Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şiir Yazmanın En Kolay Yolu konusunu ele alacağız.. Şiir yazmak, dünyadaki en eski sanat biçimlerinden biridir ve pek çok türü, alt türü, üslubu, geleneği ve ekolü vardır. Yeni başlayan biri olarak, sayısız seçeneği gözünüzü korkutabilir, ancak herkesten daha iyi bildiğiniz bir konuyla başlayabilirsiniz, kendiniz. Bugün biz de sizler için Birkaç adımda şiir yazmanın en kolay yolu, kendi şiirinizi yazmak hakkında nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatacağız.

Eğer siz de şiir yazmayı istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. Okumaya devam edin. Serbestçe Yazmaya Başlayın

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Şiir Yazmanın En Kolay Yolu, Kendi Şiirinizi Yazmak

Şiir Yazmanın En Kolay Yolu
Şiir Yazmanın En Kolay Yolu

Kendi şiiriniz için şiirsel bir biçim, kafiye düzeni ve edebi araçlar seçmeden önce, bir ısınma alıştırmasıyla başlamayı deneyin. Günlüğünüzü veya bilgisayarınızı açın. Kendi hayatınızla ilgili düşüncelerinizi not alın.

Küçük yazı pratikleri, beyin fırtınası, odaklamanıza yardımcı olabilir. Bu derinlemesine düşünme sırasında kendinizle ilgili fark ettiğiniz ayrıntılar nelerdir? Nasıl hissediyorsunuz? Aklınızda hangi düşünceler uçuşuyor ve sizin hakkınızda ne söylüyorlar? En sevdiğiniz şeylerden veya anılardan bazıları nelerdir? Neyi veya kimi seviyorsun? Neyden korkuyorsun? Bu sorulara verdiğiniz yanıtların henüz serbest bir şiirin ilk satırları olmadığını unutmayın. Bu nedenle sözcük seçimi konusunda endişelenmeyin.

Toplayın, Çıkarın ve Ekleyin.

Şiir Yazmanın En Kolay Yolu
Şiir Yazmanın En Kolay Yolu

Serbest yazı yazdıktan ve kendinizle ilgili notlar aldıktan sonra, sahip olduğunuz materyali inceleyin. Oyuncu ve deneysel olun ve yaratıcılığınızın kontrolü ele almasına izin verin. Satır sonları ekleyin ve kafiye ile oynayın. Şiir sesini ve bir araya gelen fikirleri düşünün. Şiirinizi şaşırtıcı yönlere götürmek için klişeleri kaldırın.

Sonunda elinizde kalan yazıyı gözden geçirin. Eklemek istediğiniz başka bir ayrıntı var mı? Gerçekten odaklanmak istediğiniz konu ya da sorun kağıtta yazan mı… Bütün bunlar sizin için doğru gözüküyorsa bir sonraki adıma geçin. 

Şiire Biraz Zaman Tanıyın ve Tekrar Kontrol Edin

Şiir Yazmanın En Kolay Yolu
Şiir Yazmanın En Kolay Yolu

Şiirinizin ilk taslağı nadiren son ürününüz olur. Onu yeniden yeni gözlerle görmek için taslaktan uzaklaşmanıza izin verin. Belki onu bir kısa öyküye veya nesir şiire genişletebileceğinizi fark edeceksiniz. Şiir sizinle ilgili olduğu için, kendinizin farklı, daha önce düşünmediğiniz taraflarınızı hatırlamak veya farklı bir günde kendiniz hakkında nasıl yazdığınızı görmek için zaman ayırın.

Şiir Yazmanın En Kolay Yolu
Şiir Yazmanın En Kolay Yolu

Belirsizliklere Ve Gizemlere Önem Verin

Belirsiz sonlar güçlü olabilir, ancak yalnızca izleyicinin film veya şov bittikten sonra karakterlerin alabileceği makul yönler hakkında bir fikri varsa.

Benzer şekilde, deus ex machina genellikle kolay bir sonuç çıkarmanın ucuz bir yolu olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda bir komedi cihazı olarak da işlev görebilir veya bir sürpriz unsuru ekleyebilir. Antik Yunan oyunlarında finalde sahneye bir tanrıyı indirip olayları çözmesi için kullanılan bu makine günümüzde bir terim olarak gökten inme final anlamına gelir. Gizemli sonunuzun mantığını dikkatlice ayarlayın, böylece sonuç tatmin edici olmaktan ziyade şaşırtıcı bir hale gelir. Aksi halde ise komik duruma düşebilirsiniz de…

Tüm kültür sanat sohbetleri ve aklınıza takılan tüm soru işaretlerinizi gidermek için istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.. İster telefon veya mesaj yoluyla, ister direk merkezimize gelerek keyifli sohbetimize katılabilir ve günümüze renk katabilirsiniz.. Çekinmeniz gereken hiçbir durum söz konusu değil, kapıyı çalın ve içeri girin, bir selam sonrası muhabbet kendiliğinden gelişecektir..

Sohbetimizin yanında merkezimizin salonunda gerçekleştirilen tüm etkinliklere katılabilir, iddialı Fifa oyuncularımızda kapışabilirsiniz :) Bunun yanı sıra odalardan bir anda çıkan enstrümanlı insanlara eşlik edebilir keyifli müzik ve sanat sohbetlerimize katılabilirsiniz. Tabi tüm bunların içinde salonda çayınızı ya da kahvenizi almayı unutmayın.

Sanat paylaşmaktır, sohbetimizi, müziğimizi, şiirlerimizi sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız. Ayrıca Sıklıkla düzenlediğimiz etkinliklere de her zaman katılabilirsiniz. Bu etkinliklerden haberdar olmak için instagram sayfamızı takip edebilir ve güncel haberlere oradan ulaşabilirsiniz.. Erturgut Sanat Merkezinde görüşmek üzere..