Müzik Kulağı Nedir?

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere müzik kulağının nasıl geliştirilebildiğini anlatacağımız bir yazı hazırladık. İçerisinde altın değerinde bilgiler ve gelişim ile alakalı püf noktalar barındıran yazımızı okuduktan sonra ufkunuz açılacak.

Ayrıca eğer kendinize ücretsiz müzik kulağı testi yaptırmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz —-> Müzik Kursu

Müzik-Kulağı-Nedir-Müzik-Kulağı-Nasıl-Gelişir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Müzik Kulağı Nedir?
♦ Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?
♦ Müzik Kulağını Geliştirecek Püf Noktalar Nelerdir?

Dilerseniz, sizler için hazırlamış olduğumuz “Müzik Kulağı Nedir? Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Müzik Kulağı Nedir?

Müzik-Kulağı-Nedir

Müzik kuralı, literatürde tam olarak yerini alamamış fakat müzik dünyasında herkes tarafından kullanılan ve bilinen bir deyimdir. Müzik kulağı, dinlediğini anlayabilme, gerçekten duyabilme ve kulağın ayırt etme özelliği olmasına denir.

Tam anlamıyla bir terim olmasa da dediğimiz gibi herkes tarafından bilinmesinden dolayı, kişilerde çok ayırt edici bir özellik olmaktadır.

“Müzik kulağına sahip olup olmadığımızı nasıl anlarız?”

Müzik kulağı olan biri ile olmayan birini ayırt etmek çok kolaydır. Dilerseniz sizler için nasıl ayırt edildiğini yüzeysel olarak açıklayalım;

  • Dinlediği şarkıyı söylemeye çalışırken aynı tonda söylemiyorsa,
  • Dinlediği şarkının ritimini tutamıyorsa
  • Dinlediği şarkının melodisini kısa bir süre içerisinde unutuyorsa
  • Belli ritim ölçülerini gösterilmesine dahi yapılmıyorsa müzik kulağı henüz yok ya da gelişmemiş denilebilir.

Fakat “Müzik Kulağı” durumu yukarıda da belirttiğim gibi “Henüz”den ibaret bir durumdur. Müzik kulağı doğuştan gelen bir özelliktir. Kısmi yetenek olarak söylenebilir.

Eğer siz de müzik kulağının olmadığına kesin olarak karar kıldıysanız yazımızı okumaya devam edin çünkü müzik kulağınız olmaması, sizin müzik öğrenmeniz konusunda size engel değil çünkü müzik kulağı geliştirilen bir şeydir.

Müzik-Kulağına-Sahip-Olmak-Neyi-Değiştirir

Doğuştan müzik kulağına sahip olan bir insan ile farkınız sadece müzik kulağı olan bir kişinin sizden bir tık önde olmasıdır fakat hayatta istediğiniz şeyi elde etmek sizi daha çok tatmin eder. Demek istediğim şey aslında müzik kulağı konusunun çokta önemli olmadığı.

Sonuçta siz müzikten hiç anlamasanız bile, profesyonel bir eğitim ile çok kaliteli ve profesyonel bir müzisyen olabilirsiniz. Müzik kulağına sahip olan biri bu eğitimi almadığı ya da müzik yapmaya çalışmadığı sürece sizin önünüze asla geçemez ki geçse bile sizin ona yetişmeniz için biz varız.

Dilerseniz şimdi de müzik kulağının nasıl geliştirilebildiğinden bahsedelim.


Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Müzik-Kulağı-Nasıl-Gelişir

Müzik kulağının gelişimi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. İnsanoğlu istedikten sonra her şeyi başarır lafını boşuna söylememişler herhalde. Dilerseniz, sizler için müzik kulağı geliştirme yöntemlerinden madde madde bahsedelim;

  • Sürekli Müzik Dinlemek: Müzik yapmak, müziği anlamak ve müzik yapmak için onu sürekli dinlemeniz ve kulağınıza alıştırmanız gerekmektedir. Sizin hissettiğiniz her duyguya hitap edebilecek şarkıların mevcut olduğu dünyamızda bizim sizlere önerimiz, hiç bir anınızı müziksiz bırakmamak. Eğer kendinizi müzikten mahrum ederseniz, ruhunuz müziğe aç kalır ki bu da sizin ve müzik kulağınızın gelişimi için hiç iyi olmaz.
  • Farklı Türde Müzikler Dinlemek: Müzik kulağı, insan olmak gibidir. Bir insan nasıl ki daha mutlu olmak ve sosyalleşmek için farklı insanlar ile tanışıp, iletişim kuruyorsa, sizin müzik kulağınız da sürekli farklı türler ve tarzlardaki müzikler ile tanışmalı, onlarla kaliteli ve güzel iletişimler kurmalıdır. İşte bu sizin müzik kulağınızın gelişimi için büyük ölçüde rol oynayacak bir faktördür.
  • Bir Enstrüman Çalmak: Bir enstrüman çalmak, müzik kulağınızın gelişimi için görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir etkendir. Müziği dinlemenin yanında bir de müzik yaparsanız, müzik kulağınız çok kısa bir süre içerisinde çok profesyonel bir şekilde gelişecektir.


Müzik-Kulağı-Nedir-Müzik-Kulağı-Nasıl-Gelişir

Bugün sizler için “Müzik Kulağı Nedir? Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?” isimli bir yazı hazırlamıştık. Umarız bu yazıdan memnun kalmışsınızdır ve işinize yaramıştır. Müzik ile kalın çünkü müzik ruhun gıdasıdır!

Eğer müzik ve sanat ile alakalı yeni bilgileri öğrenmeyi seviyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz ve müziğin temel taşlarından olan metronom ile alakalı olan “Metronom Nedir? Neden Çalışırken Metronom Cihazı Kullanmalıyız?” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Müzik hakkında daha fazla bilgilere ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, sağlıklı, sanat dolu günler dileriz