Erturgut Sanat olarak bu yazımızda Lego Mikrotonal Gitar‘yu ele alacağız.. Gitar gelişimi yüzyıllardır devam etmektedir. Gitar üzerinde yapılan yaratıcı düzenlemeler pek çok müzik türünün ortaya çıkasını sağlamış ve müzik dünyasını geliştirmiştir. Hiç şüphe yok ki Rock, Blues gibi pek çok türün bu yaratıcı gitar düzenlemeleri bağlamında ortaya çıkmıştır.

Lego Mikrotonal Gitarın geliştiricisi iki başarılı Türk müzisyen, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu ile Ruşen Can Acet projeyi Tolgahan Çoğulu’nun oğlu Atlas Çoğulu’nun fikrinden yola çıkarak başlattığını açıkladılar..

Lego Mikrotonal Gitar

Tasarım dünyada da geniş bir yankı yarattı.. Lego Mikrotonal Gitar, ABD’nin Georgia Tech Üniversitesince düzenlenen, ‘Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarımı Yarışması’nda ‘seyirci’ oylamasında birinciliği elde etti..

Prof. Dr. Tolgohan Çoğulu daha önce Mikrotonal Gitar geliştirerek Türk müziğinin gitarda tam verimli icra edebilmesinin yolunu açmıştır. Mikrotonal gitar dünyada çok büyük yankı yaratmış ve Tolgahan Çoğulu tarihe geçmişti..

Atlas Hayal Gücü Ve Lego Mikrotonal Gitar

Lego Mikrotonal Gitar

Mikrotonal gitarın yaratıcılarından Atlas Çoğulu,” 7 yaşındayken legolarımla oynuyordum. Babam da oynarken mikrotonal gitarın klavyesini getirdi. Ben o klavyenin aynısını legodan yaptım. Babama gösterdim ve babam çok beğendi. Bir projeye başladık. Sonra 3 yıl geçti. Şu an 10 yaşındayım. Babam da Ruşen Can Acet ile birlikte bu gitarın 3D yazıcıda klavyesini yaptı. Sonra üzerine küçük perdeler takıp legodan gitar yaptık. Finallerde 29 enstrüman vardı. Ben çok heyecanlıydım, coşkundum. Bir sitede oylama yapıldı. En çok oyu alan enstrüman yarışmayı kazanacaktı. Bize çok fazla oy geldi. Biz kazanmayı başardık. Şu an inanılmaz mutluyum. Bana oy veren herkese, Galatasaray İlkokulu’ndaki öğretmenlerime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ederim” dedi.

Lego Mikrotonal Gitar

Atlas Çoğulu’nun babası Prof. Dr. Tolgahan Çoğlu ise, Aslında amaç yarışmayı kazanmak değildi. Bizim en mutlu olduğumuz şey bir şeye emek verdik. Atlas’ın fikrini, hayalini gerçekleştirdik. Bunun duyulmasını istedik. Finale kalabilmek bile bizim için çok mutluluk vericiydi. Bir de seyirci oylamasında birinci olunca çok mutlu olduk. Oy veren herkese sonsuz teşekkürler” diye konuştur..

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!