Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Covid-19 Stresiyle Başa Çıkmanın Yolu: Müzik konusunu ele alacağız. Yeni bir çalışma, insanların COVID-19 karantinalarının zorluklarıyla başa çıkmak için müziği nasıl kullandıklarına baktı. Olumsuz duygular yaşayanların depresyon duygularını hafifletmek için müzik dinlediği bulundu. Daha olumlu duygulara sahip olanlar, genellikle müziği sosyal etkileşimin yerini almak için kullandılar.

Covid-19 pandemisinin acil sağlık risklerinin ötesinde, gerektirdiği sınırlama önlemleri, bireysel ve toplu refahı baltalayabilecek bir dizi başka stres etkenini de beraberinde getirdi. Uluslararası bir araştırma projesinin parçası olarak, Max Planck Ampirik Estetik Enstitüsü, müzikle ilgilenmenin karantina sırasında sosyo-duygusal başa çıkma için etkili bir strateji olup olmadığını araştırdı.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizi ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Covid-19 Ve Müzik

Covid-19 Stresiyle Başa Çıkmanın Yolu: Müzik
Covid-19 Stresiyle Başa Çıkmanın Yolu: Müzik

Proje ekibi, Nisan ve Mayıs 2020’deki ilk karantina sırasında üç kıtada altı ülkeden demografik olarak temsili örnekler topladı. Almanya, Fransa, Büyük Britanya, Hindistan, İtalya ve ABD’den 5000’den fazla kişiye çevrimiçi bir ankette nasıl yaşadıkları soruldu. Ankete katılanların yarısından fazlası kriz sırasında müzikle meşguldü, duygusal ve sosyal streslerle başa çıkmak için müziği kullandığını bildirdi.

Pandemi nedeniyle artan olumsuz duygular yaşayan kişilerin, özellikle müzik dinleme yoluyla, öncelikle depresyon, korku ve stresi düzenlemenin bir yolu olarak müzikle meşgul oldukları bulundu. Genel olarak daha olumlu duygular bildiren kişilerin müziği büyük ölçüde sosyal etkileşimin yerine geçtiği bulundu. Sadece müzik dinlemek değil, aynı zamanda müzik yapmak da onlara bir topluluğa ait olma duygusu verdi. Üstelik müzik yapmak, kendini yansıtmak için bir yöntem olarak hizmet etti.

Yeni ortaya çıkan bir tür olan “coronamusic” özellikle dikkat çekicidir. Bu terim, yeni bestelenen parçalar, temalı çalma listeleri ve sözleri pandemiye uyacak şekilde değiştirilen ünlü tanınmış şarkılar gibi koronavirüs krizine verilen müzikal tepkileri ifade eder. Araştırma ekibi, katılımcıların koronamüziğe ne kadar fazla ilgi gösterdiğini, daha fazla müzik dinlemenin ve yapmanın duygusal ve sosyal olarak başa çıkmalarına yardımcı olduğunu buldu.

Covid-19 Stresiyle Başa Çıkmanın Yolu: Müzik
Covid-19 Stresiyle Başa Çıkmanın Yolu: Müzik

Bu bulgular, kriz zamanlarında gerçek zamanlı yaratıcı tepkilerin önemini vurgulamaktadır. Yeni korona şarkıları toplu yanıt için çok ihtiyaç duyulan bir fırsat sundu ve bu onları hem bireyin hem de topluluğun direncini güçlendirmek için daha da kullanışlı hale getirdi. Dolayısıyla bu bulgular, toplumdaki müzik ve kültürün önemi hakkında devam eden tartışmalara katkıda bulunuyor.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!