Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır? konusunu ele alacağız.. Unsurları teker teker ele almadan önce en önemli unsuru en başta ele alalım.. Unutmayın sadece beceremeyen biri iş aletlerini suçlar, her şeyden önce kendinizi göz önüne alın, keman eğitiminizde bir eksiklik var mı, doğru bir tutuş ve duruş sergiliyor musunuz, parmak ve bilek yapısı doğru mu.. Bunlar ilk olarak göz önüne almanız gereken unsurlar.

Keman Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?

Telleriniz Ne Kadar Yeni?

Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?
Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?

Telleriniz altı aydan fazla bir süredir kemanınızdaysa, nitelikleri hakkında herhangi bir tartışmanın önemi yoktur, zira hemen değiştirmeniz gerekecek. Bazı daha katı müzisyenler bu süreye üç ay der. Aaron Rosand gibi önemli müzisyenler altı hafta der. Aaron Rosand’ın tabi maddi bir kaygısı yok! 

Ancak kesin süresi ne olursa olsun, tel yaşının önemli olduğu konusunda hemfikir olalım. Bir süre sonra teller giderek daha esnek hale gelir ve iyi durumda görünseler bile, sadece ses çıkarırlar, yani sesin niteliği giderek kaybolur. Ve sonunda, klavyeye bastırılmaktan düzleşirler. Böylece garip bir yalpalama ile titreşmeye başlarlar. Bu aşamada doğru bi tonun sağlanması artık mümkün değildir.

Doğru Reçineyi Kullanmak Ve Uygulamak

Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?
Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?

En yeni, en pahalı teller bile, reçinenin yardımı olmadan titreşmeyecektir. Sürtünmenin reçineyi biraz eritmesi ve kıllara yapışmasına yardımcı olması için, reçine yaparken yeterli basınç uyguladığınızdan emin olun. Ardından, kılların uzunluğuna eşit olarak reçineleyin. Ayrıca, yay kıllarının da tıpkı teller gibi kırılmadan yıpranması mümkündür. Bu olduğunda, reçine tutmayacaklar ve yayının yeniden düzenlenmesi gerekecek. 

Köprünün Durumu

Kemanda İyi Bir Ton Nasıl Sağlanır?

Artık teller ve reçine ile aranız iyi olduğuna göre, enstrümanın kendisine geçebiliriz. Tellerden gelen titreşimler, köprü vasıtasıyla enstrümanın gövdesine aktarılır. Ancak köprü kavisli, çarpık veya yanlış yerleştirilmişse bu harika titreşimleri iletmeyecektir. 

Düzeltilmesi en kolay sorun eğik köprüdür. Kötü bakımlı bir keman köprüsü hemen hemen her zaman öne doğru eğilir, çünkü mandalların dönüşü, tellerin sargısındaki oluklarla birleştiğinde, onu o yöne çeker. İstisna, ince ayarlayıcının köprünün o tarafını geri çekme eğiliminde olduğu E teli tarafındadır! Köprünüzü her zaman kontrol altında tutun ve eğikliği durumunda hemen müdahale edin!

Tüm bu unsurlar ve daha fazlası kemanınızın tonuna doğrudan etki eder. Bu unsurlara dikkat etmeniz durumunda harika bir tona ulaşacağınıza garanti veriyoruz. Daha fazlası için takipte kalın :)

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..