Sanat çok geniş kapsamlı ve kenarından yakaladığında kendisine daha da çeken büyük bir dünyadır. Sanat dünyasına ister müzisyen, ister ressam, ister şair olarak girin mutlaka bir başka sanat çeşidine yöneliyorsunuz. En basitinden çoğu müzisyen söz yazarlığı kapsamında (tam kapsamlı olmasa da) şairliğe biraz girişebiliyor ve kitaplar yayımlayabiliyor.

Erturgut Sanat olarak bugünkü blog yazımızda sizlere müzisyenlerin yazdığı kitapları tanıtacağız. Söz konusu kitaplar çoğunlukla biyografik kitaplar oluyorlar. Zira müzisyenlik yolu dikenlerle çevrili çetrefilli bir yol. Onca emek, çaba, hırsın mutlaka bir hikayesi olmalı.

Siz de müzik çalışmakta tıkandığınız zamanlarda tanıtacağımız kitapları okuyarak kendinize motivasyon kaynağı yaratabilirsiniz. Unutmayın her emek karşılığını bir şekilde verir ve emeğin hikayesi her zaman kutsaldır.

Jimi Hendrix – Sıfırdan Başlamak

Jimi Hendrix Kitap

Sigara paketlerinden otel kırtasiyelerine dek elinin altındaki her kağıt parçasına bir şeyler karalama takıntılı bu genç adam, yaşamın üstünde bıraktığı izleri günlükler, şarkı sözleri, mektuplar ve küçük notlar halinde yazıya dökmüş, yazmadıklarını da röportajlarında seslendirmişti. Sıfırdan Başlamak bu çok parçalı yapbozun birleştirilmesiyle ortaya çıktı.

Bu onun hayat hikâyesi. Sadece kendisinin anlatabileceği türden bir hikâye; fazlasıyla dürüst ve saf. Önce yokluk sonra bolluk ve şöhretle başa çıkmak zorunda kalmış bir müzik dahisinin telaşlı, meraklı, yaratıcı ve çelişkilerle dolu zihnine yolculuk.

Bruce Springsteen – Burn To Run

Kitap Önerileri

Bruce Springsteen 2009 yılında grubu E Street Band’le birlikte Super Bowl gecesinde sahne aldı. Bu, öylesine müthiş bir deneyimdi ki, o gece yaşamöyküsünü yazmaya karar verdi. Onun, şarkılarındaki içtenliğiyle kaleme aldığı bu kitabın yazılması tam yedi yıl sürdü. 

Keith Richards – Hayat

Müzisyenlerin Kaleme Aldığı Kitaplar

Rolling Stones’un ve müzik dünyasının efsane gitaristinin hayatı. Kitap gerçekten çok eğlenceli ve motivasyon kaynağı. Kitap hakkında bazı görüşleri inceleyelim;

“Rock dünyası uzun zamandır bu kadar samimi ve bu denli önemli bir anı kitabı çıkarmamıştı… Kitabın sesi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde karanlık lorda ait: Hırıltılı, dünyevi ve kara mizah dolu.”
– Washington Post

“Keith Richards’ın son derece eğlenceli biyografisinden öğrenilecek çok şey var. The Rolling Stones efsanesinin ‘Keef’i: Başıboş, tehlikeli, hazırcevap; rock and roll’un ayakta kalan son neferi.”
– Financial Times

Can Bonomo – Delirmek Belirmektir

Müzisyenlerin Kaleme Aldığı Kitaplar

Sanatın bir çok dalıyla ilgilenen Can Bonomo’dan harika bir kitap. Ressamlıktan yazarlığı, müzisyenlikten senaryo yazarlığına kadar bir çok eseri bulanan sanatçının son eserini kendi ağzından tanıtalım;

” ‘Delirmek Belirmektir’ çünkü bu hayata dair olan en güzel şeyler ya en çarpıcı şeylerdir ya da hiç yokturlar. Hayatımın en anlamlı derslerinden birini annemin beni küçük yaşta tanıştırdığı şairlerden aldım. Tabiatın koruduğu ya da dünyanın bizden sakladığı her şeyi doğru harfleri yan yana koyarak tekrar tekrar keşfetmek mümkündü. Yazmaya bunun heyecanı ve acemiliğiyle çok küçük yaşta başladım.

Mantığa aykırı her eylem kelimelerle kâğıda dökülebilir ve bunu yapabilmek için tek ihtiyacımız olan şey yazan bir kalemdir. Türk edebiyatında adını duyurmuş onca üstadın arasına yazan bir kalem olarak adım atma cesaretimi de yine annemden aldığımı belirtmek isterim.

Cemal Süreya’nın dediği gibi: ”Şiir alışkanlıklara karşı bir yaylım ateştir.” Tüm samimiyetim ve cesaretimle yazdığım şiirlerimi yani zihnimle dünyanın sınırlarının kesişmeyi bıraktığı fikir odalarımı halka arz ediyorum. Dağınıklığımı ve mahçubiyetimi mazur görün. İyi istirahatler dilerim. Muhabbetle…”

Teoman – Fasa Fiso

Müzisyenlerin Kaleme Aldığı Kitaplar

Şarkılarıyla rock müziğe damgasını vuran Teoman bu defa kendi hayatına dair hikâyelerini anlatıyor. Çocuk Teoman’dan rock yıldı- zı Teoman’a uzanan yolculuğunu anlatırken, zaman zaman şarkı sözleriyle röportajlardan alıntılar da anılara eşlik ediyor.

Leonard Cohen – En Sevilen Oyun

Müzisyenlerin Kaleme Aldığı Kitaplar

Cohen, başına buyruk, yarı-otobiyografik romanında bize Montrealli, şair olan Lawrence Breavman’ın çocukluktan yetişkinliğe kadar olan hikayesini anlatıyor. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde enstrüman hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..