Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzikte Aktif Dinleme konusunu ele alacağız.. Müzik, günlük hayatımızda her yerde bulunur. Müziği marketlerde, televizyon reklamlarında ve spor salonunda duyarsınız. Halka açık bir parkta veya metroda canlı bir performansın yanından hiç düşünmeden geçebilir veya başka şeyler yaparken bir odayı sesle doldurmak gibi basit bir amaç için evlerde müzik çalabilirsiniz. Bu bağlamlarda müzik dinlemek, bir tür pasif dinlemedir. Diğer uyaranları bir kenara bırakır ve tüm dikkatinizi müziğe verirseniz, aktif müzik dinliyorsunuz demektir. 

Peki müzikte aktif dinleme nedir, nasıl olur ve ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda, Erturgut Sanat Merkezi olarak sizler için müzikte aktif dinleme ile ilgili merak edilenlere cevap vereceğiz. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Müzikte Aktif Dinleme Nedir 

Müzikte Aktif Dinleme

Müzikte aktif dinleme, diğer uyaranlar tarafından rahatsız edilmeden bir müzik parçasına bilinçli olarak odaklanmayı ifade eder. Günlük hayatta arka plan dokusu olarak müziği kullanabilirsiniz ama dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırıp, dikkatinizi müziğe odakladığınızda aktif dinlemeye geçersiniz.

Müzikte Aktif Dinleme Neden Önemlidir

Müzikte Aktif Dinleme

Aktif dinleme, bir müzik parçasındaki kompozisyon yapısını ve nüansları hissetmenizi sağlar. Aktif dinleme, belirli bir müzik parçasındaki farklı enstrümanları fark etmenize veya karmaşıklığını takdir etmenize yardımcı olabilir.

Ne tür müzik dinlerseniz dinleyin, aktif dinlemeyi kendi müziğinizi yazmak ve çalmak için bir müzik eğitimi egzersizi olarak da kullanabilirsiniz. Belki de kendi şarkı yazımınız için ödünç almak isteyeceğiniz bir akor kalıbı duyabilirsiniz. Belki bir müzik türünün belirli deyimsel tuhaflıklarını takdir eder, bu tür içinde müzik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak parametreler fark edebilirsiniz.

Müzikte Aktif Dinleme Nasıl Yapılır

Aktif bir dinleme seansı, mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde müzik dinlediğinizde en çok faydayı sağlayabileceğiniz bir seanstır.

Eğer konser ya da dinleti gibi bir müzik performansına gittiyseniz, salonun merkezine yakın ve sahneden biraz geride bir yer bulun. Ses mühendisinin miksaj tahtasını görürseniz, yanında durmaya çalışın; bu, mühendisle aynı karışımı duymanızı sağlayacaktır.

Eğer müziği evde dinliyorsanız, bütçenizi zorlamadan tatmin edici bir dinleme deneyimi yaşamanın en iyi yolu kulaklıkla dinlemektir. İyi kulaklıklar ucuz olmasa da, birinci sınıf hoparlörlerden çok daha uygun fiyatlıdır. Mümkün olduğunda, yüksek kaliteli formatlarda müzik dinleyin. Vinil kayıtlar ve CD’ler, çoğu kayıt seçeneğinden daha iyi ses sağlama eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı kayıt şirketlerinin, standart mp3 kayıtlarından çok daha fazla ayrıntı içeren hi-fi kayıt seçenekleri sunduğunu unutmayın.

Bir müzik parçasıyla meşgul olduğunuzdan emin olmanın bir diğer yolu, birlikte şarkı söylemektir. Bunu yapmanın, bireysel performanslardaki tüm nüansları duymanızı engelleyebileceğini, ancak sizi kesinlikle dinlediğiniz müziğe bağlayacağını unutmayın.

Tüm bunların yanı sıra kulak eğitimi uygulayın. Farklı perdeleri, aralıkları, akorları ve tuşları tanımayı öğrenerek kendi müzik eğitiminize başlayın. Farklı ritim türlerine ve diğer müzik tekniklerine aşinalık geliştirin ve bunları dinlediğiniz müzikte tanımlayın.

Müzikte Aktif Dinleme