Müzik öğrenen öğrenciler genellikle müzik teorisini bir angarya olarak düşünürler. Müzik teorisinin sıkıcı olduğunu, zaman kaybı olduğunu yahut asla ihtiyaç duymayacakları bir şey olduğunu düşünürler. Bazı müzisyenler müzik teorisinden yoksun olmalarını bir onur nişanı olarak savunurken, çoğu müzik dalında en az dört sömestr boyunca müzik teorisi dersi verilmesinin geçerli bir nedeni vardır..

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın

Besteciler ve müzisyenlerin birbirleriyle iletişim kurmalarının birincil yolu Müzik teorisidir. Müzik teorisini anlamadan, bestecilerle “konuşamazsınız” ve bunun tersi de geçerlidir. Ve performans sergileme veya profesyonel bir müzisyen olma konusunda ciddiyseniz, müzik teorisini öğrenmek çok önemlidir.

Neden Müzik Teorisi Öğrenmeliyiz?

Müzik teorisinin önemini kavramak için yalnızca ön sözümüzle yetinmenize gerek yok. Bunun bir müzisyenin geleceği için neden bu kadar önemli olduğunu bir de maddeler halinde okuyun.

Müziğin Nasıl İşlediğini Kavrayın

Müzik teorisi, özünde öğrencinin bir müzik parçasının nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olur. Müzik öğrenirken, öğrenciler kendilerini neden belirli bir notanın seçildiğini yahut bir nota parçasındaki bu komik sembollerin gerçekte ne anlama geldiğini merak ederken bulabilirler. Neyse ki, müzik teorisi öğrencilerin bu soruları ve daha fazlasını cevaplamasına yardımcı olur.

Aralıkların, ölçeklerin ve anahtarların anlaşılması, öğrencilerin notaların neden bir araya getirildiğini veya belirli bir bağlamda bir keskin veya düz bir şeyin neden anlamlı olduğunu görmelerine yardımcı olacaktır. Bir toplulukta veya grupta çalmak isteyen öğrenciler için, müzik teorisi onlara gruptaki rollerinin nerede olduğunu gösterecek ve diğer müzisyenlerle çalmalarını kolaylaştıracaktır. İster bir garajda ister resmi bir grupta veya orkestrada çalıyor olsunlar, yazılı müziğin nasıl çalıştığını yani işlediğini anlamak, diğer müzisyenlerle uyum içinde çalmalarını da kolaylaştıracaktır.

Doğru Yazın ve Gerçekleştirin

Müzik teorisi

Birçok müzik teorisi dersinde gözden kaçan bir nokta olsa da, müzik teorisi aslında çalarken daha yaratıcı olmanıza (ve belki de hayatın başka alanlarında dahi) yardımcı olacaktır. Şu anda kendi müziğinizi yazmakla ilgilenmiyor olabilirsiniz, ancak müzik teorisinde güçlü bir temele sahip olmak, bir besteci veya söz yazarı olarak gelecekteki başarılarınıza hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Klasik müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız veya Star Wars temasını tekrarlayarak çalıyorsanız, bu hobilerinizi müzik teorisini öğrenmede de kullanabilirsiniz. Emin olun müzik teorisinin önemini kavradığınızda ona hayatınız boyunca uygulama alanı sağlamak isteyeceksiniz.

Ne de olsa Mozart ve John Williams, müzik teorisinde güçlü bir temele sahip olmadan dev isimler olamazlardı.  Nitekim onları devleştiren başarılarından biri de geçmişteki ve gelecekteki müzisyenlerle konuşabilmeleridir.

Artı, diğer müzisyen türleriyle çalmaya başladığınızda, müzik teorisinde bilgili olmak, başkalarının çalmasındaki hatalardan, puandan küçük sapmalara kadar her şeyi tespit etmenize de yardımcı olacaktır.

Bağımsız Öğrenme Gerçekleştirin

Neden Müzik Teorisi Öğrenmeliyiz?

Müzik teorisinde güçlü bir temel olmadan, şu anda üzerinde çalıştığınız parçanın ötesine geçmek için müzik öğretmeninize veya ezbere bağımlı olmanız kaçınılmazdır. Müzik teorisine maruz kalır kalmaz, kendi başınıza müzik parçalarını inceleyebilecek ve hatta kendi ısınma egzersizlerinizi geliştirebileceksiniz.

Daha kolay ilerlemenin yanı sıra, müzik teorisini bilen öğrenciler yeteneklerine daha fazla güvenme eğilimindedirler ve müzik öğrenmeye devam etme olasılıkları daha yüksektir. Öyleyse, birkaç yıl sonra çello veya klarnetten vazgeçmekten endişeleniyorsanız, belki de müzik teorisiyle ilgilenmek bunun endişenizi engelleyebilir. Ayrıca, müzik teorisi, öğrencilerin birden fazla enstrümanı seçmelerini kolaylaştıran temel bir anlayış yaratır.

Analitik ve Kritik Akıl Yürütme Becerilerinizi Geliştirin

Neden Müzik Teorisi Öğrenmeliyiz?

Bu yalnızca müziğe özgü olmasa da, müzik teorisini öğrenmek, gelişmiş eleştirel akıl yürütme becerilerine bağlanabilir. Öğrencilerin, özellikle de “maymunu gör, maymun yap” öğretme yöntemine alışkın olanlar, sınavın ötesinde düşünmeye ve öğrenme ve eleştirel düşünme becerilerini en üst düzeye çıkarmaya ihtiyaç duyarlar. Ve müzik teorisi dersleri bunu yapmak için mükemmel bir yerdir. Müzik teorisi öğrencileri, kısa sürede işlenmesi gereken çok fazla bilgiye sahip olduklarından, öğrenciler eleştirel düşünme ve zaman yönetimi de dahil olmak üzere istenen becerileri edinebilirler. Ayrıca, sınıf tartışmaları öğrencilerin düşüncelerini kelimelere dökmelerine yardımcı olabilir. Birçok profesyonel, müzik teorisini öğrenmenin beynin aynı bölgelerini uyardığı için farklı bir dil öğrenmek gibi olduğunu iddia ediyor.

Bir Temel Olarak Müzik Teorisi

Günün sonunda, müzik teorisini öğrenmek çok yönlü bir müzisyen olmanıza yardımcı olacak ve müzikte daha başarılı ilerlemenizi mümkün kılacaktır. Eğer birden fazla enstrüman öğrenmeyi veya kendi başınıza müzik yazmayı düşündüyseniz, müzik teorisi bu hedeflerinizin kritik bir bileşenidir.

Tek bir enstrüman çalan öğrenciler için bile, müzik teorisini anlamak enstrümanlarını daha iyi çalmalarına yardımcı olacaktır. Bazı öğrenciler müzik teorisini sinir bozucu ve zor bulsa da, müzik öğretmeni öğrenciyi bunaltmamak için teori derslerini hızlandırabilmelidir.

Müzik teorisini bir enstrüman öğrenirken bir bileşen olarak öğrenmek sadece “sıkıcı şeyleri” yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer müzik derslerinizin anlaşılmasını da kolaylaştıracaktır…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!