Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Dijital Klavye Nedir? konusunu ele alacağız.. Piyano, yüzyıllardır tuşlu çalgılar arasında en üst sıralarda yer almış, tarihin en çok rağbet gören enstrümanlarından biridir. Ancak gelişen müzik ve teknolojinin sentezi dijital klavyeler piyanonun tahtını sarsmasa da çok yönlülükleri ve pek çok avantajlarıyla çok tercih edilen enstrümanlar arasında kendi yerlerini almışlardır. 

Ama klavye tam olarak nedir? Birisi piyanist, klavyeci veya synth çalar olduğunu söylediğinde gerçekte ne anlama geldiğini biliyor musun? Yeni klavye teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla, çizgiler gerçekten iyice bulanık hale geldi.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizler için müzik ve teknolojinin bir sentezi olan dijital klavyeleri ele alacağız. Eğer siz de klavyeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Dijital Klavye kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Dijital Klavye Çeşitleri Nelerdir?  

Başlangıçta, ‘klavye’ sadece geleneksel bir akustik piyanonun bir alternatifi olarak bulundu. Ancak bugün tanımı inanılmaz derecede geniştir. 25 Tuşlu bir MIDI klavyeden 88 tuşlu bir sahne devine kadar bu klavyelerden herhangi birini bulmak artık imkansız değildir.

Bazen aranjör klavyeleri denir, bunlar çoğu müzisyenin klavyeyi çaldıklarını söylediklerinde bahsettiği şeydir. Bu tuşlar, otomatik eşlik, sıralayıcılar ve yerleşik sentezleyicilerinden gelen çok çeşitli sesler gibi özelliklerle doludur.

Synthesizerlar

Dijital Klavye Nedir?
Dijital Klavye Nedir?

Müzikal koro seslerinden tuhaf salınımlı seslere kadar herhangi bir ses yaratabilme özgürlüğü, synthesizer çalanların birçok ikonik şarkının arkasındaki itici güç olmasını sağladı. ‘Baba o’Riley’ ya da Van Halen’in ‘Atlayışına’ girişin kültürü tanımlayan seslerini düşünün. Bunların hepsi synthesizer çalan kişiler tarafından oluşturulur.

Synthesizers, belirli türdeki müzikal tınılar veya örneklemeler oluşturarak çeşitli elektronik yöntemler kullanarak ses üretir. İlk analog synth’ler bir müzik aletinden çok bir uzay mekiği kokpitinin konsoluna benziyordu. Garip sesler çıkarmaktan başka bir şey yapmadılar ve bunlardan birini çalmanın tek yolu onunla birlikte bir klavye denetleyicisine sahip olmaktı. Bugün, çoğu synthesizerın yerleşik klavyeleri vardır.

MIDI Klavyeler

Dijital Klavye Nedir?
Dijital Klavye Nedir?

MIDI üzerinden not verisi gönderen denetleyiciler olan MIDI klavyeleri denir. Dizüstü bilgisayarınız, sentezleyiciniz veya daw’niz gibi diğer cihazlar tarafından üretilen sesleri kontrol eden tuşlara, düğmelere ve düğmelere sahiptirler.

Geleneksel bir piyanonun aksine, klavyenin ortak bir arama kartı taşınabilirliğidir. Daha küçük 61 tuşlu modeller nadir değildir, müzisyenler seyahat etmek için daha hafif ve daha kompakt seçenekleri tercih ederler. Herhangi bir sahneye çıkabilmek ve bildiğiniz ve sevdiğiniz seslere sahip olmak büyük bir artıdır.

Dijital Piyanolar

Dijital Klavye Nedir?
Dijital Klavye Nedir?

Akustik piyano ve ucuz değildir. Bununla birlikte, son yıllarda yapılan teknolojik sıçramalar ve sınırlar, dijital piyanoyu otantik bir piyano deneyimi arayanlar için mükemmel bir seçenek haline getirmiştir.

Dijital piyanolar, daha hafif, daha uygun fiyatlı ve daha fazla özellik sunarken, akustik piyanonun sesini, hissini ve hatta görünümünü çoğaltır. Başlangıç olarak, tuşlar ağırlıklandırılır, tıpkı gerçek bir piyano gibi. Ayrıca, tuşları hıza ve basınca duyarlıdır ve akustik piyanolarda bulduğunuz dinamikleri verir. Bazıları kendi kabini ve hoparlörleriyle ve önyükleme için bir dizi farklı sesle birlikte gelir.

Bunlar sadece piyano öğrenmek isteyen öğrenciler için akustik piyanolara harika alternatifler değil, piyanist olma konusunda ciddi olanlar için meşru bir seçimdir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir