Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar konusunu ele alacağız.. Reverb, müzisyenler için stüdyoda ve sahnede en çok sevilen efektlerden biridir. Bir orkestranın tiyatroda nefes kesici efektler çıkarmasının nedeni gibi gitarda da harika bir etki yaratmasının budur. Bir yankı dokunuşu, hepimizin aşina olduğu doğal yankı alanını ekleyerek bir enstrümana bir anlamda hayat verir. Peki reverb efektinin vazgeçilmez olduğu şarkıları merak ettiniz mi hiç?

Biz sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve reverb efekti olmadan anlamsızlaşacak şarkıların bir listesini çıkardık. İşte sizler için reverb efektinin vazgeçilmez olduğu şarkılar.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın..

Reverb Efekti Nedir  

Reverb, çalınan nota durduktan sonra sesin bozulmasıdır. Sert yüzeylere sahip geniş bir alanda, ses dalgası hareket eder ve yüzeylerden sıçrar ve uzun, sürekli bir yankı yaratır. Perdeler ve kanepeler gibi eşyalarla yatak odanız gibi küçük bir alanda, ses dalgaları bu yumuşak eşyalar tarafından hızla emilir ve hızla ölür.

When The Levee Breaks – Led Zeppelin

Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar
Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar

Jimmy Page’in kayıt becerisinin güzel bir örneği olan şarkıda davullar parçanın merkez parçasıdır. John Bonham’ın ikonik drumkiti aslında Fleetwood Mac ve Genesis gibi gruplar için prova alanına dönüştürülen fakir bir ev olan Headley Grange’deki üç katlı bir merdivenin koridorunda kaydedildi.

Misirlou – Dick Dale

Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar
Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar

60’lar, Hayat Güney Kaliforniya halkı için bir kumsal. Sörf müziği tüm öfkeyi ve denizin dalgalarının sesini taklit eden bahar yankısında sırılsıklam olan elektro gitarla karakterize edildi. Ve böyle bir dönemde Dick Dale tarafından ortaya konan Misirlou, içindeki reverb efektlerinin vazgeçilmez olduğu parçalar arasındaki haklı yerini aldı. 

In The Air Tonight – Phil Collins

Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar
Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar

Punchy genellikle reverb ile ilişkilendireceğiniz bir terim değildir. Ancak, bu grafik vuruşunun trampetini ve davullarını dikkatlice dinleyin ve çağın kapılı yankısına yeni gelen bir tür yankı bulacaksınız. Bu eşsiz ses, stüdyoda çok kısa bir çürüme süresi ayarlayarak ve bir gürültü kapısının yardımına başvurarak elde edildi.

Wicked Game – Chris Isaak

Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar

David Lynch’in 1989 yapımı Wild at Heart filminde yer alan Wicked Game’in yankı yüklü gitar riff’i Chris Isaak’ın melankolik, düşünceli vokalleri için mükemmel bir iltifat görevi gördü. Fender Twin Reverb’de bulunan basit bir yay yankısı, gitarist James Calvin Wilsey’in bu Stratocaster ile sesi elde etmesi için gereken tek şeydi.

Sorrow – Pink Floyd

Reverb Efektinin Etkili Olduğu Şarkılar

David Gilmour’un gitar introsu, duyacağınız en büyük lead hatlarından biridir. Sorrow, Los Angeles Spor Arenasında kaydedildi ve Gilmour’un teçhizatı mekanın devasa ses sistemi ile patlatıldı. Ortaya çıkan şey, şarkının geri kalanının tonunu belirleyen geniş, kavernöz bir tondu.

Reverb, seslerinden, daha çok yönlüdür. Bugün dijital reverb stüdyoda ve sahnede yaygın bir yer olduğundan, seçenekler sonsuzdur!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir