basit kavramları anlamak için bağlantılar kurmaya başlarız. Bir şişe göründüğünde doymak üzere olduğumuzu ve ışıklar söndüğünde uyku zamanının geldiğini öğreniriz. Bununla birlikte, yaşımız ilerledikçe, bu bağlantılar daha kavramsal hale gelir ve belirli görüntüleri duygularla ilişkilendirmeye başlarız.

Sanatta Duygu Çağrışımları

Bu çağrışımlar, kişisel belleğe, belirli bir kültüre veya daha geniş bir insan bilincine dayanabilir. Sanata baktığımızda, her bir ifade, renk yahut sembol, bu köklü çağrışımları çağırarak duygusal bir tepkiyi tetikleyen görsel bir ipucu görevi görür. Peki, bir sanatçı olarak, bu çağrışımlardan yararlanmak için hangi araçları kullanabilirsiniz? Sanatınız aracılığıyla duyguları uyandırabileceğiniz dört temel ilkeyi sizler için derledik.

Aydınlatma

Resim Sanatı Ve Duygu

The Calling of Saint Matthew(Aziz Matta’nın Çağrısı), 1599-1600, Caravaggio 

Işığı çoğu zaman birinin karakteri için bir metafor olarak kullanırız. Mutlu bir insan “odayı aydınlatabilir”, daha uğursuz bir kişilik ise “karanlık karakter” olarak tanımlanabilir. Konunuz için ışıklandırmayı seçerken, bu çağrışımları akılda tutmak önemlidir. Daha hafif görüntüler sevinç, açıklık veya özgürlük duyguları uyandırırken, loş sahneler üzüntü, kötülük, gizem veya yasadışılık hissi verir. Caravaggio gibi ressamlar, bir sahnenin duygusal yoğunluğunu veya bir konunun psikolojik karmaşıklığını vurgulamak için ışık ve karanlık arasında güçlü kontrastlar kullanan bir teknik olan “chiaroscuro” yu kullanmalarıyla ünlenmişlerdir.

Resimde Renk

The Transfiguration(Başkalaşım), 1516–20Raphael

Işığın yönü de belirli bir duygusal ton yaratmada hayati rol oynayabilir. Yukarıdan gelen ışık, Raphael’in Başkalaşım’ında (1516-20) olduğu gibi, bir sakinlik hissi uyandırabilir veya ilahi olana doğru jestte bulunabilir. Ancak, bazen “korku aydınlatması” olarak da bilinen alttan gelen ışık, doğal olmayan konumunun yüz özelliklerini bozması ve göz çevresindeki gölgeleri abartması nedeniyle bizi huzursuz edebilir.

Renk

Renk teorisinin temel anlayışı, sanat eserlerinizin duygusal etkisini önemli ölçüde artırabilir. Renkleri nasıl algıladığımızı hesaba katarsak, farklı renkleri karıştırmanın, eşleştirmenin önemini bir daha kavrarız. Ve kontrast oluşturmanın görsel efektlerini nasıl tetiklediğini, bu itkinin iletişim kurabilecekleri mesajları nasıl da açığa vurduğunu kolaylıkla fark ederiz.

Renklerin sanata verdiğimiz tepkiler üzerinde derin bir etkisi olabilir. Araştırmalar, örneğin kırmızı renge bakmanın kalp atış hızınızı bile yükseltebileceğini göstermiştir!

Picasso’nun Mavi Dönemi, rengin duygu uyandırmak için nasıl kullanılabileceğinin harika bir örneğidir; gri ve maviden oluşan soğuk paleti, deneklerindeki umutsuzluğun soğukluğunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Tersine, Vincent Van Gogh’un Ayçiçekleri (1888) gibi bir tablo, umut ve neşe duyguları yayan sıcak sarı ve turuncu tonları kullanır.

Sanatınızla Nasıl Duygu Uyandırırsınız?

Ayçiçekleri, 1888–89, Vincent Van Gogh, şu anda Amsterdam Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor

Renkler, en temel içgüdülerimizden yararlanma yeteneğine sahiptir, bu nedenle sanatınız aracılığıyla duygu uyandırmanın en kesin yollarından biri, paletinizin içindendir.

Kompozisyon Ve Perspektif

Kompozisyon ve perspektif, izleyicinin sanat eseri deneyimini şekillendirir. Perspektif, kendimizi sanat eseri içinde konumlandırmamıza yardımcı olabilir ve empati kurma yeteneğimizi çağırırken, kompozisyon bir parçanın ritmini veya ruh halini ayarlamaya yardımcı olabilir. İnsanlar olarak kendiliğinden bir şekilde simetriye doğru çekiliriz, bu nedenle simetrik bir bileşime sahip parçalar bir uyum atmosferi ortaya koyabilirken, asimetrik, sıkışık veya dengesiz kompozisyonlar bir kaos, aykırılık veya gariplik hissi yaratabilir.

Sanatınızla Nasıl Duygu Uyandırırsınız?

Keelmen Heaving in Coals by Moonlight, 1835, Joseph Mallord William Turner

Dini sanatta, bir huşu duygusu yaratmak için bakışımız genellikle yukarı doğru yönlendirilir. Bu, doğanın muazzamlığını vurgulamak için minik figürlerle noktalanmış geniş, dramatik manzaralar çizerek yüce kavramları uyandıran Turner ve Constable gibi romantik ressamların çalışmalarında da yankılanan unsurlardandır.

Uzaklık ve uzay duygu ile yakından bağlantılıdır, bu nedenle çalışmanız mecazi ise, özneleriniz arasındaki yakınlığı düşünün. Tek bir figür veya kapalı bir alanda ayrı duran iki figür, Edward Hopper’ın resimlerinde olduğu gibi yalnızlık ve izolasyonu perspektifle yoğurarak üzüntü uyandırabilir. Oysa açık bir alanda birden fazla figür tasvir etmek, birlik veya beraberlik duyguları uyandırabilir. İzleyicinizde neyi uyandırmaya çalışırsanız çalışın, bu basit kompozisyon ve perspektif püf noktaları oraya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sembolizm

Sembolizm, binlerce yıldır sanatçılar tarafından, kolektif hayal gücümüzdeki karmaşık çağrışımlar ağından hareketle metafor yoluyla duyguları uyandırmak için kullanılmıştır. Sembolizmde, hayvanlar, çiçekler ve nesneler genellikle bir fikir veya kavramın yerine geçer, ancak bunların tam anlamı kültürden kültüre farklılık gösterebilir. Örneğin yılan sembolü, kötülük ve yıkım fikirlerini tasvir etmek için kullanıldığı Hıristiyan sanatında önemli bir yere sahiptir. Antik Çin kültürlerinde ise yılanlar iyi şans, hasat ve üremenin bir simgesiydi. Dolayısıyla, sembolizmi kendi çalışmanızda kullanırken, etkili olması için izleyicilerinizi anlamanız önemlidir.

Sanatınızla Nasıl Duygu Uyandırırsınız?

Hope, 1886, George Frederic Watts and assistants

George Frederic Watts’ın Hope (1886) adlı eseri, sembollerin düşündürücü gücünü kullanan bir çalışmanın mükemmel bir örneğidir: Bir kürenin üzerine oturmuş gözleri bağlı bir kadını, tek bir telle lir çalarken tasvir eder. Melankolik çevresine ve görme eksikliğine rağmen, Watt’ın resminin kişileştirilmiş umudu, göğsüne tek bir tel ile adeta senfoni yapma şansı veriyor.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.