Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Metronomla Çalışmanın Kuralları konusunu ele alacağız.. Hangi müzik aletini çalıyorsanız çalın, ister piyano, ister bateri, ister gitar, isterseniz keman mutlaka metronomla ile alıştırma yapmanız gerekiyor. Metronom ile çalışmanın faydalarını daha önceki yazılarımızda ele aldık, metronom ile çalışmanın faydaları adlı makalemizi okumak için Buraya Tıklayın..

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Peki bu kurallara neden ihtiyacımız var? Çalışmış olmak için ya da öğretmeniniz dedi diye bir çalışma yapmak sizi tam anlamıyla geliştirmez ve çalışmanızı verimli kılmaz. Herhangi bir çalışmayı yaparken neden yaptığınızı ve size olan katkısını bilirseniz çalışmalarınız daha verimli ve pozitif geçecektir. Bu yazımızda ele aldığımız kurallara ihtiyacımız var çünkü parmaklara, notalara ve ritimlere düzen getirmek için buradayız!

Metronomla Çalışmanın Kuralları

Metronomu Başka Bir Müzisyen Gibi Düşünün

Metronomla Çalışmanın Kuralları
Metronomla Çalışmanın Kuralları

Metronomla müzik yapmayı düşünün. Aslında nefes alın ve başladığınızda, sanki başka biriyle çalıyormuş gibi doğal bir havaya girin. Özensiz tuşeye ve kesintilere razı olmayın. Metronomla güçlü bir vuruş çalıyorsanız, “klik” sesini bile duymamalısınız. 

Bu nedenle metronom asla “arka planda” olmamalıdır. Ön planda tutun ve her açıldığında, müzik yapımında sizin eşlikçiniz olduğunu unutmayın.

Çalışmaya Başlamadan Önce Çalışacağınız Ölçü Veya Bölümlere Karar Verir

Metronomla Çalışmanın Kuralları
Metronomla Çalışmanın Kuralları

Metronomun amaca yönelik bir araç olduğunu unutmayın. Bu kurala göre metronom, kontrolünüz altında, ancak her zaman emrinizde merkeze dönen güçlü bir nabzıdır. Arka planda sürekli bir tıklama ile çalmak, performansta güvenebileceğiniz tek şey olan kendi doğuştan gelen ritminizi geliştirme yeteneğinizi elinizden alabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol sizin elinizde olmalı! Unutmayın herseyini çoğu zararlı!

Bu nedenle, “on” düğmesine basmadan önce hangi ölçü veya bölüm üzerinde çalışacağınıza karar verin, ardından kontrol edin!  Tıklamalarla tam olarak aynı hizaya gelip gelmediğinizi görmek için bölümü metronomla çalın. Metronoma ayak uyduramıyorsanız, hangi vuruş(lar)un kesin olmadığını, önde mi yoksa geride mi olduğunuzu ve ne kadar kesin olduğunu belirleyin. İhtiyaç duyduğunuz kadar bilgi toplayana kadar tekrarlayın, ardından metronomu kapatın.

Yeni bilgilerinizi ve kendi iç nabzınızı kullanarak bölümü çalışın. Ardından, harika çalışmanızın sonuçlarını görmek için metronomla tekrar kontrol edin. Bu tür çalışmalar performansa dönüşecektir.

Alışılmışın Dışına Çıkın

Metronomla Çalışmanın Kuralları

Bu kuralı yapmak için yine metronomu başka bir müzisyen düşünmek size yardımcı yardımcı olur. Örneğin, metronomu bir vuruşun 4’üncü 16’sına yerleştirmek için, metronom çalan kişinin vuruşa göre 16’ncı bir nota alıcısı olduğunu hayal edersiniz. Şimdi metronom gerçekten hayat buluyor!

En İyisi Hangisi

Metronomla Çalışmanın Kuralları

Herhangi bir disiplindeki profesyonellerin ekipman hakkında sorulduğunda verdikleri belirli bir cevap türü vardır. Örneğin bir fotoğrafçıya “En iyi kamera hangisi” diye sorarsanız size ‘O an yanında olan‘ der. Aynı şekilde bir aşcıya “Bu yemek için en iyi malzeme nedir?” diye sorarsanız,  “Yerel ve mevsiminde bulabileceğiniz ürünler” der. Bu nedenle, bir metronom önermeye gelince, en iyi cevaplardan biri akıllı telefonunuzu kullanmaktır, çünkü her zaman yanınızda olacaktır.

Ancak akıllı telefonların sınırlamaları vardır. Birincisi, nadiren yeterince yüksek ölçüler vardır. Ayrıca, gerçek bir metronomun dokunsal hissini her zaman farklıdır: kadranı çevirmek, düğmelere basmak vs. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..