Erturgut Sanat olarak bugünkü yazımızda sizler için Resim Fırçaları Ve Numaraları konusunu ele alacağız. Öncelikle şunu belirtelim, bu yazımızda yağlı boya fırçalarını ele alacağız.. Resim yaparken sadece bir fırçada yada bir numarada sabit kalamazsınız, yapacağınız tekniğe, temaya, çalışma zeminine göre fırça değişikliğine gitmeniz gerekecektir..

Fırçalar bir çok farklı malzemeden üretilebilir. Örneğin; samur, domuz kılı, çeşitli havların kılları, sentetik gibi pek çok farklı malzeme. Malzeme ne olursa olsun resim fırçası aynı amaca hizmet eder. Malzeme değişikliği çok keskin bir teknik değişikliğine neden olmaz..

Resim Fırçaları Ve Numaraları

Fırçaları piyasada çok geniş bir fiyat yelpazesinde bulabilirsiniz. Tabi ki de her üründe olduğu gibi fırçalarda da fiyat ve kalite maalesef doğru orantıda ancak bizce kaliteden ziyade ne kadar işinize yarayacağını düşünerek fırça alın. Fırça seçerken resimde kullanacağınız alanı da göz önünde buldurmanızı tavsiye ederiz..

Alacağınız fırçanın ömrünü siz belirlersiniz. Örneğin çalışma sonrası yıkamazsanız büyük ihtimalle boya kurur ve kıllarını yıpratır. Daha sonra temizleseniz dahi bir zaman sonra resimlerinizde fırça kıllarına rastlayabilirsiniz. Bu nedenle her çalışma sonrası fırçanızı güzelce boyadan arındırıp temiz bir şekilde saklamanız fırçanın ömrü açısından önemlidir.

Resim Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Fırça Numaraları Neyi İfade Eder?

Resim Fırçaları Ve Numaraları

Basit anlamda fırça numaraları fırçanın büyüklüğünü ifade eder. Ayrıntı çalışmak için küçük numaları, geniş alanlarda çalışmak için de büyük numaraları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kısacası küçük alanlarda ya da detay çalışmak için küçük numaraları tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır..

Fırça Çeşitleri

Şunu belirtmeden geçmemek gerekir, bazen fırça markalarına göre numara standartları değişebilir.. Bu nedenle özellikle başlangıç aşamasındaysanız internetten ziyade dükkanlarda inceleyerek fırça almanızı tavsiye ederiz. Zaten zamanla tecrübe kazanıp rahatça fırça siparişi yapabileceksiniz..

Düz Kesik Fırça

Resim Fırçaları Ve Numaraları

Çok amaçlı fırça türlerinden biridir. Genellikle astarlama ve vernikleme işleminde de sıklıkla kullanılır.. 02 numaradan 24 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır..

Yan Kesin Fırça

Resim Fırçaları Ve Numaraları

08 numaradan 14 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır. Görünüşünden de tahmin edilebileceği gibi genellikle köşeli alanları ve objelerin iç kısmını boyamada kullanılır. Desen çizimlerinde de en çok tercih edilen fırça türleri arasındadır.

Zamanla fonksiyonunu sağlayan fırça ucu görünümünü yitirse dahi başka fonksiyonlarda kullanılabilir. Bu bütün fırça türleri için de geçerlidir.

Yelpaze Fırçası

Resim Fırçaları Ve Numaraları

Yelpaze fırçası deyince aklımıza gelen ilk isim hepimizin çocukluk kahramanı Bob Ross’dur :) Bu fırçayla vermediği efekt yoktu. Hepimiz yelpaze fırçasıyla yaptığı araç yapraklarını, su üstündeki gölgelendirmelerini hayranlıkla seyrederdik. Sizler de Bob Ross gibi manzara, deniz, ağaç efektlerinde bu fırçayı rahatlıkla kullanabilirsiniz..

Kedi Dili Fırça

Resim Fırçaları Ve Numaraları

02 numaradan 24 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır. Çok amaçlı olarak kullanılabilmekle birlikte genellikle yuvarlakları yapmak ve içini boyamak için tercih edilir..

Ayrıntı Fırçası

Resim Fırçaları Ve Numaraları

Ayrıntı fırçaları genellikle ressamların en değerli fırçalarından olur. 0.5 numaradan 12 numaraya kadar çeşitleri bulunur. Tam anlamıyla detay çalışmalarında kullanılır ve bakımının en zor olduğu fırçaların başında gelmektedir. İnce bir ayrıntı fırçasını hassas kullanmaz ve boya sonrası temizlemezseniz bir sonraki çalışmanızda kullanamayabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!