Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer konusunu ele alacağız.. Piyano notaları konusunda yeniyseniz, bir parçaya bakıp sayfada bir sürü karalamadan başka bir şey görmemek göz korkutucu olabilir. Piyano çalmayı öğrenmeniz muhtemelen birkaç ay sürecektir..

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsini..

Piyano Notaları Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer
Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer

Birinci adım, sayfanın temel düzenini anlamaktır. Genellikle sayfanın üst kısmında göreceğiniz ilk şey şarkının ve sanatçının adıdır. Bunun altında, farklı perdeleri temsil eden bir dizi çizgi ve boşluk göreceksiniz. Boşluklar değnek olarak adlandırılır ve her satır veya boşluk belirli bir notaya karşılık gelir. 

Bir sonraki adım, nota anahtarlarını okumayı öğrenmektir. Nota anahtarı, asanın başında hangi notaların hangi satırlara ve boşluklara karşılık geldiğini gösteren bir semboldür. En yaygın iki nota anahtarı, tiz nota anahtarı ve bas nota anahtarıdır. G nota anahtarı olarak da adlandırılan tiz nota anahtarı daha yüksek notalar için kullanılırken, F nota anahtarı olarak da adlandırılan bas nota anahtarı daha düşük notalar için kullanılır. 

Piyano Anahtarındaki Semboller

Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer
Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer

Hangi nota anahtarına baktığınızı öğrendikten sonra, sayfadaki tüm bu sembollerin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlamanın zamanı geldi! Görebileceğiniz ilk sembol tam bir notatur. Bütün bir nota büyük siyah bir daireye benziyor ve bu, o notayı dört vuruş boyunca tutmanız gerektiği anlamına geliyor. 

Bütün bir nota gibi görünen ve içinden bir dal çıkan (yukarı veya aşağı) bir sembol görürseniz, bu yarım nota demektir ve onu iki vuruş için tutmanız gerekir. İki huzmeli (bir yerine) çıkan yarım notalar gibi görünen notalara çeyrek notalar denir ve her biri bir vuruş için tutulmalıdır. 

Pek çok başka sembol de vardır örneğin, sekizlik notalar (dörtlük notalara benzeyen ancak fazladan bir kirişi olan), on altıncı notalar (sekizinci notalar gibi görünen ancak fazladan bir kirişi olan) vb. göreceğiniz en yaygın olanlardan.

Son Adım 

Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer
Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer

Son adım, hepsini bir araya getirmek! Tüm sembollerin ne anlama geldiğini ve kadroda nereye gittiklerini öğrendikten sonra, notaları kolaylıkla okumaya başlayabilirsiniz. Acele etmeyin ve sayfadan notları okumaya alışana kadar ilk başta yavaş ilerleyin. 

Piyanonun en güzel yanlarından biri, çabucak öğrenebileceğiniz çok fazla şarkının olmasıdır. İster kendi zevkiniz için çalmak isteyin, ister birisini etkilemeye çalışın, kısa sürede oturup bir şarkıyı çalabilmek her zaman etkileyicidir.

Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer
Piyanoda Nota Öğrenmek Ne Kadar Sürer