Sanatın Çocuklara Faydaları

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere, çocukların erken yaşta sanatla tanışmaları halinde edinecekleri avantajlardan ve hayata 1-0 başlamalarını sağlayan etkilerden bahsedeceğiz.

Sanatın-Çocuklara-Faydaları

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Sanatın Çocuklara Sağladığı Faydalar

♦ Çocukların Uygulayabileceği Sanat Dalları

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Sanatın Çocuklara Faydaları” isimli yazımıza geçelim.


Sanatın Çocuklara Sağladığı Faydalar

Sanatın-Çocuklara-Sağladığı-Faydalar

Sanatın sadece çocuklara değil her insana faydaları vardır fakat bu yazımıza sizler için sanatın çocuklara faydalarından bahsedeceğiz. Dilerseniz bu faydaları madde madde açıklayalım;

Okul öncesi dönemde çocuklara verilecek sanat eğitiminin amacı, onlara sanatsal bakış açısı ve estetik değerler kazandırmak ve yaratıcı düşünebilen geleceğin bireylerini yetiştirmektir.

Bu eğitim, sanatsal etkinliklerin içinde oyun oynarken tat almayı ve eğlenmeyi yaşayarak öğrenen bu dönem çocuklarını ilerinin sanatçıları olarak görmeyen, sanatın kendi konularını öğretmeyi değil de, sanattan yararlanarak çocuğun gelişimini desteklemeyi hedefleyen bir eğitim birimidir. Yani herkesin sanatçı olması mümkün olmasa da amaç sanatı anlayan ruhu kazandırabilmektir.

 • Sanat, geçmişle günümüz yaşantısı arasında bağ kuran bir iletişim aracı olduğu için çocukların gelişiminde geçmiş ile köprü kurabilmelerini sağlar.
 • Sanat, çocukların hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak huzurlu, sağlıklı ve mutlu hissetmesini sağlayacağı için bilinçli ve aklı selim zihinlerin yetişmesine yardımcı olur.
 • Sanat, çocukların sosyal ilişkilerini belirlemesi, işbirliği yapabilmesi, doğruyu ifade edip seçebilmesi, bir işe başlayıp bitirme sevincini tatması, öğrenme isteğinin artması, yaratıcılığını geliştirerek üretken bir hale gelmesine yardımcı olur.
 • Sanat, çocuklarda Bedensel ve Psiko-Motor gelişimine büyük ölçüde yardımcı olur ve bu süreci hızlandırır.
 • Sanat, çocukların duygusal ve sosyal gelişimine büyük katkı sağlar ve her şeyin farkına varma süreci hızlanır.

Sanatın-Çocuk-Gelişimine-Etkileri

 • Sanat, çocukların konsantrasyon gelişimine önemli bir destek sağlar ve aynı anda birden çok işi yapmasına olanak tanır. Bu durum da günlük hayatına yansıyacağı için dikkat problemi çekmez.
 • Sanat ile uğraşmak, çocuğun içerisindeki yetenekleri meydana çıkartarak hayatını çizmesine yardımcı olacak kapılar sunar.
 • Sanat ile uğraşan çocukların her konuda farklı bakış açılarına sahip olabildiği gözlemlenmiştir.
 • Sanat ile uğraşan çocukların hayal gücünde ve yaratıcılığında inanılmaz gelişmeler gözlemlenmiştir.
 • Sanat ile uğraşan çocukların kendilerini ifade etmesi, sanat ile uğraşmayan çocuklara nazaran daha kolaydır. Kendisini sanat gibi güzel bir dille ifade edebilen çocuklar, konuşma gibi temiz bir iletişim aracını rahatlıkla ve doğru bir şekilde kullanabilirler.
 • Sanat ile uğraşan çocukların meraklı olduğu gözlemlenmiştir. Meraklı olan bir birey her zaman öğrenmeye, gelişmeye ve araştırmaya açık bir zihne sahiptir ki bu durumda her ebeveynin istediği bir durumdur. Kimse, hiç bir şeyi sorgulamayan, her şeyi olduğu gibi kabul eden bir çocuk yetiştirmek istemez.
 • Sanat ile uğraşan çocukların gözlemsel becerilerinin de geliştiği, yapılan araştırmalar arasında gözlemlenmiştir. Uğraştıkları sanat dallarında gözlemleme gerektiren durumlar meydana gelebileceği için daima uyanık ve özgür bir zihin gerekli olacaktır bu durumda gözlemsel becerilerin gelişmesine oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır.

Çocukların Uygulayabileceği Sanat Dalları

Çocukların-Uygulayabileceği-Sanat-Dalları

Çocukların hem sanat ile tanışmasını hem de motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Okul öncesinde çocukların alabileceği sanat eğitimleri başlıca şunlardır;